Hospodársky denník
USD49,668 Sk
EUR43,658 Sk
CHF28,715 Sk
CZK1,233 Sk
  Streda  27.Septembra 2000

Horúčavy zmenili rozvrh prác

Pomohol im vstup do veľkoobchodných reťazcov

V polovici septembra v dunajskostredskej konzervárni začali spracúvať lahôdkovú kukuricu. Zrejme pod vplyvom modernej kuchyne, obľuby minútkových jedál, ale aj „čínskej“ kuchyne sa konzervovaná kukurica stala po celý rok vyhľadávanou kuchynskou surovinou. „Tohtoročná spracovateľská sezóna sa nedá k ničomu prirovnať,“ tvrdí riaditeľ Ing. Ladislav Trúchly. „Za dvadsať rokov, odkedy pracujem v odbore, sme takú sezónu ešte nemali. Je výnimočná. Už len na začiatku leta bol pre nás výpadok hrachu následkom abnormálnych horúčav asi 60-percentný. Naša ďalšia surovina, fazuľa, zarodila o niečo lepšie, pri nej sme mali iba 20-percentný výpadok. Zaskočilo nás, že darmo boli regulované výsevy, termíny výsevov, aj tak nám fazuľa meškala dva týždne. Tento čas sme sa v konzervárni snažili vykryť

inou zeleninou,

hlavne uhorkami, cuketami a mäsom. Zasa taký kontrast, na pultoch predajní je akoby prebytok mäsa a my už od polovice júla máme absolútny nedostatok výrobného mäsa - hovädzieho, bravčového, ale aj hydinového.

Aj so spracovaním lahôdkovej kukurice sme mali problém, začiatok spracovania sa nám posunul až o 14 dní. Boli sme načas a dobre zásobení obalovým materiálom a teraz by nás mohla ohroziť iba príliš krátka jeseň. Vonku máme ešte 150 hektárov lahôdkovej kukurice, ktorú chceme spracovať. Na konzervárenské účely musí mať určitú zrelosť. Zberá sa kombajnom a celé šúľky aj so šúpolím prichádzajú k nám do konzervárne.

Tohto roku bola rekordná

úroda rajčín.

Priemyselné rajčiny však patria medzi našimi surovinami niekde na koniec radu. Napriek tomu vnímame rekordnú úrodu rajčín. Mnohí spracovatelia majú problémy s kapacitami. S niektorými veľkopestovateľmi sme mali uzavretú zmluvu a odoberieme od nich úrodu. Kečupy nie sú pre nás charakteristické, ale surovinu spotrebúvame na lečo, rôzne zmesi a hotové jedlá. Vyrábame najmä rajčinový pretlak, ktorý dodávame v gramáži od 70 gramov až po dvesto kilogramové balenie.

Ešte raz by som sa vrátil k nedostatku mäsa ako našej suroviny. Veľké množstvá sa dovážali z Maďarska, tam sa však zmenila dotačná politika a jednoducho sa ceny vyrovnali. Už je nedostatok výrobného mäsa aj pre výrobnú sféru v Maďarsku. Túto situáciu spotrebiteľ ani na našom trhu nezbadal, lebo náš mäsopriemysel má dostatok suroviny, ale problém pre nás pre konzervárne je v tom, že mäsový priemysel je schopný spracovať všetko mäso do vlastných výrobkov a nemá prebytky. My konzervári sme na konci tohto reťazca.“

Pred rokom ste spomínali, že sa snažíte preniknúť na trh aj cez české obchodné reťazce. Ako sa táto obchodná politika osvedčila? „Situácia sa trocha zmenila. Naša pozícia na trhu zosilnela a vlastne spolupráca s českými firmami je v útlme. Dostávame sa aj do slovenských veľkoobchodných reťazcov. Naša pozícia výrobcu sa jednoznačne zlepšila. Sotva sa dostávajú naše výrobky do regálov predajní priamo, klesá záujem veľkých cudzích reťazcov. Aby sme mali vyťažené kapacity, tento rok sme začali exportovať do poľských obchodných reťazcov. Je to sterilizovaná fazuľa a lahôdková kukurica. Náš export oproti vlaňajšku bude niekoľkonásobný. U niektorých je tento pomer menší. Tridsať až štyridsať percent produkcie ide na export.

Ivan Klačanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.