Hospodársky denník
USD50,161 Sk
EUR42,885 Sk
CHF28,119 Sk
CZK1,203 Sk
  Utorok  19.Septembra 2000

Rozširovanie EÚ bez entuziazmu

Nemecký nezáujem o vstup nových členov výstrahou

Európski lídri dnes nevenujú rozšíreniu EÚ viac než neúprimné frázy. Ich mlčanie je priam výzvou pre pravicové a ľavicové demagogické skupiny, aby posilnili opozíciu voči celému procesu, napísal včera v komentári britskí denník Financial Times. Renomované noviny pritom vôbec nie sú jediné, čo pochybujú o dostatku politickej vôle dotiahnuť projekt do úspešného konca v rozumnom časovom horizonte.

Prinajmenšom príznaky nerozhodnosti vo vnútri EÚ vidíme na každom kroku. Príkladov je veľa: neochota spresniť termín rozšírenia, časté zmeny (uskutočnené a avizované) v systéme predvstupovej stratégie alebo hrozby zablokovaním vstupu niektorej z kandidátskych krajín (ekologické dôvody). Poslanci Európskeho parlamentu hrozia, že stopnú celý proces rozšírenia, ak parlament po inštitucionálnej reforme nebude mať dostatočné právomoci. Jednotlivé krajiny otvorene žiadajú prechodné obdobia pre nových členov, pokiaľ ide o voľný pohyb pracovnej sily či oblasť poľnohospodárstva...

Verejnosť v kandidátskych krajinách občas znepokoja aj nejednoznačné a kontroverzné vyhlásenia európskych politikov. Naposledy rozruch vyvolal známymi referendovými úvahami komisár EK pre rozšírenie G. Verheugen. A hoci sa neskôr veci uviedli na správnu mieru a väčšina partnerov komisárove návrhy odsúdila (aj on sám ich prijateľne vysvetlil), eurooptimisti by nemali jasať. Návrh a následná výmena názorov totiž zdôraznili skutočnosť, že verejnosť v EÚ neprejavuje veľký záujem o rozširovanie. Najmä je to tak v komisárovej materskej krajine - Nemecku -, kde podľa prieskumov až dve tretiny obyvateľov majú z rozšírenia EÚ obavy a menej ako pätina Nemcov považuje rozšírenie za prioritu. Pritom by malo byť jasné, že veľké projekty, akým rozšírenie je, potrebujú širokú podporu. Na pleciach ich neunesie niekoľko technokratov. S referendom alebo bez neho.

Financial Times v spomínanom komentári apeluje na európskych politických lídrov, aby propagovali myšlienku rozšírenia. Vzápätí však dodávajú, že jasno v názoroch si musia urobiť najprv sami sebe, až potom môžu presviedčať elektorát.

(by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.