Hospodársky denník
USD50,487 Sk
EUR43,058 Sk
CHF28,352 Sk
CZK1,212 Sk
  Streda  20.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vyhubila Európu kométa ?

Kométy a asteroidy predstavujú pre Zem smrteľné nebezpečenstvo. Pred 60 miliónmi rokov spôsobil dopad asteroidov vyhynutie dinosaurov, ďalší asteroid má vraj na svedomí zánik kultúry Atlantídy. Teraz prišiel jeden z britských akademikov, profesor Mike Baillie so svojím tímom, s novým, šokujúcim záverom. Pred 1500 rokmi dopadol na Zem kus kométy. Kolízia vyvolala hladomor, ktorý vyhubil tretinu Európy.

Vedci z Kráľovskej univerzity v Belfaste datujú katastrofu do roku 540 po Kristovi. Podľa ich teórie zasiahli v tom čase našu planétu kusy explodujúcej kométy. „Pokiaľ by do nás narazila kométa celou svojou váhou, už by sme dnes neexistovali,” vyhlásil Baillie na vedeckom kongrese v Londýne.

Jeho tvrdenie podporujú okrem prastarých malieb a mýtov aj letokruhy na starých stromoch. Kmene stromov v severnej Európe, na Sibíri, na západe USA a juhu Južnej Ameriky totiž vykazujú zhodne náhle prudké ochladenie v roku 540 po Kristovi.

Vtedy sa objavila obrovská kométa nad Galiou (dnešné Francúzsko), ktorá bola taká veľká, že sa zdalo, ako keby celé nebo horelo. Toľko rozprávajú záznamy z prelomu roku 540/541. Aj legenda o kráľovi Artušovi sa tiež zmieňuje o kráľovi, počas ktorého vládnutia boli na nebi vidieť „ohniví bohovia” a na zem padali guľaté blesky.

Astronómovia v Stredomorí a v Číne pozorovali v 30. rokoch 6. storočia nezvyčajné meteorické roje.

Meteory vznikajú vo veľkom množstve, keď sa neďaleko Zeme rozpadne kométa. Vedci vyvodzujú, že rozpadnutá kométa vytvorila okolo našej planéty obal z prachu a plynov. Tak došlo k zatmeniu Slnka, čo vyvolalo na Zemi ochladenie, hladomory a následne aj morové rany.

Vtedajšie civilizácie boli agrárne, a preto podobné zatmenie vyvolalo totálnu katastrofu. Neúroda stíhala neúrodu a Európu postihli katastrofálne hladomory. Potvrdenie týchto udalosti nájdeme v záznamoch vtedy vládnuceho cisára Justiniána (482-565), ktorý postavil rímsku ríšu znovu na nohy.

Na spomínanom kongrese apelovali vedci na historikov, aby hľadali potvrdenie ich teórie v záznamoch zo 6. storočia. Zároveň pokračujú výskumy letokruhov stromov...

(buj)

počasie

n Dnes bude prevažne veľká, na západe cez deň miestami zmenšená oblačnosť a na niektorých miestach sa vyskytnú slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 17 až 22, na juhozápade pri zmenšenej oblačnosti aj teplejšie. Na severe a východe bude miestami len okolo 15, na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade juhovýchodný vietor 2 až 5, cez deň postupne 6 až 10 m/s. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď. V piatok oblačno a ešte miestami občasný dážď. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v piatok 10 až 6, v horských dolinách na severe okolo 4 stupňov. Najvyššia denná teplota 14 až 19, vo štvrtok na juhovýchode a v piatok miestami na juhozápade až 21 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.39 a zapadne o 18.50 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.