Hospodársky denník
USD47,778 Sk
EUR42,749 Sk
CHF27,602 Sk
CZK1,209 Sk
  Pondelok  4.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Osem rokov neúspechov v Afrike

Je málo dobrých kovbojov, ktorí by situáciu riešili

Minulotýždňovú návštevu prezidenta USA Billa Clintona v Afrike Washington prezentuje ako vrchol dlhodobého úsilia USA o čierny kontinent. Pravdou je, že žiadny prezident USA sa doteraz tak osobne nezaujímal o osud 50 najchudobnejších a vojnou poznačených štátov subsaharskej Afriky. Za Clintonovej éry sa USA snažili vytýčiť ucelenú dlhodobú stratégiu pre Afriku. Jeho éra sa chýli ku koncu, avšak výzev, ktoré ponúka Afrika je neúrekom. Susan Rice, štátna tajomníčka USA pre africké záležitosti priznáva, že za osem rokov Clintonovej vlády sa USA bezprecedentne silno angažovali v Afrike, pričom hlavným cieľom bolo nájsť „demokratických, silných, dôveryhodných a stabilných partnerov“, schopných ekonomického rozvoja a cezhraničnej spolupráce pri riešení problémov s drogami, terorizmom, predajom zbraní a živelných pohrôm. Ideálnejších partnerov si len ťažko predstaviť, a v prípade Afriky je to skoro utópia.

Počas Clintonovej éry sa USA v Afrike preorientovávali z bývalých spojencov zo studenej vojny na krajiny so sľubným ekonomickým rozvojovým potenciálom. Svedčí o tom množstvo obchodných misií, Clintonovo turné po šiestich afrických štátoch v roku 1998, ale aj projekt Richarda Holbrooka, veľvyslanca USA v OSN „afrického mesiaca“, ktorý predniesol tohto roku počas zasadania OSN. No a pravdaže minulotýždňová návšteva v Nigérii a Tanzánii. Kritici však zdôrazňujú, že takto prezentované kumulované úsilie je pekné, avšak pri hlbšom skúmaní zistíme, že je to iba maska pre neefektívne a nedostatočné úsilie.

Podľa Williama Mintera z Informačného centra pre africkú politiku vo Washingtone, osemročné proafrické úsilie bol iba debakel za ďalším debaklom - neúspešné vyslanie jednotiek do Somálska, aktívna, ale neúčinná podpora politických lídrov, kým neangažovanosť a pasivita v iných štátoch spôsobila smrť státisícov ľudí následkom hladu alebo vojen. Isté je len jedno: USA nemajú jednotný prístup k africkým štátom a nemožno hovoriť o akejsi dlhodobej ucelenej stratégii pre subsaharskú časť kontinentu.

Vhodne to ilustruje posledná Clintonova návšteva. Nigéria, ktorá sa vymanila spod vojenskej vlády a smeruje k demokracii je prezentovaná ako symbol nádeje pre Afriku a taktiež príklad toho, ako pomoc USA môže byť ekonomicky prospešná. Za pekným hodnotením veľmocí však treba hľadať skrytý význam. V prípade Nigérie je to jasné - obrovské zásoby ropy, ktoré túto krajinu zaraďujú medzi najväčších exportérov čierneho zlata. Počas návštevy Tanzánie, kde sa riešila situácia v Burundi, však optimistický slovník absentoval. Aj napriek tomu, že Clinton v Arushi bol pri podpise mierovej dohody medzi Tutsijmi a Hutuami z Burundi (čo bolo skôr výsledkom diplomatického úsilia Nelsona Mandelu ako Clintonovej prítomnosti), analytici poukazujú, že USA vôbec nevenujú toľko pozornosti, dôrazu a energie krízam v Afrike, ako situácii na Blízkom východe. Tento kontrast jasne poukazuje na to, že Amerike chýba úprimná zaangažovanosť pri riešení kríz na čiernom kontinente.

