Hospodársky denník
USD49,616 Sk
EUR42,915 Sk
CHF28,077 Sk
CZK1,21 Sk
  Štvrtok  14.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dočká sa svet ozajstného sviatku?

XXVII. Letné olympijské hry vo veľkom očakávaní

Väčšina sveta od 15. septembra upriami zrak na otvárací ceremoniál XXVII. Letných olympijských hier v Sydney. Až do 1. októbra bude okolo 12-tisíc športovcov sveta bojovať o olympijské pocty v 28 športoch. Celkovo sa na hrách v Sydney zúčastnia reprezentanti zo 199 štátov, čo je rekordný počet.

Prvé bolo Melbourne

Austrália hostí LOH po druhý raz. V roku 1956 sa o olympijské pocty bojovalo v Melbourne. Vtedy sa na hrách zúčastnilo iba 3258 športovcov (mužov 2890, žien 368) zo 72 krajín. Zápolilo sa v 17 športoch. Nízky počet účastníkov bol spojený s finančnými nákladmi na prípravu i účasť hier (22. 11. - 8. 12., súťaž v jazdectve bola v júni v Štokholme, pre prísne zákony o karanténe zvierat). Málokto zo športovcov mal dostatok peňazí nielen na nevyhnutnú aklimatizáciu na piatom kontinente sveta, ale bolo i veľmi ťažké udržať si formu tak dlho. Okrem toho účasť na hrách odriekla z politických dôvodov Čína (pre štart Tajvanu), Egypt a Libanon (pre krízu okolo Suezu), ale aj Lichtenštajnsko, Holandsko, Švajčiarsko a Španielsko, ktoré nesúhlasili so sovietskou intervenciou v Maďarsku. Nakoniec však hry v Melbourne zaznamenali niekoľko pozoruhodných športových výkonov a pre mnohých športovcov sa stali odrazovým mostíkom do historických zápisov (Šachlin, Latyninová, Keletiová, Čukarin, Muratov, Fraserová, Rose, Cuthbertová, Morrow). Najúspešnejšou krajinou sa stal ZSSR (37 zlatých, 29 strieborných, 32 bronzových medailí), 2. USA (32, 25, 17), 3. Austrália (13, 8, 14).

Kvalita či loby?

O usporiadanie ďalšej olympiády sa uchádzala Austrália ešte niekoľkokrát, úspešné bolo len Sydney 23. 9. 1993. V súboji v poslednom kole hlasovania zvíťazilo nad Pekingom tesne 45:43 Melbourne zvíťazil nad Buenos Aires o bod). Ktovie čo rozhodlo o tom, že hry na konci tisícročia sa uskutočnia v Sydney. Hoci ich kandidátsky projekt mal množstvo pádnych argumentov, dnes je ťažko určiť, či pri hlasovaní zavážili pozitíva, ktoré ponúkal prípravný výbor hier, alebo je to zase len výsledok úspešnej lobistickej aktivity členov austrálskeho národného olympijského výboru. Za posledné roky sa už niekoľkokrát dostali na svetlo informácie o podplácaní členov MOV, ktorí rozhodujú o dejisku hier. Komercionalizácia najväčšieho sviatku športovcov je v kulminačnom bode a práve tento fakt je nadradený všetkému ostatnému, čo s hrami súvisí. Preto akékoľvek, aj keď úprimné a pravdivé odôvodnenia, vyznievajú falošne.

Posledné LOH v Atlante (zatiaľ najväčšie fiasko MOV) sa do historických análov zaradili aj najväčším rozpočtom na organizáciu – 1,7 miliárd USD. Napriek tomu, okrem tých, ktorí profitovali z hier (obchodníci a organizátori), nik nepovažoval hry za kvalitné a sviatok športovcov. A hoci o dva roky sa prezident MOV J. A. Samaranch snažil presvedčiť svet, že ZOH v Nagane boli najlepšie zorganizované hry, znova sa účastníci presvedčili, že ich pridelenie japonskému mestu bolo výsledkom dobrej diplomacie. Hry boli vskutku zorganizované perfektne, ale len pre exekutívu MOV a hostí. A keďže sa medzitým vynorila korupčná aféra i z pridelenia hier v Salt Laik City (2002), právom sa pozornosť upiera na Sydney. Organizátori hier mali počas prípravy veľa problémov. Ich rozpočet sa niekoľkokrát menil stále smerom hore, tak ako aj šéfovia organizačného výboru.

