Hospodársky denník
USD49,668 Sk
EUR43,658 Sk
CHF28,715 Sk
CZK1,233 Sk
  Streda  27.Septembra 2000

Pulzom je veda a výskum

Komentuje Eleonóra Bujačková

Nedokončená reštrukturalizácia slovenského priemyslu nie je jediným faktorom, ktorý znižuje jej efektívnosť. Problém je vo zvýšení produktivity, v tvorbe pridanej hodnoty. Ak má byť priemysel väčším tvorcom pridanej hodnoty, môže voliť z dvoch možností. Buď nakúpiť príslušné technológie, alebo ich vynájsť. Na nákup licencií a nových technológií veľká časť tuzemských výrobcov nemá prostriedky. Väčšinou zápasia s druhotnou platobnou neschopnosťou, mnohé aj s prvotnou. Možnosť preklenúť technickú zaostalosť a zvýšiť konkurencieschopnosť na trhu je daná skôr podnikom so zahraničnou účasťou. Domáci výrobcovia aj keby mali dostatok peňazí na nákup licencií, z dlhodobého hľadiska sa nepochybne podpora tuzemského priemyselného výskumu a vývoja musí nevyhnutne vyplatiť oveľa viac. Jednak je lacnejší a jeho špičkové produkty sa dajú predávať.

Dôležitosť vedy a výskumu pre rozvoj spoločnosti si zrejme dostatočne neuvedomuje ani vláda, ani mnohí podnikatelia. Problémom totiž je, kto a z čoho ich má platiť. Štátna podpora výskumu a vývoja síce v poslednom čase zaznamenáva miernu renesanciu a čiastočne sa aj zvyšuje objem prostriedkov, ktoré štát do tejto sféry dáva, no to rozhodne nestačí. A nemôže to byť ani jediným zdrojom financovania. Vyhlasované programy nemôžu nahrádzať strategické zámery jednotlivých podnikateľov. Predovšetkým v záujme každého priemyselného podniku je mať zodpovedajúce výskumné a vývojové zázemie. Podnikateľské subjekty sa však v otázke financovania priemyselnej vedy a výskumu dostávajú do tej istej pozície, ako keby si chceli kúpiť už hotové licencie. Nemajú jednoducho dostatok peňazí.

Pokiaľ sa však financie v podnikateľskej sfére nepodarí nájsť, môže sa zanedbanie výskumu a vývoja v budúcnosti vypomstiť. Mnohé tuzemské podniky sa začiatkom 90. rokov vyrovnávali s problémom svojej existencie vôbec, a v nejednom prípade volili záchranný kruh v podobe práce vo mzde pre zahraničného zadávateľa. Nebezpečenstvá takéhoto postupu sú veľmi dobre známe - strata vlastnej identity a obchodnej značky a na neposlednom mieste odchod odborníkov, ktorých úlohou bolo dbať o inováciu. Podniky pracujúce vo mzde tak prišli o najdôležitejšie charakteristiky svojej samostatnosti. Jednotlivé prípady by sa však mali stať výstrahou pre celok.

Priemyselná výroba ani národné hospodárstvo ako celok bez vlastnej vedy a výskumu môžu totiž existovať iba veľmi ťažko.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.