Hospodársky denník
USD47,778 Sk
EUR42,749 Sk
CHF27,602 Sk
CZK1,209 Sk
  Pondelok  4.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Agrosektor o chlebe a vode?

Reforma nepomôže ruským farmárom, ale oligarchom

Ruskému agrárnictvu tohto roku nehrozí, že by nebolo schopné naplniť sýpky obilia v celej federácii a muselo by žobrať o milodary v USA. Veď napriek dohode so Spojenými štátmi o dovoze silážnej kukurice a kŕmneho obilia, ktoré sa v Rusku vo veľkom nepestuje, úroda obilia predstavuje 65 až 70 mil. ton, čo prevyšuje odhady o 15 mil. ton. Avšak o ambicióznej reforme, ktorú pred pár dňami verejnosti predstavil minister poľnohospodárstva a výroby Alexej Gordejev a ktorá by mala zatiaľ plaziaci sa rezort s krízovými žalúdočnými kŕčmi postaviť do roku 2010 na nohy, si oponenti myslia svoje. A síce, že definitívne skosí celý zadlžený agrorezort.

Gordejevov projekt počíta so zvýšením štátneho financovania odvetvia od roku 2001 o približne 30 %. Terajšie zadlženie rezortu predstavuje 170 mld. RUR, pričom polročne narastá najmenej o ďalších 20 mld. rubľov. Okrem toho, liberalizácia cien v roku 1992 vystrelila ceny na krmivá, hnojivá či siatie a sadenie oproti výstupným cenám do takej výšky, že sa pre mnohých poľnohospodárov stali osudnými. Gordejev však počíta s vytvorením dravej konkurencieschopnosti sektora (napriek tomu, že väčšina pozemkov je v rukách vlastníkov, ktorí ju nevyužívajú). Ďalej s jeho následným oddlžením, všetko na báze rozdelenia si sektora medzi štát a efektívnych (rozumej patrične veľkých) vlastníkov, ako aj s novým spôsobom poisťovníctva, úverovania a lízingu. Systém lízingu, ktorý vláda zamýšľa, by mal preklenúť nedostatok financií na nákup strojov a náhradných dielcov. Lenže, aj v minulosti bol vytvorený znovu sa vytvárajúci Lízingový fond, ktorý vtedy nevedno kam pohltil peniaze vyčlenené na základe Zákona o rozpočte a ktorý nateraz počíta opäť s 10 mld. RUR. Okrem toho, je nepravdepodobné, že komerčné banky prinesú do fondu ďalších desať miliárd RUR, ako smelo predpokladá Gordejev, najmä keď zadlžení sú všetci malí a strední poľnohospodári. Otázne je aj to, kde chce vláda zobrať ročne okolo 1,1 mld. RUR pre regióny federácie na zakúpenie poľnohospodárskych strojov a zariadení, ktoré sú aj tak nedostatočné. Veď v krajine, ako je Rusko, sa ročne vyrobilo okolo 240-tisíc traktorov, dnes má poľnohospodárstvo vystačiť so 14 tisícami ročne, resp. 618 kombajnmi mesačne. Pre nedostatok techniky zostáva už teraz neobrobených približne 2,5 mil. ha ornej pôdy.

Podobný osud, aký mal doteraz Lízingový fond na zakúpenie techniky, sa pravdepodobne ujde aj pripravovanej poľnohospodárskej banke Rosseľchozbank s predpokladaným základným kapitálom 375 mil. RUR, kde 51 % akcií bude v rukách štátu. Ten by mal dozerať na to, aby sa do banky vrátilo aj 9 mld. RUR použitých na úverovú politiku a spomínaných 10 mld. RUR použitých v Lízingovom fonde. Okrem toho však Gordejevova reforma nič o činnosti banky nešpecifikuje. Konkurenčný trh v prípade agrosektora skutočne absentuje, a to, že u malých a stredných poľnohospodárov ako potenciálnych súkromníkov peňazí niet, zhoršuje podľa oponentov ďalší fakt, a síce, že projekt ozdravenia fakticky nebol vypracovaný a počíta maximálne so sľúbenou finančnou podporou zo strany vlády. Fond úverovania, ktorý mal už pred piatimi rokmi vydelené prostriedky taktiež na základe Zákona o rozpočte, sa rovnako doteraz efektívne nerozpracoval a ako tvrdí napríklad podľa denníka Kommersant daily bývalý rezortný minister Gennadij Kulik, aj tu by bolo zaujímavé zistiť, kam peniaze každoročne šli. Ani tu v prípade malých farmárov s úverovou politikou zo strany bánk počítať vraj nemožno. Lenže podpora, ako ďalej tvrdí v spomínanom denníku, by mala „predovšetkým smerovať k nim, najmä ak zásobujú trh aspoň s 90 % zemiakov a 40 % mlieka a mliečnych výrobkov. Opäť bližšie čísla v projekte ministerstva chýbajú“.

