Hospodársky denník
USD49,668 Sk
EUR43,658 Sk
CHF28,715 Sk
CZK1,233 Sk
  Streda  27.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ako možno zraziť cenu ropy?

Faktory, ktoré podľa OPEC zdražujú pohonné látky o štvrtinu

Ministri financií skupiny G7 a Medzinárodného menového a finančného výboru v nedeľu na záver svojho rokovania v Prahe vyzvali krajiny OPEC, aby nemučili vysokými cenami ropy rozvojové štáty, ktoré tým najviac trpia a zvýšili ťažbu. Tým sa ich starosť o problémy najchudobnejších štátov asi vyčerpala. OPEC odvčera oslavuje summitom v Caracase 40. výročie založenia kartelu. Summit potrvá do piatka – paralelne s vrcholovým týždňom snemovania MMF a SB. Na slávnostnom summite sa síce neočakávajú nové rozhodnutia o zvýšení ťažby OPEC, úradujúci predseda kartelu Venezuelčan Ali Rodriguez však do Prahy odpovedal, že ponosy na vysokú cenu ropy treba poslať na inú adresu. Je to vysoké zdanenie pohonných látok, nízke kapacity rafinérií a špekulácie na termínových burzách, ktoré zavinili zvýšenie cien barelu ropy minimálne o 8 USD. V protiklade s ropnými krízami v roku 1973 a 1980 rastie teraz cena ropy napriek zvýšenej ťažbe. Na príčine je ročný rast jej svetovej spotreby o 1,5 %. V tejto situácii aj ťažobná rezerva Saudskej Arábie 3 milióny barelov denne by postačila vykryť rast spotreby len na 2 roky. O tom, že celosvetovo je ťažba na hranici možností svedčí aj postoj producentských krajín, ktoré nie sú členmi OPEC. V minulých krízach zvýšili ťažbu o 4 %, teraz len o 1 % - napriek vysokým cenám.

Vyslovujú sa pochybnosti o trvalejšom účinku uvoľnenia vyše 28 miliónov barelov ropy z amerických strategických zásob. To predstavuje 5 % týchto zásob, uložených v soľných kavernách pri Mexickom zálive, ale len jedenapoldňovú spotrebu USA či trojdňový import ropy do USA. Okrem krátkodobého tlaku na cenu ropy má toto Clintonovo rozhodnutie – podľa republikánskeho kandidáta na úrad prezidenta USA Georgea W. Busha – pomôcť v záverečnej fáze volebnej kampane viceprezidentovi Alovi Gorovi.

Blíži sa totiž zima, ktorá má byť na rozdiel od predchádzajúcej veľmi tuhá a Spojeným štátom hrozí nedostatok vykurovacej nafty. Postihuje to najmä severovýchod USA, kde je tretina domov odkázaná na vykurovanie naftou a oproti celej krajine, kde rafinérie ponúkajú o tretinu menej vykurovacej nafty ako vlani, v Novom Anglicku až o dve tretiny menej. Prevaha dopytu nad ponukou vyháňa ceny hore a preferencie viceprezidenta Gora zasa zráža. Bush má teda pravdu ak tvrdí, že Biely dom obetuje budúcu bezpečnosť krajiny volebnej kampani. Pritom však zabúda, že to bol jeho otec, niekdajší prezident USA, ktorý v roku 1990 - 1991 počas vojny v Zálive uvoľnil zo strategických zásob tiež 30 miliónov barelov.

Jaroslav Brabec

počasie

Dnes bude prevažne polojasno. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 17 až 21 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 8 stupňov. Slabý premenlivý, cez deň na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Vo štvrtok a v piatok bude prevažne oblačno a ojedinele slabé zrážky. Zrána hmlisto. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, v horských dolinách okolo 2 stupňov. Najvyššia denná teplota 16 až 21, na Orave, Kysuciach, v Liptove a na Spiši okolo 14 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.49 a zapadne o 18.35 hod.

Amsterdamdážď16
Aténymalá oblačnosť24
Belehrad polooblačno18
Berlínoblačno20
Bratislavaoblačno18
Bruseldážď16
Budapešťpolooblačno18
Bukurešťjasno14
Frankfurtprehánky18
Helsinkislnečno14
Istanbulzamračené17
Kodaňdážď16
Kyjevpolooblačno13
Lisabonslnečno23
Londýndážď15
Madridjasno25
Milánooblačno21
Moskvaslnečno14
Oslozamračené12
Parížprehánky17
Prahaoblačno19
Rímjasno26
Sofiajasno15
Štokholm jasno15
Varšavapolooblačno14
Viedeňpolooblačno20
Záhrebpolooblačno20
Ženevaprehánky18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.