Hospodársky denník
USD49,373 Sk
EUR43,722 Sk
CHF28,642 Sk
CZK1,234 Sk
  Piatok  29.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Slovensko formálne v klube bohatých

„Toto je šťastný deň pre OECD. Dokončili sme program Partneri v procese transformácie, ktorý OECD iniciovala v roku 1991 ako asistenciu Maďarsku, Poľsku, Českej republike a Slovensku pri transformácii ich ekonomík na trhové systémy, aby boli pripravené pridružiť sa ku komunite OECD. Vláda Slovenskej republiky sa zaviazala k odvážnemu programu reforiem. Blahoželám im. Som presvedčený, že tieto reformy vyústia do väčších príležitostí a prosperity pre občanov SR a jej susedov.“ Generálny tajomník OECD Donald Johnson sršal počas včerajšieho historického dňa podpisu Dohody o pozvaní SR na prístup k dohovoru OECD optimizmom. Formálne sme sa stali 30. riadnym členom tejto prestížnej ekonomickej organizácie, avšak na plnohodnotné členstvo si ešte budeme musieť počkať do novembra, najneskôr do začiatku decembra tohto roka, kým parlament a prezident SR neratifikujú dohovor. Do tohto obdobia nám prislúchajú práva pozorovateľa na aktivitách všetkých orgánov OECD, najmä však najvyššieho orgánu Rady OECD, zloženej z predstaviteľov všetkých členských štátov, ktoré majú pri OECD stále misie na čele s veľvyslancom. Napriek výnimočnosti však treba zároveň podotknúť, že sme vlastne poslední, ktorí do tejto skupiny zo strednej Európy ešte nepatrili. To patrične ocenil aj D. Johnson, keď podotkol, že tým sa expanzia OECD do strednej Európy končí.

Členstvo v tzv. klube bohatých by malo podľa D. Johnsona a najmä priania slovenskej vlády pomôcť krajine k rýchlejšiemu vstupu do EÚ. Aj podľa prítomného vicepremiéra pre ekonomiku I. Mikloša je „podpis dohody viditeľným svedectvom toho, že Slovensko dostihlo ostatné krajiny V4“. Pre Slovensko je však podstatné, že pohľad na našu krajinu a jej ekonomiku by sa mal v rámci hodnotenia ratingových agentúr zmeniť, a tým by sa mala posilniť aj dôvera investorov. Najväčšími optimistami sú opäť vicepremiér a ministerka financií B. Schmögnerová, ktorá dodala, že ratingové ohodnotenie sa odvíja aj od znižovania rizikovej prirážky, za ktorú si Slovensko požičiava zdroje na zahraničných finančných trhoch. „Odkedy SR dostala pozvánku do klubu bohatých, klesla riziková marža 5-ročných eurobondov na úroveň 150 až 156 bázických bodov z úrovne 420, pri ktorej sa v minulom roku emitovali. Desaťročné štátne dlhopisy síce zaznamenali pomalší zostup spreadov (z 217 na asi 211), no tento klesajúci trend vo vývoji úrokových sadzieb bude pokračovať aj naďalej,“ zdôraznila. Zlepšenie ratingového ohodnotenia by sme tak mali pocítiť už začiatkom budúceho roka a zviditeľňovanie sa v klube bohatých by malo zlepšiť aj náš imidž. Ministerka dokonca tak verí našej ekonomike a svojim reformám, že neočakáva ich spomalenie, aké zažila po vstupe do prestížneho klubu susedná Česká republika. Ako dodala, vláda už v tomto roku „vykonala podstatnú časť reforiem v oblasti finančného trhu a liberalizácie kapitálových tokov. Ide najmä o schválenie nového zákona o lotériách, o novelu devízového zákona, ako aj o zákon o úrade pre finančný trh“.

Prijatie SR do OECD je podľa niektorých najmä podporou demokratických hodnôt. USA, ktoré radostne zareagovali na náš vstup (hoci ho samy pred časom blokovali), sú presvedčené, že to podporí reformy, ktoré otvoria nové príležitosti a zlepšia hospodársku prosperitu obyvateľov Slovenska a celého východoeurópskeho regiónu. A tým vlastne naplnia hlavné poslanie OECD, ktorým je usilovať sa o čo najväčší možný hospodársky rozvoj a zamestnanosť, koordináciou hospodárskej politiky členských krajín dosiahnuť hospodársky a sociálny blahobyt v členských krajinách OECD a stimulovať a zlaďovať činnosť členských štátov v prospech rozvojových krajín. Kiežby to tak bolo.

(sb/TASR)

počasie

Dnes bude jasno až polojasno, zrána miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží aj predpoludním. Najvyššia denná teplota 19 až 23 stupňov. Slabý prevažne južný, na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota v 1500 m 12 stupňov. V sobotu a nedeľu jasno až polojasno, zrána a ojedinele aj predpoludním v nižších polohách lokálne hmly. V nedeľu od juhu postupne až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, v horských dolinách okolo 2 stupňov, na juhozápade v nedeľu aj teplejšie. Najvyššia denná teplota 16 až 21, na juhozápade v sobotu až 23 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.51 a zapadne o 18.31 hod.

Amsterdamprehánky15
Aténypolojasno25
Belehrad polooblačno23
Berlínoblačno18
Bratislavaoblačno20
Bruselprehánky16
Budapešťpolojasno21
Bukurešťpolojasno20
Frankfurtoblačno21
Helsinkioblačno13
Istanbuloblačno20
Kodaňprehánky15
Kyjevpolooblačno18
Lisabonpolojasno23
Londýnoblačno18
Madridoblačno22
Milánopolojasno27
Moskvapolooblačno11
Oslozamračené12
Parížprehánky18
Prahaoblačno19
Rímoblačno26
Sofiapolojasno20
Štokholm zamračené13
Varšavaoblačno18
Viedeňoblačno20
Záhreboblačno24
Ženevaoblačno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.