Hospodársky denník
USD49,629 Sk
EUR43,589 Sk
CHF28,636 Sk
CZK1,228 Sk
  Utorok  26.Septembra 2000

Začína sa pražský summit MMF SB

Hľadanie odporúčaní, ako odpustiť dlhy najchudobnejším krajinám

Medzi známe osobnosti, ktoré sa včera zúčastnili pracovného seminára o globálnej ekonomike, ktorý predznamenal dnešné oficiálne otvorenie výročného zasadania Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB), patril aj spevák legendárnej írskej skupiny U2 Bono Vox. Spevácka legenda patrí k aktivistomm hnutia Jubilee 2000, ktoré združuje viacero církevných organizácií. V Českej republike vystupuje pod názvom Milostivé léto 2000. Hlavným cieľom tejto iniciatívy je presvedčiť MMF a SB aby odpustili dlhy najchudobnejším krajinám sveta. Včerajší seminár v južnej sále Kongresového centra bol venovaný práve diskusiám o globálnej ekonomike. Bono Vox o svojom vážnom záujme k tejto problematike presvedčil včera aj svojim strtnutím s novým šéfom MMF Horstem Köhlerom.

Kritici politiky MMF a SB boli „na koni“ už od rána, keď sa stretli v suteréne Mestskej knihovne na Mariánskom námestí. Lídri najrôznejších medzinárodných organizácií tu debatovali o dôsledkoch programov štrukturálnych úprav Svetovej banky a o problémoch vysoko zadlžených krajín. „Diskutujúci sa snažia nájsť odporúčania pre MMF a SB, ktoré spolu preberú v stredu s viceprezidentmi oboch inštitúccí,“ povedal jeden z organizátorov konference, Petr Hlobil z CEE Bankwatch Network. Oveľa väčší význam má však podľa neho konferencia pre informovanie českej verejnosti. „Usporiadali sme ju, aby sa najširšia verejnosť mohla opátať priamo, ako pomôcť chudobným štátom,“ povedal.

Poobedňajšie a večerné bloky konferencie boli venované ekologickému dlhu Severu voči rozvojovým krajinám a klimatickým zmenám, ku ktorým Svetová banka prispievá financovaním projektov ťažby fosílnych palív.

Včera len prípravy

Praha sa včera rozrástla o stovky demonštrantov proti globalizačnej politike MMF a SB a zmenšila sa o tisícky žiakov, ktorí využili mimoriadne prázdniny pre 195-tisíc žiakov základných a stredných škôl kvôli zasadaniu svetových finančníkov a sčasti opustili Prahu. V pondelok o druhej po polnoci napokon dorazil do českej metropoly na Smíchov mimoriadny vlak s 500 talianskymi a ďalšími odporcami MMF a SB, ktorí sa ubytovali v stanovom mestečku na Strahove. Vlak v nedeľu držala 17 hodín na hraničnom priechode v Hornom Dvořišti česká polícia, najmä kvôli štyrom osobám, ktoré sa zúčastnili známych protestných demonštrácií proti politike WTO v Seattli a odmietali opustiť vlak. Počet odporcov snemu finančníkov, ktorých nepustili do ČR sa tým priblížil k trom stovkám. Medzi odmietnutých zaradila polícia na Ruzyňskom letisku aj amerického ľavicového novinára Lee Sustara, lebo bol tiež vyšetrovaný za novinárske krytie protestných akcií v Seattli. Na prípade je pikantné, že Sustar v 70. rokoch uverejňoval v USA prepašované články niekdajšieho disidenta, terajšieho prezidenta ČR Václava Havla, a teraz mu prikázali opustiť Prahu.

Inak bol včerajšok v Prahe pomerne pokojným dňom. Aktivisti ho vyhlásili za deň pokoja a príprav na dnešný deň masových protestov. Pozornosť upútali len traja odporcovia globalizácie, ktorí sa odpoludnia asi 200 m od Kongresového centra pripútali na Nuselskom moste k vonkajšiemu zábradliu a vyvolali akciu polície, záchrannej služby a hasičov a pozornosť novinárov.

Deň D dnes

Na dnešný, rozhodujúci deň demonštrácií, očakávajú organizátori 20-tisíc účastníkov, ktorí chcú zablokovať Kongresové centrum. Odporcovia politiky MMF a SB sa zídu o 9.00 hod. na vinohradskom námestí Mieru, v 11.00 sa vydajú na Tylovo námestie a odtiaľ po skupinkách ku Kongresovému centru. Zmyslom blokády je prinútiť finančníkov na zrušenie MMF a SB. Celodenné protesty organizuje Iniciatíva proti ekonomickej globalizácii. Polícia je pripravená blokáde zabrániť. „Máme pripravených niekoľko variantov. Budeme sa usilovať im zabrániť, aby sa dostali až ku Kongresovému centru,” povedala hovorkyňa pražskej polície.

(br/jnk)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.