Hospodársky denník
USD47,484 Sk
EUR42,783 Sk
CHF27,561 Sk
CZK1,21 Sk
  Utorok  5.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Medziobecná spolupráca v Európe

Dôležitý prvok reformy verejnej správy

Medziobecná spolupráca sa veľmi často spomína aj v súvislosti s pripravovaniu reformou verejnej správy v SR. Je jednou z kľúčových podmienok posilnenia miestnej úrovne územnej samosprávy, pretože ak obce a mestá nebudú ochotné alebo schopné spolupracovať pri výkone nových kompetencií, nenaplní sa jeden zo základných cieľov reformy – efektívnosť verejnej správy. Medziobecná spolupráca je termín, ktorý sa používa na označenie dohôd, prostredníctvom ktorých dve alebo viacero obcí spolupracuje pri poskytovaní služieb svojim občanom alebo pri využívaní zariadení, pričom je zachovaná ich právna subjektivita a postavenie.

Systémy spolupráce sa v jednotlivých krajinách odlišujú a môžu mať rôznu formu – od jednoduchého kontraktu až po vysoko vyvinutý systém spolupráce, ktorý je podložený osobitnými právnymi predpismi. Môže ísť aj o vytvorenie spoločných inštitúcií alebo spoločných rád. Spolupráca môže byť jednoúčelová alebo viacúčelová; dobrovoľná, v niektorých krajinách je však na základe zákona povinná. Aká je ich konkrétna podoba?

Belgicko

Počet obyvateľov 10 miliónov

Rozloha 30 500 km2

Počet obcí 589

Počet regiónov 3 plus 3 komunity

10 provincií

V Belgicku existuje tradícia medziobecnej spolupráce v širokom rozsahu obecných funkcií. Spoločné orgány môžu mať rôznu právnu formu – spoločnosť s ručením obmedzeným, neziskové organizácie, verejné korporácie. Môžu zahŕňať aj iné subjekty verejného sektora, v príslušnom zhromaždení však musia mať obce väčšinu miest.

Spoločné orgány sa zriaďujú napríklad na zber a nakladanie s komunálnym odpadom, na správu športových zariadení, výkon zdravotných a sociálnych služieb, na zabezpečenie rozvodu plynu, elektriny a vody, na spoločné zabezpečenie bežných služieb, napr. použitie výpočtovej techniky či zamestnávanie spoločných technických a administratívnych zamestnancov.

Dánsko

Počet obyvateľov 5,2 milióna

Rozloha 43 000 km2

Počet obcí 275

Počet regiónov 14 panstiev

Zákon o miestnej samospráve medziobecnú spoluprácu povoľuje. Ak sa ňou vytvára spoločný orgán, ktorý koná namiesto jednotlivých obcí, je potrebný súhlas ministerstva vnútra. Ak sa dohodou o spolupráci nevytvára formálny spoločný orgán, súhlas ministerstva nie je potrebný, pokiaľ nie sú obmedzené kompetencie participujúcich obcí.

Medziobecná spolupráca je zvyčajne dobrovoľná. Povinná spolupráca vyplýva zo zákona za určitých okolností a vo vzťahu ku špecifickým funkciám, ako napríklad je verejná doprava a nakladanie s odpadom.

Najčastejšie oblasti spolupráce: dodávky plynu a elektriny, nakladanie s odpadom a verejná doprava.

Fínsko

Počet obyvateľov 5 miliónov

Rozloha 338 000 km2

Počet obcí 460

Počet regiónov 19

Na základe medziobecnej spolupráce sa vytvorili postupne vyššie územné jednotky. Tie sú síce nezávislými právnymi subjektmi so svojou vlastnou administratívou a rozpočtom, ale nie sú priamo volené, regionálne rady formujú na 4 roky obce.

Regionálne rady dostávajú finančné prostriedky od zriaďujúcich obcí a niektoré prostriedky priamo od vlády vo forme dotácií pre ich zákonné povinnosti v oblasti regionálneho územného plánovania a pre regionálny rozvoj.

Okrem toho existujú dobrovoľné spoločné obecné rady pre špecifické účely, napríklad špeciálna zdravotná starostlivosť, ťažko vzdelávateľné deti, odborná príprava.

Francúzsko

Počet obyvateľov 57 miliónov

Rozloha 547 000 km2

Počet obcí 36 763

Počet regiónov 100 departementov

26 regiónov

Francúzsko má vysoko prepracovaný a štruktúrovaný systém medziobecnej spolupráce. Je čiastočne dobrovoľný, čiastočne povinný a čiastočne je výsledkom motivácie zo strany štátu. Jeho filozofia je založená na zachovaní identity obce.