Niet sa čoho báť

Sydney je piatym mestom zemegule, kde je najkrajší život. Austrálčania sú športovým národom, no i tak sa s napätím očakáva priebeh LOH. Jedným z najobávanejších problémov je doprava. Organizátori dementujú Jóbove zvesti na túto tému a tvrdia, že ide o zbytočnú paniku. Vybudovala sa nová vlaková stanica, ktorá prepraví v priebehu hodiny 50-tisíc ľudí. Jej činnosť už viac ako polroka testujú. Vyskytli sa menšie problémy, ktoré promptne odstránili. Okrem toho pre priamych účastníkov hier je vyhradený po celom meste a smerom k športoviskám jeden jazdný pruh, v ktorom sa môžu pohybovať len oficiálne vozy a autobusy. Problémy sa očakávali a aj potvrdili s letiskom. Správy hovorili o zlyhaní systému s distribúciou batožiny, avšak vláda rýchlo investovala niekoľko stotisíc dolárov na jeho zlepšenie. Rovnako sa k aktuálnym problémom postavili aj niektorí mestskí predstavitelia, ktorí hostia predovšetkým účastníkov futbalového turnaja (Canberra prerobila trávnik).

Súťaže sa uskutočnia v štyroch centrách. Dominantné postavenie má Sydney Olympic Park. Druhé centrum je v Sydney East Precinct, ďalej je to Darling Harbour Precinct. Poslednou športovou časťou hier je Sydney West Precinct. Okrem toho sa v Melbourne, Brisbane, Adelaide a Canberre uskutočnia futbalové zápasy. Náklady na výstavbu jednotlivých štadiónov a súťažných hál prekročili vyše 1,1 miliárd austrálskych dolárov. Mnohé súťažné objekty sa hrdia prívlastkom najväčší (SuperDom) a predovšetkým sa organizátori snažili ať všetky princípy tzv. čistých, ekologických stavieb. Napriek tomu, ekologickí aktivisti urobili rozruch pre výstavbu areálu pre beach volejbal – Bondi Beach. Panika nastala i okolo štadióna pre plavecké športy, kde sa odhalila konštrukčná chyba.

Lenže hry v Sydney pre svoje ciele využívajú aj domorodí obyvatelia. Pod nátlakom protestov a blokovania hier si vymohli rôzne potvrdenia ich identifikácie na rôznych postoch. Organizátori hier sľubujú však bezpečnosť počas OH. Už viac ako rok sa pripravujú špeciálne protiteroristické komandá, aby odstránili akékoľvek hroziace nebezpečenstvo pre účastníkov hier. Prílišná pozornosť bezpečnosti však vyvoláva oprávnene otázky, či má vôbec zmysel organizovať OH, keď sú ich účastníci vystavení životnému nebezpečenstvu. Veľa správ prichádzajúcich zo Sydney vyznieva však ako snaha o senzáciu. Ako dopadnú nakoniec XXVII. LOH v Sydney budeme vedieť až po 1. októbri.

počasie

n Dnes bude prevažne oblačno, miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Cez deň od severu ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe okolo 18 stupňov. Slabý premenlivý, cez deň prevažne severozápadný vietor 2 až 6 m/s. Na horách vo výške 1500 m klesne teplota na 11 stupňov. V piatok bude polojasno až oblačno. V sobotu od západu veľká oblačnosť až zamračené a na viacerých miestach prehánky, ojedinele aj búrky. Popoludní na západe zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota v piatok 15 až 10, v sobotu 16 až 12, najvyššia denná 21 až 26, v sobotu 19 až 23, na Kysuciach, na Orave a v Liptove okolo 17 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.30 a zapadne o 19.02 hod.

Amsterdamzamračené18
Aténypolojasno29
Belehradpolooblačno27
Berlínprehánky19
Bratislavaoblačno23
Bruselprehánky19
Budapešťdážď20
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtoblačno23
Helsinkipolooblačno15
Istanbulpolooblačno25
Kodaňdážď14
Kyjevoblačno18
Lisabonpolojasno27
Londýndážď20
Madridpolojasno30
Milánopolooblačno26
Moskvapolooblačno14
Osloprehánky13
Parížpolooblačno24
Prahaprehánky20
Rímpolojasno28
Sofiapolojasno26
Štokholmprehánky14
Varšavaprehánky16
Viedeňoblačno21
Záhrebpolooblačno25
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.