Hospodársky denník
USD49,278 Sk
EUR42,958 Sk
CHF28,067 Sk
CZK1,209 Sk
  Pondelok  18.Septembra 2000

Ministerka financií o činnosti Eximbanky

Listom zo dňa 31. augusta tohto roku ste ma požiadali, aby som sa vyjadrila k podnetu, ktorý dostal Úrad vlády SR a Generálna prokuratúra SR dňa 2. augusta 2000 a v ktorom autor okrem iného kriticky poukazuje na činnosť Exportno-importnej banky SR (Eximbanky), resp. jej predstaviteľov. Vo svojej reakcii sa budem venovať výlučne činnosti Eximbanky, a nie osobného života jej zamestnancov.

Eximbanka je nepochybne významným nástrojom podpory zahraničného obchodu Slovenskej republiky, a tým aj podpory hospodárskej politiky vlády SR. Táto inštitúcia vznikla pred tromi rokmi a je pochopiteľné, že za taký krátky čas sa trápi s problémami, ktoré sú typické pre novovznikajúce inštitúcie, ktoré si hľadajú svoje miesto na finančnom trhu. V procese hľadania si pozície Eximbanky na slovenskom finančnom trhu, ale aj na finančnom trhu širšieho ekonomického priestoru, má svoje miesto aj Ministerstvo financií SR, ktoré je zodpovedné za legislatívne podmienky činnosti tejto inštitúcie a do istej miery za výkon zakladateľských práv štátu, ako aj za výkon štátneho dozoru nad touto inštitúciou.

Prvým krokom nového vedenia ministerstva financií po nástupe novej vlády, bola kompletná výmena osôb na pozíciách guvernéra a viceguvernérov, ako aj ďalších členov rady banky. K značnej personálnej zmene došlo aj v dozornej rade Eximbanky. Ministerstvo financií túto zmenu nepovažovalo za dostačujúcu, a už po prvých mesiacoch novej vlády iniciovalo významnú novelu zákona č. 80/1997 Z. z. o Exportno-importnej banke Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, ktorá nadobudla účinnosť 15. júla tohto roku. Táto novela je z hľadiska zabezpečovania zakladateľských

práv štátu

v Eximbanke nesmierne dôležitá, pretože dozornej rade poskytuje oveľa viac kompetencií v oblasti dohliadania na výkon činnosti rady banky a guvernéra. Ako príklad uvediem, že dozorná rada schvaľuje zásady hospodárenia s majetkom a so zdrojmi financovania Eximbanky spôsob tvorby fondov a spôsob ich použitia, vyjadruje sa k úverovým podmienkam, k podmienkam úverového poistenia a poskytovania záruk, ako aj k obchodno-finančnému plánu a rozpočtu Eximbanky. Tieto nové kompetencie dozornej rady, ktorá je zložená z predstaviteľov orgánov štátnej správy, vytvárajú nový a pritom mimoriadne významný priestor pre efektívnu kontrolu nad dodržiavaním záujmov štátu v tejto finančnej inštitúcii.

Nezastupiteľnú úlohu zohráva ministerstvo financií aj v oblasti výkonu štátneho dozoru nad Eximbankou. Štátny dozor v rámci svojej kontrolnej činnosti zistil viaceré porušenia všeobecne záväzných právnych noriem bývalého manažmentu, pričom niektoré z nich sú v súčasnosti predmetom šetrenia orgánmi činnými v trestnom konaní. Viem, že aj v prípade Eximbanky, napokon ako aj v mnohých iných subjektoch, sú mnohé

problémy a rezervy,

ktoré sú brzdou ešte výraznejšieho rozvoja. Nie sú to problémy, o ktorých by ministerstvo financií, prípadne dozorná rada Eximbanky nevedeli. Zodpovedne však konštatujem, že problémy riešime veľmi promptne, aj keď nie všetky sa dajú odstrániť okamžite. Budeme naďalej hľadať rezervy v činnosti Eximbanky a pomáhať ich odstraňovať. Pri tejto príležitosti by som vás rada informovala, že ambície ministerstva financií v oblasti podpory financovania zahraničného obchodu SR sú vysoké. Chceme, aby sa z Eximbanky stala moderná a štandardná podporná finančná inštitúcia, ktorá bude využívať vo svojej činnosti štandardné nástroje a bude tvoriť v predmetnej oblasti súčasť medzinárodného finančného spoločenstva. Viem, že to nie je jednoduchý cieľ, ale tiež viem, že s pomocou všetkých tých, ktorí pomôcť chcú a vedia, sa nám všetkým tento cieľ podarí splniť.

Brigita Schmögnerová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.