Všetky spoločné subjekty majú vlastnú právnu subjektivitu, sú jedno- alebo viacúčelové.

V niektorých mestských oblastiach vykonávajú niektoré funkcie povinne spoločné subjekty. Existuje právna úprava, ktorá umožňuje povinné vytvorenie spoločného konzorcia zo všetkých obcí v prípade, ak už určité percento obcí je jeho členom. Právomoc vytvárať schémy spolupráce majú aj prefekti ako miestni štátni zástupcovia a v prípade nesúhlasu obcí im môže byť táto povinnosť napriek tomu uložená.

Holandsko

Počet obyvateľov 15,2 milióna

Rozloha 42 000 km2

Počet obcí 647

Počet regiónov 12 provincií

Medziobecná spolupráca je do istej miery povinná, môže byť jedno- alebo viacúčelová. Presun niektorých kompetencií na obce uskutočnila vláda v závislosti od stupňa ich spolupráce.

Existujú tri formy spolupráce:

- spoločná dohoda vo forme verejného subjektu s vlastnou právnou subjektivitou,

- menej formálna dohoda bez vlastnej administratívnej a právnej subjektivity,

- dohoda „strediskového“ mesta, kde jedna obec alebo mesto preberá funkcie namiesto inej alebo iných obcí

Najčastejšie oblasti spolupráce: požiarna ochrana, zdravotná starostlivosť, nakladanie s odpadmi.

Luxembursko

Počet obyvateľov 390-tisíc

Rozloha 2500 km2

Počet obcí 118

Všetky jedno- alebo viacúčelové dohody sú dobrovoľné.

Najčastejšie oblasti spolupráce: zásobovanie vodou, kanalizácie, zdravotníctvo a nemocnice, nakladanie s odpadom, vzdelávanie, počítačové systémy.

Nemecko

Počet obyvateľov 80 miliónov

Rozloha 357 000 km2

Počet obcí 16 000

Počet regiónov 428 oblastí

16 spolkových krajín

V jednotlivých spolkových krajinách sa situácia značne odlišuje. Medziobecná spolupráca je výrazná v tých spolkových krajinách, ktoré majú vysoký počet obcí s vlastnou identitou. Štát umožňuje obciam zachovať si nezávislé právne postavenie, ale tlak na vytváranie spoločných združení, resp. v spoločných obecných úradoch je silný.

Najrozšírenejšou formou spolupráce je účelové združenie a administratívna jednotka.

Portugalsko

Počet obyvateľov 10,5 milióna

Rozloha 92 000 km2

Počet obcí 305

Obce sa môžu združovať do združenia obcí s cieľom spoločného vykonávania zverených funkcií. Takto vytvorený orgán má svoju právnu subjektivitu. Takéto združenia sú dobrovoľné.

Oblasti spolupráce: zásobovanie vodou, nakladanie s odpadom, školstvo, ochrana životného prostredia, zabezpečenie zdravotníckych služieb.

Rakúsko

Počet obyvateľov 8 miliónov

Rozloha 83 800 km2

Počet obcí 2309

9 spolkových krajín

Všeobecné ustanovenia o medziobecnej spolupráci sú obsiahnuté v Ústave Rakúska. Obce môžu vytvárať združenia, ale nie sú vylúčené ani iné formy spolupráce. Na vytvorenie takéhoto združenia je však potrebný súhlas orgánov spolkovej krajiny.

Spolupráca nesmie ohroziť zúčastnené obce ako samosprávne autority, preto je rozsah právomocí, ktoré môžu byť odovzdané, obmedzený. V zhromaždení združenia musia byť zastúpené všetky obce.

Združenia obcí vznikli najčastejšie na výkon spoločnej aktivity v oblasti školstva, zdravotnej starostlivosti, sociálnych služieb, zásobovania vodou a kanalizácie.

Vytvárajú sa aj spoločné administratívne úrady slúžiace niekoľkým malým obciam.

Španielsko

Počet obyvateľov 40 miliónov

Rozloha 505 000 km2

Počet obcí 8000

Počet regiónov 17 autonómnych oblastí

Medziobecnú spoluprácu upravuje v Španielsku ústava a množstvo zákonov. Obce môžu vstúpiť do dobrovoľných dohôd s ostatnými obcami, aby zabezpečili spoločne výkon svojich kompetencií. Dohody môžu byť jedno- alebo viacúčelové, existuje však obmedzenie, ktoré zabraňuje tomu, aby plnenie všetkých funkcií obce mohlo byť prevedené na takýto spoločný orgán.

Najbežnejšie dohody o spolupráci sa týkajú nakladania s odpadom, zásobovania pitnou vodou, zabezpečenia sociálnych služieb a požiarnej ochrany.

