Hospodársky denník
USD49,261 Sk
EUR43,648 Sk
CHF28,609 Sk
CZK1,231 Sk
  Štvrtok  28.Septembra 2000

Menej mäsa, zeleniny aj syrov

Nezdravo sa stravujeme, čo potom vlastne konzumujeme?

Svetová výroba surového kravského mlieka predstavuje v súčasnosti asi 580 mil. ton a v najbližších piatich rokoch by sa mala priemerne zvyšovať o 2 %. Najväčším výrobcom je EÚ, ktorá sa na produkcii podieľa 25 percentami a najväčší nárast výroby sa očakáva v Ázii a v niektorých rozvojových krajinách. V spotrebe mliečnych výrobkov vedie Austrália a Nový Zéland s priemerom 264,1 kg na obyvateľa, Slovensko (163,3 kg) výraznejšie zaostáva aj za európskym priemerom, ktorý je 202,8 kg na obyvateľa. Podobne vyznieva aj hodnotenie spotreby syrov, kde u nás na jedného obyvateľa, vrátane tvarohu a tavených syrov, vychádza len 8,6 kg v porovnaní s priemerom EÚ v množstve 18,25 kg. Celková spotreba syrov vo svete dosahuje 16,5 mil. ton. Súčasný vývoj produkcie mlieka sprevádza na Slovensku znižovanie počtu dojníc, a tým aj pokles výroby mlieka v prvovýrobe. Kým stavy dojníc klesli o viac ako polovicu, výroba mlieka sa znížila o vyše 40 percent a jeho predaj predstavuje približne 920 milión litrov. Pokles produkcie mlieka v spracovateľskom priemysle sprevádza redukcia počtu mliekarní, čo sa najvýraznejšie prejavilo v najmenších mliekarňach. V súčasnosti pracuje u nás asi 65 závodov a ich počet bude pravdepodobne ďalej klesať. Vývoj v nich smeruje ku koncentrácii do väčších výrobných celkov, keď päť mliekarní spracúva už asi tretinu suroviny, pričom vo výrobe syrov je situácia podobná. Podľa riaditeľa Výskumného ústavu mliekarenského v Žiline Ing. Karola Heriana, CSc., táto koncentrácia úzko súvisí s modernizáciou výroby na európsku úroveň a požadovaným kapitálom, ktorého Slovensko nemá dostatok. Do niektorých mliekarní preto vstúpili aj nadnárodné firmy.

Výroba syrov, najmä prírodných, sa aj napriek poklesu produkcie mlieka zvyšuje. Dnes je na hranici 34-tisíc ton ročne, čo je dvojnásobok stavu z roku 1990. V prírodných druhoch prevláda výroba eidamských polotvrdých syrov, po nich nasleduje sortiment parených syrov, plesňové a mäkké syry tvoria len malú časť produkcie. Krivka spotreby sa po čiastočnom poklese do roku 1994 narovnala a naznačuje mierny vzostup, čo je v súlade so zdravou výživou a svetovým trendom. Odbyt podmieňuje najmä dobrá kvalita a trvanlivosť, stále však chýbajú čerstvé syry a dostatočný nie je ani sortiment plesňových a syrov zrejúcich pod kôrou. Dlhom domácich výrobcov zostávajú tiež ovčie a kozie syry, pri ktorých sa im zatiaľ nepodarilo dostať výrobu v zmysle požiadaviek EÚ na priemyselnú úroveň.

Konkurencieschopnosť výroby si žiada ďalšiu koncentráciu do väčších celkov, špecializáciu, technologickú modernizáciu a zvyšovanie kvality. Svoje opodstatnenie by si mali zachovať aj malé mliekarne a syrárne. Ich úlohou je najmä vyplniť priestor v oblasti výroby slovenských syrárskych špecialít, o ktoré je záujem nielen doma, ale aj v zahraničí. Hodnotením syrárstva sa v týchto dňoch zaoberajú v Liptovskom Jáne odborníci z celého Slovenska. Včerajším otvorením Sviatkov syra 2000 nadviazali na tradíciu stretnutí, ktorých spoluorganizátorom je Združenie výrobcov syra pri Slovenskom mliekarenskom zväze.

Peter Farárik

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.