Hospodársky denník
USD50,737 Sk
EUR43,241 Sk
CHF28,667 Sk
CZK1,218 Sk
  Piatok  22.Septembra 2000

Prezidentov prípad inšpiruje

Kto všetko z našich občanov má nárok na liečbu v zahraničí?

V poslednom čase sa množia diskusie na tému: Kto sa môže liečiť v zahraničných nemocniciach a za akých podmienok? Preplatí Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) každému pacientovi takúto nákladnú liečbu, alebo? Za liečenie hlavy štátu na jednotke intenzívnej starostlivosti a lôžkovom chirurgickom oddelení Univerzitnej kliniky v Innsbrucku, ako aj v rehabilitačnom zariadení v Iglse mala Všeobecná zdravotná poisťovňa zaplatiť 2,38 mil. Sk, no celková suma liečby R. Schustera v Rakúsku má dosiahnuť 3 mil. Sk. Prípad prezidenta zrejme inšpiroval príbuzných pacientky, ktorá utrpela vážne zranenie pri autohavárii neďaleko Piešťan. Previezli ju do piešťanskej nemocnice a napriek tomu, že lekári plánovali prevoz na špecializované pracovisko do Bratislavy, jej dcéra zariadila konzílium s lekárom z Innsbrucku a matku dala previesť do Rakúska. Od Všeobecnej zdravotnej poisťovne teraz žiadajú úhradu za liečbu. Financií sa nedočkajú, indikáciu nepotvrdili naši lekári a vopred neschválili v poisťovni. Pri liečbe v zahraničí platia pevné pravidlá. Podľa informácií, ktoré sme dostali zo VšZP, takúto liečbu musí odporúčať ošetrujúci lekár, schváliť revízny lekár poisťovne a nakoniec aj riaditeľstvo. Osobitné podmienky platia pre prípady urgentnej medicíny, no aj tam nemožno obísť odporúčanie ošetrujúceho lekára. Bez toho neuvidia pacienti alebo ich príbuzní ani korunu či šiling.

V tejto súvislosti sa množia úvahy na tému, ako je to u nás s tou rovnosťou pri možnostiach získavania kvalifikovanej liečby. Základnou podmienkou na schválenie takéhoto postupu je nádej na prežitie. Medzi krajiny, v ktorých sa najčastejšie liečia pacienti z tejto poisťovne, patrí Česko, Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko a Francúzsko. Ide napríklad o transplantácie orgánov,

najmä pečene.

Je to vlastne aj odpoveď na otázku, či VšZP zabezpečí aj radovým občanom finančne takú náročnú liečbu ako prezidentovi. Transplantácie pečene sú ešte drahšie, našim detským pacientom ich robia iba v Rakúsku a suma jednej v prepočte na naše koruny dosahuje 4 mil. Sk. Finančne nákladné je aj liečenie nádorových ochorení štítnej žľazy a neurochirurgické zákroky. Vlani uhradila VšZP 51 mil. Sk za 536 poistencov liečených v zahraničí. Vyše polovice tvorili platby za liečenie u našich susedov v Česku.

Efektivitu vynaložených prostriedkov z poisťovne kontrolujú aj spätne. Možno preto, že v prípade prezidenta išlo o udalosti, ktoré boli v centre pozornosti širokej verejnosti, opozičných politikov i médií, revízni lekári VšZP priamo v Innsbrucku posúdili zdravotnú dokumentáciu a konzultovali liečbu s ošetrujúcimi lekármi. Podľa vyjadrenia riaditeľa VšZP MUDr. Eduarda Kováča z kontroly vyplynulo, že liečba poskytnutá R. Schusterovi v Rakúsku bola primeraná jeho zdravotnému stavu a zodpovedala rozsahu vydaného Potvrdenia o schválení úhrady za liečbu prezidenta SR v Rakúsku. Podstatné však je, že aj radoví občania majú možnosť liečby v zahraničí, no nesmú si ju

naordinovať sami,

prípadne to za nich urobiť príbuzní bez odporúčania ošetrujúceho lekára. Napriek rôznym informáciám o tzv. zlatých kartách poistencov s nárokom na kvalitnejšie liečenie v poisťovni, ktorá financuje liečbu R. Schustera, určite neexistujú. Medzi širokou verejnosťou sú však rozšírené pochybnosti o možnosti liečby v zahraničí pre každého. Možno to súvisí aj s tým, že príliš veľa nádejí sa po roku 1989 rozsypalo na prach a otrasená je aj dôvera v politické sľuby - mnohé z nich sa týkali práve zdravotníctva.

Ľudmila Koníková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.