Samozrejme, bolo by prijateľné zbaviť trh prílišného kolísania cien, ako aj monopolizácie jednotlivých segmentov trhu a nekonkurenčného prostredia, avšak prílišná ambicióznosť zo strany štátu regulovať ceny trhu na základe výsledkov monitoringu parity cien v agrorezorte a úrovni základných príjmov subjektov trhu, tiež nezaváňa snahou o zavedenie trhových cien. Najmä keď štát predpokladá aj tzv. garantované ceny (na nákup produkcie na potreby štátu), hraničné ceny (na obranu pred dumpingom), intervenčné ceny (na likvidáciu deficitu na trhu) či preddavkové ceny (na poskytnutie úveru na poľnohospodársku produkciu). Okrem toho, štát mieni celú politiku regulovania viesť aj cez vytvorenie ďalších zväzov (existuje už mäsovopriemyselný, zväz producentov zrna, mlieka a ďalších), ktoré spolu so štátom budú sledovať pravidlá konkurencie na trhu, úverovú politiku či dokonca navrhovať, komu možno udeliť „licenciu účasti na trhu“. O tú môže prísť každý „člen“ zväzu za ľubovoľné porušenie pravidiel. A to je podľa oponentov priam šité na mieru opätovnému rozbujneniu tieňového pôsobenia v agrosektore a zároveň ľahkú zámenu tieňových monopolov za prirodzené, na ktorých štát nebude mať - na rozdiel od obyčajných výrobcov - dosah. Malému farmárovi, ktorý nie je ani členom zväzu, nemusí tak na trhu zostať absolútne miesto, najmä keď je získanie licencie aj z ďalších dôvodov ťažké a úvery či lízing z bánk absolútne nereálne. Reforma je šitá pre veľkých hráčov agropriemyselného vabanku. Veď sa tam priamo hovorí, že „sa štát bude usilovať o to, aby 50 percent federálnych a medziregionálnych výrobných a poľnohospodárskych trhov bolo pod kontrolou veľkých korporácií, vytvárajúcich tak kostru príslušného rezortného zväzu“. Ruský agropriemysel tak môže skončiť skutočne len o chlebe a vode, veď ako ironicky poznamenáva aj ruská tlač - doteraz pôsobili v Rusku oligarchovia len v ropnom a hlinikárskom priemysle. Odteraz budú oligarchovia aj agrárni.

Slávka Blazseková

Počasie

Na väčšine nášho územia očakávame prevládanie počasia, ktoré môže podmieniť intenzívnejšie ťažkosti u osôb s vysokým tlakom krvi (anginózne bolesti), ako aj bolesti kĺbov, starších poranení a jaziev. Je sklon k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení a k depresívnym stavom. Spánok je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Pri vegetatívnej dystónii je zvýšená potreba spánku. Predpokladáme, že uvedené zdravotné ťažkosti budú zväčša miernej intenzity. Je náchylnosť k dýchacím a tráviacim ťažkostiam.Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí na severe a východe územia, na západe očakávame ich ústup.(zč)

Dnes bude premenlivá, na juhu časom zmenšená oblačnosť. Miestami, najmä na severe prehánky, na hrebeňoch Tatier snehové. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 15 stupňov. Severozápadný, na východnom Slovensku južný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m klesne na 6 stupňov. V utorok bude v noci a zrána zmenšená, cez deň prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach sa vyskytnú prehánky, postupne od výšky 1600 m snehové. V stredu na juhu západného a stredného Slovenska bude polooblačno až oblačno a prehánky sa vyskytnú už len ojedinele. Naďalej pomerne chladno. Najnižšia nočná teplota 10 až 5, v údoliach a kotlinách okolo 3 stupňov, najvyššia denná 13 až 18, v stredu na juhu miestami okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.17 a zapadne o 19.23 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 30. 8. 2000: Bratislava 100,07, Sliač 98,02, Košice 98,97, Poprad 93,76, za 31. 8. 2000: Bratislava 99,49, Sliač 97,52, Košice 98,54, Poprad 93,31, za 1. 9. 2000: Bratislava 98,97, Sliač 96,95, Košice 97,89, Poprad 92,65, za 2. 9. 2000: Bratislava 99,16, Sliač 97,10, Košice 97,99, Poprad 92,71.

Amsterdamdážď19
Atényjasno33
Belehraddážď19
Berlínoblačno17
Bratislavapolooblačno19
Bruselpolojasno19
Budapešťoblačno19
Bukurešťoblačno22
Frankfurtprehánky16
Helsinkizamračené16
Istanbuljasno31
Kodaňjasno15
Kyjevpolooblačno18
Lisabonjasno30
Londýnjasno19
Madridzamračené25
Milánojasno21
Moskvadážď17
Oslozamračené13
Parížpolooblačno18
Prahadážď15
Rímoblačno26
Sofiaprehánky22
Štokholmprehánky18
Varšavaprehánky15
Viedeňprehánky17
Záhrebdážď17
Ženevajasno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.