Hospodársky denník
USD49,668 Sk
EUR43,658 Sk
CHF28,715 Sk
CZK1,233 Sk
  Streda  27.Septembra 2000

Inakosť, spolitizovaná téma

Prečo sexuálna orientácia ľudí (ne)vzrušuje politikov?

„Verili sme, že po posledných voľbách bude sa viesť iná politika, že v nej budú kvalifikovanejší ľudia, ktorí zasiahnu, len keď bude treba. Politici však naďalej svojím jazykom a kultúrou demonštrujú svoju netolerantnosť, čím vytvárajú neprijateľné nálady voči menšinám. Iniciatíva Inakosť sa vyhlasuje za nestranícku, ale politickú iniciatívu,“ hovorí o právach takto orientovaných ľudí predstaviteľ iniciatívy Inakosť Peter Králik.

Iniciatívu pohoršujú najmä výroky predsedu KDH a ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského, ktorý odmieta požiadavku na registrované partnerstvo homosexuálov a tvrdí, že pokiaľ bude ministrom, tak na Slovensku sa niečo také nestane. Jeho argumenty sú zrozumiteľné a možno aj logické. Podľa neho by registrované partnerstvo o. i. znižovalo význam rodiny. Naopak, predseda sociálnodemokratickej strany Jaroslav Volf vyhlásil, že SDSS je pripravená predložiť v NR SR takýto zákon. Podľa neho štáty EÚ charakterizuje snaha napĺňať práva minorít. P. Králik hodnotí slová J. Čarnogurského ako odsúvanie citových, partnerských a ekonomicko-sociálnych vzťahov homosexuálov za dvere notárskych úradov. Ide mu vraj najmä o zvýšenie volebných preferencií KDH.

Prečo otázka sexuálnej orientácie prerástla až do politiky?

- Homosexualita mnohým ľuďom nevadí a hovoria - je to tvoj problém, ako žiješ. Vadí v momente, keď jednotlivec alebo skupina začína o nej hovoriť verejne, keď chceme žiť

život v pravde

a nie v pokrytectve. Jánovi Čarnogurskému však treba pripísať pozitívnu vec. On jediný formuloval názor na túto problematiku. Zarážajúce je, že ostatní politici mlčia.

Kandidovali ste v komunálnych voľbách na poslanca za koalíciu KDH-DS. Zmenila sa tým vaša politická orientácia?

- Vo volebnej kampani som pomáhal Strane demokratickej koalície. Teraz nevidím politickú stranu, ktorá by napĺňala moje predstavy, azda len Demokratická strana a v nej len niektorí politici.

Predseda SDSS povedal, že komunikuje s občianskymi organizáciami, ktoré takýto návrh zákona vypracovali.

- Občianska iniciatíva Inakosť v súčasnosti nerokuje so žiadnou z parlamentných strán ani s inými politikmi. Naším úmyslom je však osloviť parlamentné strany a na to pripravujeme okrúhly stôl o registrovanom partnerstve a právach homosexuálov. J. Volf nie je s nami v kontakte a svoj postup s nami

nekoordinoval.

Aj jeho chápeme tak, že využíva túto tému na svoju popularizáciu.

Ale povedzte, neprijali ste jeho iniciatívu s nádejou?

- Ani nie. Náš postoj je opatrný. Máme veľmi negatívne skúsenosti s politikmi predchádzajúcej vládnej koalície, preto sa chceme vyvarovať chýb.

Aké sú názory inde vo svete na homosexualitu, napríklad cirkví?

- Vo viacerých liberálnych krajinách, najmä protestantských, ale napríklad aj v USA, existujú aj katolícke skupiny a kresťanské cirkvi, ktoré legitimizovali a legalizovali cirkevný sobáš dvoch osôb homosexuálnej orientácie. Mnoho autoritatívnych režimov v tomto storočí operovalo kresťanstvom voči homosexuálom. Tisíce takto orientovaných ľudí skončilo za Hitlera v koncentračných táboroch. Nosili

ružový trojuholník

ako Židia žltú šesťcípu hviezdu.

Navrhujete doplniť Ústavu SR o pasáž, ktorá by definovala sexuálnu inakosť.

- Želáme si, aby sa do jazyka, ale aj práva na Slovensku zaviedol pojem sexuálna menšina, lebo táto absencia vytvára podhubie pre diskrimináciu minority.

Môže mať absencia zákona, ktorý požadujete, vplyv na integračné ambície našej krajiny?

- Ak by sa stalo pravidlom, že politici sa budú na adresu homosexuálov vyjadrovať negramotne, môžete si byť istí, že to vyvolá reakciu EÚ.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.