Hospodársky denník
USD49,668 Sk
EUR43,658 Sk
CHF28,715 Sk
CZK1,233 Sk
  Streda  27.Septembra 2000

Štát "to" hodil na občanov

Tip pre poslancov: budeme konečne DPH platiť normálne?

Daň z pridanej hodnoty sa platí okrem iného z tzv. zdaniteľného plnenia. Tým sa rozumie dodanie tovaru, dodanie stavby, poskytovanie služieb a podobne. Tzv. daňou na vstupe je daň, ktorú platiteľ zaúčtoval a zaplatil za prijaté zdaniteľné plnenie a v prípade dovozu tovaru je to zasa daň zaplatená colnému orgánu. Daň treba zaplatiť veľmi rýchlo, do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia - toľko stručne strohý zákon o DPH. Ako z neho vidno, daňová povinnosť tomu, kto vystavil faktúru za odvedenú službu alebo dodaný tovar, vzniká bez ohľadu na to, či mu odberateľ zaplatil alebo nie. (Nehovoriac o tom, že obvyklá splatnosť faktúr je dva až štyri týždni...) Osoba, ktorá vystavila faktúru a nikdy ju nedostane uhradenú, stráca rozdiel medzi daňou na vstupe a daňou na výstupe. Mnohí podnikatelia to právom považujú za nespravodlivé a odmietajú zdôvodnenie, že musia znášať tzv. podnikateľské riziko. Doplácajú na to najmä tí, ktorí si svoje platobné a daňové povinnosti plnia. Je pre nich nepochopiteľné, prečo sa daň neplatí až zo zaplateného plnenia, aspoň na prechodné obdobie transformácie ekonomiky, keď riziko neuhrádzania faktúr je vyššie ako v štandardných podmienkach. Čiže, neplatič spôsobuje na dvakrát škodu podnikateľovi, a pred štátom je v anonymite, ba priam ako baránok. Dalo by sa povedať, že zo strany štátu ide o podsúvanie Čierneho Petra svojim daňovníkom, t. j. chlebodárcom.

Tento absurdný stav kritizujú nielen podnikatelia. Vo svojom materiáli nazvanom Zlepšenie právneho, regulačného a daňového rámca..., mimochodom, schválenom vládou SR, žiada odstránenie tejto deformácie aj rezort hospodárstva. Napokon, nemožno v tejto súvislosti nespomenúť aj fakt, že normálny stav, štandardný v iných európskych krajinách, keď sa DPH platila až zo zaplatenej faktúry, bol u nás do 31. marca 1995. O túto neblahú zmenu sa postarala vláda HZDS-RSS, ZRS a SNS. Najsmutnejšie na tom všetkom je, že významným neplatičom je často štát. Zo svojich nezaplatených faktúr si taktiež uplatňuje nárok na odpočet DPH.

Kto môže za to, že nedoplatky na DPH boli k 30. 6. 2000 vo výške 25,7 mld. Sk? Keďže sankcie za neplatenie DPH sú vysoké, i napriek spomenutým anomáliám sme zvyknutí a dokonca aj povinní platiť, platiť, platiť. Tým je ohrozené podnikanie ako také, a zároveň aj vývoj hospodárstva. Štát takto podporuje hospodárskych gangstrov a diletantov. Poslanci zákonodárneho zboru by sa mali konečne zamyslieť nad týmito skutočnosťami. Prečo mohli rozumne uvažovať v prípade platenia preddavkov na daň z príjmov právnických osôb, ktoré museli od začiatku tohto roka títo daňovníci bez výnimky začať platiť podľa výšky daňovej povinnosti za predchádzajúci rok, ktorá bola stanovená pred znížením daňovej sadzby? V rámci novelizácie zákona o správe daní sa tento problém aspoň čiastočne vyriešil, takže v súčasnosti je už - aj keď len teoreticky - možné stanoviť platenie preddavkov aj inak. Tam dokázali zasiahnuť a problém vyriešiť.

Nenormálny stav s DPH sa ťahá už niekoľko rokov a týka sa dnes možno každého seriózneho podnikateľa na Slovensku. Napriek tomu odpoveďou na takéto podnety, ktoré požadujú normálne fungovanie DPH, je legislatívne mlčanie. Výkonný podpredseda Hospodárskeho klubu (NEF) a šéfredaktor Hd požiadal listom ministerku financií SR B. Schmognerovú, aby sa k tomuto vyjadrila v súlade s platným znením Tlačového zákona.

(Hd, jz)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.