Hospodársky denník
USD50,161 Sk
EUR42,885 Sk
CHF28,119 Sk
CZK1,203 Sk
  Utorok  19.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Používanie auta spoločnosti

Spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorý je súčasne jej štatutárom i zamestnancom, používa osobný automobil, evidovaný v majetku spoločnosti, na vybavovanie bežných prevádzkových záležitostí podniku. Veľa vecí vybavuje cestou do práce i z práce, a preto auto parkuje pred domom, v ktorom býva. Je povinný po skončení vybavovania pre podnik doviezť auto pred budovu podniku, kde je väčšie nebezpečenstvo odcudzenia alebo poškodenia, lebo ide o nestrážený parkovací priestor?

- V podmienkach existencie súkromného vlastníctva niet predpisu, ktorý by ukladal alebo obmedzoval, ako má vlastník podniku nakladať so svojím majetkom, pokiaľ sa tým nedopúšťa trestnej činnosti alebo neruší iných vlastníkov pri výkone ich práv. Preto niet ani všeobecne záväznej normy, ktorá by určovala, kde má alebo nemá parkovať podnikový automobil, kde a kto má s ním jazdiť. Zákon upravuje len to, aké výdavky súvisiace s prevádzkou automobilu a vôbec majetku využívaného na podnikanie si môže podnikateľ uplatniť pri určovaní výšky základu dane z príjmov.

V obchodnej spoločnosti sú vlastníkmi majetku spoločnosti spoločníci, ktorí vykonávajú svoje rozhodovacie právomoci na valnom zhromaždení. Bežnú prevádzku spoločnosti s r. o. riadia konatelia. V konkrétnom prípade ide o to, že konateľ spoločnosti s r. o., ktorý je zrejme aj v pracovnom pomere, má pridelené osobné motorové vozidlo, ktoré pravdepodobne používa čiastočne aj na súkromné účely. Ako konateľ spoločnosti je za takéto konanie zodpovedný jedine valnému zhromaždeniu spoločníkov, ktoré ho vymenovalo. Pretože automobil sa používa prevažne na zabezpečovanie podnikových aktivít, je povinný viesť výkaz o jazdách. Podľa tohto výkazu sa vyčísľuje spotreba pohonných látok, ktoré si spoločnosť môže uplatniť ako daňový výdavok.

Pre uvedenú situáciu však platí aj § 6 ods. 6 zákona o daniach z príjmov, podľa ktorého príjmom zamestnanca, ktorému zamestnávateľ poskytuje motorové vozidlo na používanie na služobné i súkromné účely, je suma vo výške 1 % z ceny obstarania vozidla, najmenej však 2000 Sk za každý, aj začatý kalendárny mesiac. O túto sumu za zamestnancovi alebo členovi štatutárneho orgánu zvyšuje základ dane príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov.

Keď podnikateľ fyzická osoba vkladá hotovosť do podnikania v podvojnom účtovníctve sú to „Záväzky voči spoločníkom“. Ako je to v jednoduchom účtovníctve? Vo „Výkaze o majetku a záväzkoch“?

- Zákon č. 561/1991 Zb. o účtovníctve v znení neskorších predpisov v ustanovení § 2 ods. 1 ustanovuje, že predmetom účtovníctva je majetok, záväzky, rozdiel majetku a záväzkov, náklady a výnosy (v sústave podvojného účtovníctva) alebo príjmy a výdavky (v sústave jednoduchého účtovníctva) a výsledok hospodárenia.

V oboch účtovných sústavách údaje o majetku vyjadrujú formy majetku. Vypovedajú o tom „aké druhy majetku účtovná jednotka má“. Podľa foriem sa majetok člení na:

- investičný majetok,

- zásoby,

- pohľadávky,

- peňažné prostriedky.

V teórii účtovníctva sa formy majetku nazývajú aktíva. Záväzky a rozdiel majetku a záväzkov vyjadrujú zdroje majetku, vypovedajú o tom „odkiaľ sa majetok získal“. Zdroje sa členia na cudzie zdroje (dlžoby voči veriteľom za prevzaté a nezaplatené dodávky, prijaté úvery a pôžičky, nevyplatené mzdy, nezaplatené dane, neodvedené príspevky do fondov atď.) a vlastné zdroje (vlastné imanie, rezervy, fondy). V teórii účtovníctva sa zdroje majetku nazývajú pasíva.

