Hospodársky denník
USD49,668 Sk
EUR43,658 Sk
CHF28,715 Sk
CZK1,233 Sk
  Streda  27.Septembra 2000

Športom k úspechom

Beh na poradu nestačí

“V prvej polovici života ľudia obetujú svoje zdravie, aby zarobili dosť peňazí. V druhej polovici obetujú svoje peniaze, aby opäť získali stratené zdravie,” povedal pred viac ako dvesto rokmi francúzsky filozof Voltaire. Ako sa zdá, tieto slová do bodky platia aj v čase internetu, a aj po rokoch dokonale vystihujú súčasnú realitu. Ak sa navyše v živote zaneprázdneného manažéra z toho či iného dôvodu objaví nevyhnutnosť športovať, v prvom rade sa zaujíma o to, aby návšteva fitnescentra, telocvične či tartanovej dráhy priveľmi nenarušila jeho zabehaný pracovný režim.

“Väčšina pracovne vyťažených ľudí, ktorí sa jedného rána rozhodli začať športovať, sa vyberá po úplne nesprávnej ceste,” povedal švajčiarsky odborník Ole Petersen, jeden z autorov knihy Fit & Top in Job. Jednou z najčastejších chýb je podľa neho to, že profesijne úspešní ľudia, ktorí po celé roky zanedbávali svoju fyzickú kondíciu, chcú stáť po návrate na športoviská hneď na stupienkoch víťazov. “Zo skrine vyhrabú staré tenisky a celí červení od námahy sú na ceste k prvému infarktu,” dodáva O. Petersen. To znamená, že každovečerný maratón nie je najvhodnejším doplnkom celodenného pracovného vypätia.

Podľa autorov spomínanej knihy sa dá veľa dosiahnuť už dvoma hodinami zvýšenej telesnej aktivity týždenne. Dôležitá je predovšetkým správna kombinácia pohybu, výživy a oddychu, pričom práve naposledy menovaný faktor sa v našich zemepisných šírkach až trestuhodne zanedbáva. Uvedomelý postoj k vlastnému zdraviu neprospieva iba jednotlivcom, ale celým organizáciám. “Za dva roky klesne počet práceneschopných vo firme, ktorá sa začne starať o zdravie svojich zamestnancov, o 20 percent. A to sa oplatí každému zamestnávateľovi,” tvrdí na základe dlhoročných skúseností Ole Petersen.

(ja)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.