Po tragédii v Somálsku, kde odpor miestnych frakcií stál životy viacerých amerických vojakov, sa USA rozhodli neangažovať vojensky v Afrike. Neurobili to ani počas občianskej vojny a etnických čistiek v Rwande, kde prišlo o život vyše milión ľudí. Biely dom hľadal spôsob ako veci ovplyvňovať, ale bez vojakov. Veľká africká návšteva Billa Clintona v roku 1998 vyústila do sľubov o ekonomickej pomoci USA a páčili sa najmä sľuby o búraní obchodných bariér a otváraní trhov USA pre africké tovary. Návšteva spopularizovala pojem „noví africkí lídri.“ Tí, ktorým záleží na ekonomickom a demokratickom rozvoji ich krajín a ktorí sa spoločne pričinia o pokrok v Afrike. USA sa rozhodli aktívne podporovať štátnikov na čele „progresívnych vlád“ v Južnej Afrike, Ghane, Ugande, Eritrey, Etiópii atď. Situáciu skomplikovala vojna v bývalom Zaire, ktorá z občianskej prerástla do konfliktu siedmich štátov. Mierotvorné úsilie Afričanov stroskotalo a USA, podobne ako iné veľmoci, si vyslúžili kritiku, že nepodporili mierové jednotky OSN a medzikonžský mierový dialóg. Neúspech si Američania pripísali aj po vypuknutí etiópsko-eritrejskej vojny v roku 1998 a vlna kritiky na ich adresu sa zdvihla po mylnom zbombardovaní farmaceutickej továrne v Sudáne. „Politika USA ku nám bola ako postoj k divokému západu, kde bolo len málo dobrých kovbojov, ktorí by všetko správne vyriešili,“ tvrdí Charles Onyango-Obbo vydavateľ novín Uganda´s Monitor. „Príliš často neporozumeli psychológii klientov, ktorým chceli pomáhať,“ dodáva.

Rozvojové programy USA pre Afriku v posledných rokoch opäť rastú. Vrcholom bol rok 1994, keď USA poskytli 868 miliónov USD. O dva roky neskôr to bolo iba 641 mil. USD a tohto roku by to malo byť rovných 800 mil. USD, pričom vláda ráta na budúci rok až 935 mil. USD pre Afriku. S miliardami pre Blízky východ sa to nedá ani porovnať, dôležitá je však iniciatíva na povzbudzovanie investičných činností v tomto regióne. Avšak - a to opäť potvrdzuje nejednotný meter USA - financie iba pre tie krajiny, ktorých programy Biely dom podporuje.

Iaromír Novák

Počasie

Na väčšine nášho územia očakávame prevládanie počasia, ktoré môže podmieniť intenzívnejšie ťažkosti u osôb s vysokým tlakom krvi (anginózne bolesti), ako aj bolesti kĺbov, starších poranení a jaziev. Je sklon k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení a k depresívnym stavom. Spánok je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Pri vegetatívnej dystónii je zvýšená potreba spánku. Predpokladáme, že uvedené zdravotné ťažkosti budú zväčša miernej intenzity. Je náchylnosť k dýchacím a tráviacim ťažkostiam.Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí na severe a východe územia, na západe očakávame ich ústup.(zč)

Dnes bude premenlivá, na juhu časom zmenšená oblačnosť. Miestami, najmä na severe prehánky, na hrebeňoch Tatier snehové. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 15 stupňov. Severozápadný, na východnom Slovensku južný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m klesne na 6 stupňov. V utorok bude v noci a zrána zmenšená, cez deň prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach sa vyskytnú prehánky, postupne od výšky 1600 m snehové. V stredu na juhu západného a stredného Slovenska bude polooblačno až oblačno a prehánky sa vyskytnú už len ojedinele. Naďalej pomerne chladno. Najnižšia nočná teplota 10 až 5, v údoliach a kotlinách okolo 3 stupňov, najvyššia denná 13 až 18, v stredu na juhu miestami okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.17 a zapadne o 19.23 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 30. 8. 2000: Bratislava 100,07, Sliač 98,02, Košice 98,97, Poprad 93,76, za 31. 8. 2000: Bratislava 99,49, Sliač 97,52, Košice 98,54, Poprad 93,31, za 1. 9. 2000: Bratislava 98,97, Sliač 96,95, Košice 97,89, Poprad 92,65, za 2. 9. 2000: Bratislava 99,16, Sliač 97,10, Košice 97,99, Poprad 92,71.

Amsterdamdážď19
Atényjasno33
Belehraddážď19
Berlínoblačno17
Bratislavapolooblačno19
Bruselpolojasno19
Budapešťoblačno19
Bukurešťoblačno22
Frankfurtprehánky16
Helsinkizamračené16
Istanbuljasno31
Kodaňjasno15
Kyjevpolooblačno18
Lisabonjasno30
Londýnjasno19
Madridzamračené25
Milánojasno21
Moskvadážď17
Oslozamračené13
Parížpolooblačno18
Prahadážď15
Rímoblačno26
Sofiaprehánky22
Štokholmprehánky18
Varšavaprehánky15
Viedeňprehánky17
Záhrebdážď17
Ženevajasno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.