Veľká Británia

Počet obyvateľov 58 miliónov

Rozloha 244 000 km2

Počet obcí 238 okresov

26 okresov v Severnom Írsku

167 londýnskych mestských častí, metropolitných okresov a unitárnych jednotiek

Počet regiónov 34 grófstiev

Obce vo Veľkej Británii nemusia uvažovať o medziobecnej spolupráci ako o prostriedku na zabezpečenie efektívnosti poskytovaných služieb.

Spolupráca je dobrovoľná a má formu spoločných orgánov a spoločných rád zvyčajne v takých oblastiach, ako je nakladanie s odpadom, civilná ochrana, požiarna ochrana. Spoločné orgány sú zvyčajne jednoúčelové.

Švajčiarsko

Počet obyvateľov 6,9 milióna

Rozloha 41 000 km2

Počet obcí 3015

Počet regiónov 26 kantónov

Medziobecná spolupráca sa riadi zákonmi kantónov, zvyčajne ide o dva typy spolupráce s verejnoprávnym charakterom.

Medziobecná konvencia je orgán, ktorého rozhodnutia musia byť ratifikované participujúcimi obcami. Zvyčajne vykonávajú jednoúčelové aktivity v oblasti školstva, zásobovania vodou, elektrinou, ochrany životného prostredia a plánovania.

Medziobecné konzorcium (alebo združenie obcí) je právny orgán, ktorého rozhodnutia sú pre participujúce obce záväzné. Môže byť jedno- alebo viacúčelové.

Bulharsko

Počet obyvateľov 8,5 milióna

Rozloha 110 000 km2

Počet obcí 255

Počet regiónov 9

Obce môžu spolupracovať a vytvárať spoločné orgány. Združenia sú samostatným právnym subjektom, ktorý pracuje ako nezisková organizácia. Spolupráca je dobrovoľná.

Obce spolupracujú najmä pri zásobovaní pitnou vodou, pri realizácii infraštrukturálnych projektov, sociálnej starostlivosti a ochrane životného prostredia.

Česko

Počet obyvateľov 10,4 milióna

Rozloha 78 000 km2

Počet obcí 6196

Počet regiónov 14 krajov

Obce sa môžu podľa svojho vlastného uváženia zapájať do medziobecnej spolupráce a vytvárať spoločné orgány. Medziobecná spolupráca je však pomerne zriedkavá.

Maďarsko

Počet obyvateľov 10,5 milióna

Rozloha 93 000 km2

Počet obcí 3149

Počet regiónov 19 oblastí

Medziobecná spolupráca je čiastočne dobrovoľná, čiastočne povinná. Zo strany vlády existuje silný tlak, ale aj silná motivácia na realizáciu medziobecnej spolupráce. Združenia sú finančne závislé od participujúcich obcí. Medziobecnou spoluprácou podmieňuje štát aj odovzdanie niektorých kompetencií.

Predchádzajúca dobrovoľnosť neviedla k širokej spolupráci obcí. Dobrovoľné dohody mali zvyčajne jednoúčelový charakter.

Poľsko

Počet obyvateľov 38 miliónov

Rozloha 313 000 km2

Počet obcí 2489

Počet regiónov 16 vojvodstiev

272 poviat

Obce môžu uzatvárať dohody o spolupráci a zabezpečovať spoločný výkon svojich funkcií, dohody môžu byť jedno- i viacúčelové. Obce môžu na základe dohody odovzdať výkon svojich funkcií inej obci, avšak aj táto forma je zriedkavá.

Prenos niektorých funkcií bol podmienený fungujúcou medziobecnou spoluprácou. Veľké mestá alebo skupina menších sídel si mohli vytvárať spoločnú kapacitu na prenos určitých kompetencií zo štátu. Poviaty boli považované zo krok k vytvoreniu tzv. strednej úrovne samosprávy.

Počasie

Dnes bude premenlivá veľká, na juhozápade a juhu stredného Slovenska ráno zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach, najmä na severe, prehánky, od nadmorskej výšky 1600 m snehové. Najvyššia denná teplota 15 až 20, v severných pohraničných okresoch okolo 13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 3 stupne. Severozápadný vietor 3 až 7 m/s.V stredu bude polooblačno, v horských oblastiach až oblačno a ojedinele prehánky. Vo štvrtok veľká oblačnosť až zamračené a na viacerých miestach prehánky, asi od 1400 m snehové. Najnižšia nočná teplota v stredu 7 až 2, ojedinele prízemné mrazíky, vo štvrtok 10 až 5, v horských údoliach a v kotlinách okolo 3 stupne. Najvyššia denná teplota 13 až 18, v stredu na juhu miestami 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6,18 a zapadne o 19,21 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.