Prehľadné usporiadanie údajov o formách a zdrojoch majetku sa v účtovníctve tradične nazýva bilancia (z latinského bilanx libra - dvojmisková váha), pretože aktíva a pasíva musia byť vždy v rovnováhe. V terminológii našich predpisov o účtovníctve sa bilancia v sústave podvojného účtovníctva nazýva súvaha, v sústave jednoduchého účtovníctva výkaz o majetku a záväzkoch.

V sústave podvojného účtovníctva sa o formách majetku účtuje v účtovných triedach 0 - Investičný majetok, 1 - Zásoby, 2 - Finančné účty (najmä peniaze a účty v bankách), 3 - Zúčtovacie vzťahy aktívne (najmä pohľadávky). O zdrojoch sa účtuje v účtovných triedach 3 - Zúčtovacie vzťahy pasívne (najmä záväzky, teda cudzie zdroje), 4 - Kapitálové účty a dlhodobé záväzky (najmä základné imanie, fondy a rezervy, teda vlastné zdroje). V sústave jednoduchého účtovníctva sa o formách a zdrojoch majetku účtuje v jednotlivých účtovných knihách, o vlastnom imaní sa neúčtuje.

Vklad do podnikania predstavuje vždy zvýšenie peňažných prostriedkov (alebo aj inej formy majetku) a súčasne zvýšenie vlastných zdrojov. O vklade spoločníka do podnikania spoločnosti účtuje spoločnosť, teda právnická osoba ako o zvýšení základného imania. Ak ide o peňažný vklad, účtuje sa na ťarchu niektorého účtu v účtovnej triede 2 a v prospech účtu 411 - Základné imanie. O vlastných zdrojoch fyzickej osoby, ktorá účtuje v sústave podvojného účtovníctva sa účtuje tiež v účtovnej triede 4. Vklad v hotovosti do podnikania účtuje fyzická osoba v sústave podvojného účtovníctva na ťarchu účtu 211 - Pokladnica a v prospech účtu 491 - Účet individuálneho podnikateľa. Účet v skupine 36 - Záväzky voči spoločníkom sa používa len v účtovníctve právnických osôb, napr. pri rozdeľovaní zisku alebo v prípade, ak spoločník poskytne spoločnosti pôžičku, nikdy nie pri vklade do podnikania. V jednoduchom účtovníctve sa o zvýšení, ale aj znížení vkladu podnikateľa účtuje len ako o prírastku alebo úbytku peňažných prostriedkov, zmena vlastného imania sa prejaví len v účtovnej závierke vzrastom alebo poklesom rozdielu medzi majetkom a záväzkami v priebehu účtovného obdobia.

Ing. Tatjana Pecháčová

počasie

Dnes bude zrána v dolinách stredného a severného Slovenska miestami hmla. Cez deň prevažne veľká oblačnosť a ojedinele slabý občasný dážď. Na severe a severovýchode prevažne polojasno. Najvyššia denná teplota 15 až 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý, cez deň postupne severovýchodný až východný vietor 2 až 5 m/s. V stredu bude polooblačno, miestami až oblačno, ojedinele slabý dážď, najmä na severe a východe. Zrána v údoliach miestami hmla. Vo štvrtok premenlivá veľká oblačnosť a početné prehánky. Najnižšia nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách okolo 3 stupne. Najvyššia denná teplota 20 až 25, na severe vo štvrtok okolo 17 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.37 a zapadne o 18.52 hod.

Amsterdamoblačno17
Atényjasno29
Belehradpolooblačno23
Berlínpolooblačno16
Bratislavaoblačno19
Bruseloblačno17
Budapešťzamračené19
Bukurešťoblačno24
Frankfurtpolooblačno20
Helsinkijasno13
Istanbulpolooblačno24
Kodaňoblačno14
Kyjevprehánky15
Lisabonprehánky23
Londýndážď18
Madridprehánky22
Milánooblačno23
Moskvaoblačno12
Oslooblačno12
Paríždážď18
Prahaoblačno17
Rímpolooblačno27
Sofiaoblačno25
Štokholmjasno14
Varšavapolooblačno15
Viedeňoblačno19
Záhreboblačno21
Ženevapolooblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.