Hospodársky denník
USD50,441 Sk
EUR43,508 Sk
CHF28,608 Sk
CZK1,223 Sk
  Pondelok  25.Septembra 2000

Ovzdušie hlasovacej neistoty

Juhoslovania v napätej atmosfére včera volili prezidenta

Každý akoby mal vlastnú verziu postvolebného vývoja a predsa vládla neistota. Aj takto by sa dala opísať atmosféra volebného víkendu JZR, ktorú umocňovali vyhostenia zahraničných novinárov, vzájomné obvinenia z chystaných podvodov a George Washington - americká lietadlová loď v Jadranskom mori.

Vráťme sa však k scenárom. Juhoslovanské ministerstvo zahraničných vecí varovalo zahraničných diplomatov, že opozícia má „podvratný plán“ vyhlásiť falošné víťazstvo v nedeľňajších voľbách a zostaviť v Čiernej Hore novú juhoslovanskú vládu. „Rád by som vás informoval, že máme spoľahlivé informácie o tom, že časť opozície, predovšetkým jej vodcovia, zamýšľa v nedeľu večer vyhlásiť svoje údajné víťazstvo vo voľbách pred vyhlásením oficiálnych výsledkov. Potom niektorí opoziční vodcovia zamýšľajú odísť do Čiernej Hory a vyhlásiť spolu s čiernohorskými úradmi utvorenie údajnej novej juhoslovanskej vlády,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Na spoľahlivé zdroje sa odvoláva aj agentúra AFP. „Máme správy, že Miloševič plánuje volebný podvod, ktorý by mu zaručil víťazstvo už v prvom kole,“ povedala pre agentúru nemenovaná osoba blízka londýnskemu kabinetu. Obsah vyhlásenia korešponduje s článkom vo včerajšom denníku The Sunda Telegraph, ktoré zverejnili celú sériu metód, ktoré chce Miloševič využiť, aby si zabezpečil víťazstvo.

S možným podvodom vo svojich vyhláseniach kalkulujú aj mnohé osobnosti. Verím, že Juhoslovania vyjdú do ulíc, ak sa juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič pokúsi sfalšovať alebo zrušiť výsledky parlamentných a prezidentských volieb v JZR, povedal včera americký finančník George Soros, ktorý sa v Prahe zúčastňuje na spoločnom zasadaní MMF a Svetovej banky. „Neuznáme žiadne voľby, v ktorých bude víťazstvo deklarované na základe manipulácie alebo predčasného deklarovania víťazstva,“ vyhlásila šéfka americkej diplomacie M. Albrightová. Ministerka zdôraznila skutočnosť, že srbská opozícia má silnú podporu ľudu, čo dokazuje ochotu srbského obyvateľstva hlasovať za zmenu.

Bývalý najvyšší veliteľ jednotiek NATO v Európe generál Wesley Clark vyjadril presvedčenie, že v prípade prehry juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča v nedeľňajších voľbách nemožno očakávať pokojné odovzdanie moci. „On (Miloševič) môže stratiť tak veľa ... musíme očakávať akékoľvek jeho kroky na udržanie sa pri moci,“ povedal Clark po skončení konferencie o obnove Balkánu. Na otázku, ako bude zahraničie reagovať na prípadnú občiansku vojnu, Clark odpovedal, že medzinárodné spoločenstvo by táto situácia postavila pred dilemu. „Ak by som bol v Miloševičovej pozícii, nevylučoval by som medzinárodnú intervenciu,“ povedal Clark. Ako však dodal, niektoré mocnosti sa k prípadnej akcii stavajú zdráhavo.

Možnosť zahraničnej vojenskej intervencie, ak v nadchádzajúcich voľbách hlavy štátu vyhrá terajší prezident JZR a jeho mladší brat Slobodan Miloševič, nevylúčil ani juhoslovanský veľvyslanec v Moskve Borislav Miloševič. Podľa neho je to možné najmä „vzhľadom na charakter washingtonskej administratívy“.

Juhoslovanský premiér Momir Bulatovič zasa naznačil, že prípadné víťazstvo hlavného opozičného kandidáta Vojisloava Koštunicu nemusí znamenať okamžitú zmenu moci. Podľa neho juhoslovanský prezident Miloševič musí zostať vo svojej funkcii do roku 2001 bez ohľadu na výsledok prezidentských volieb. „Miloševič má svoj mandát z ústavných dôvodov až do konca júna,“ povedal Bulatovič.

(TASR/by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.