Hospodársky denník
USD50,737 Sk
EUR43,241 Sk
CHF28,667 Sk
CZK1,218 Sk
  Piatok  22.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Horšie ako kedysi

Posledná katastrofa s globálnymi účinkami sa na Zemi odohrala približne pred 65 miliónmi rokov. Vtedy vymreli, pravdepodobne v dôsledku dopadu veľkého kozmického telesa na našu planétu, okrem iných druhov, aj dinosaury. V súčasnosti sa však odohráva bez väčšej pozornosti podobná katastrofa, ktorá môže mať dokonca ešte horšie následky.

K tomuto znepokojujúcemu záveru dospeli vo svojej správe členovia vedeckého poradného orgánu nemeckej vlády pre otázky globálnych zmien životného prostredia (WBGU). Poukazujú na to, že na Zemi dochádza dnes k „dramatickej strate rôznorodosti biologických druhov“, a to „v dôsledku vývoja, ktorý je všeobecne považovaný za pokrok a je politicky podporovaný“.

Nemeckí vedci upozorňujú najmä na intenzifikáciu poľnohospodárstva a odklon od tradičných foriem poľnohospodárskej výroby ako hlavnej príčiny rozsiahleho vymierania mnohých druhov rastlín. Napríklad iba v Indonézii za posledných 15 rokov celkom zmizlo asi 1500 odrôd ryže, ktoré sú ako možný zdroj šľachtenia nových druhov už nenávratne stratené. Podobne na Srí Lanke bolo už 75 percent všetkých druhov ryže nahradených jedinou odrodou.

K vymieraniu obrovského množstva rastlinných i živočíšnych druhov dochádza podľa správy aj v dôsledku vytínania tropických pralesov, ktoré postupuje ešte rýchlejšie, ako uvádzali nedávne odhady. Iba v povodí Amazonky mizne ročne podľa údajov WBGU desať až pätnásťtisíc štvorcových kilometrov tropických pralesov.

Autori správy vyzývajú k urýchleným medzinárodným akciám proti vymieraniu biologických druhov, pretože „ochrana rôznorodosti živých organizmov je zároveň ochranou klímy a pôdy“. Navrhujú okrem iného, aby bolo urýchlene vyhlásených desať až dvadsať percent povrchu zemských súší za chránené oblasti.

(do)

počasie

n Dnes bude od západu prechod k premenlivej veľkej, na západe časom zmenšenej oblačnosti s prehánkami. Najvyššia denná teplota 12 až 17 , na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na juhozápade a na východe územia okolo 8 m/s. V sobotu a v nedeľu bude jasno až polojasno, zrána v nižších polohách miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, v horských dolinách okolo 1, nadránom miestami aj v nížinách slabý prízemný mráz. Najvyššia denná teplota 14 až 18, na severe okolo 12 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 6.42 a zapadne o 18.46 hod.

Amsterdampolojasno18
Aténypolojasno30
Belehrad dážď18
Berlínpolooblačno15
Bratislavapolooblačno18
Bruselpolooblačno17
Budapešťprehánky18
Bukurešťdážď19
Frankfurtpolooblačno17
Helsinkislnečno16
Istanbulpolojasno29
Kodaňpolojasno17
Kyjevprehánky13
Lisabonjasno22
Londýndážď18
Madridskoro jasno25
Milánojasno24
Moskvajasno7
Oslopolojasno14
Parížpolooblačno20
Prahapolooblačno16
Rímpolojasno27
Sofiabúrky25
Štokholmjasno16
Varšavaprehánky14
Viedeňpolojasno18
Záhrebdážď18
Ženevapolojasno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.