Hospodársky denník
USD47,848 Sk
EUR42,721 Sk
CHF27,557 Sk
CZK1,209 Sk
  Streda  6.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Letný sprievodca dobrými mravmi (VIII)

Iba ten, kto sa vie korektne správať, vhodne reprezentuje seba a svoju firmu

Pred dvoma týždňami sme sa v siedmom pokračovaní seriálu venovali najdôležitejším pravidlám, ako ani počas pracovného obeda alebo posedenia s obchodnými partnermi v reštaurácii nezapôsobíte negatívne. V závere sme sa venovali téme prepitného, s ktorým úzko súvisí úhrada účtu. „Poznať spôsob, akým treba platiť, je veľmi dôležité,“ hovorí PhDr. Táňa Lesayová, riaditeľka Asociácie medicínskych agentúr (ASMEA) a lektorka kurzov zameraných na pracovnú a spoločenskú etiketu. „Pod obrúsok s priloženým účtom treba dať peniaze, ktoré sú vždy väčšie ako uvedená suma. Keď čašník prinesie výdavok, pod obrúskom mu treba nechať celé peniaze, nie haliere. Mnohokrát však robia chybu i čašníci, keď prídu k stolu a nahlas oznámia sumu, ktorú treba zaplatiť. V tej chvíli sa všetci prítomní cítia nepríjemne. Najlepšie je, ak sa hostiteľ dohodne s obsluhou, že účet zaplatí mimo spoločnosti.“

Ako zvládnuť nehodu?

Komu sa podarí vyliať napríklad pohár červeného vína, v prvom rade by sa mal snažiť zamedziť vzniku ďalších škôd. Tok treba zastaviť servítkou alebo vreckovkou, vhodné je zavolať na pomoc obsluhu. Ak utrpel škodu niekto iný, treba mu ponúknuť zaplatenie výdavkov na čistenie. Fľaky nikdy nezačnite čistiť holými rukami. Ak ste sám obeťou, akceptujte ospravedlnenie a viac už nehode nevenujte pozornosť.

Ako s bitkou pri bufete?

Hostiteľ obyčajne bufet otvára krátkym príhovorom a čestný hosť začne ako prvý. Aj pri bufete treba dbať na sled jednotlivých jedál, čiže najprv predjedlo, potom hlavný chod a až potom dezert. Nenaložte si na stôl hneď všetko naraz! Zakaždým si odneste len jeden mierne naložený tanier a nemiešajte studené jedlá s teplými, či rybu s mäsom. Jedlo si nenaberajte vlastným príborom, použite príbor, ktorý je na tento účel pripravený. Chlieb pri krájaní držte servítkou a neneste ho v ruke, ale na vopred určenom tanieri.

Ak sa vraciate k bufetu, nepoužívajte ten istý tanier, ale pred každým ďalším chodom si zoberte čistý. Jesť a piť pri bufetovom stole je pohoršlivé, počkajte, až budete opäť sedieť za stolom. Použité taniere a príbory odnesie čašník. „Naši ľudia sú veľmi pracovití a empatickí a mnohí čašníci dokonca počítajú s tým, že hostia po dojedení poskladajú taniere jeden do druhého a posunú na okraj stola… Je to jeden z najčastejších prehreškov. Ak ste v reštaurácii, všetko za vás urobí obsluha,“ upozorňuje Dr. Táňa Lesayová.

Ako jesť špeciality?

Homáre a krevety. Príborom oddeľte mäso v otvorenej chvostovej časti homára a jedzte ho priamo z panciera. Môžete si ho vybrať aj na tanier a zjesť vidličkou a nožom. Ak sú klepetá zavreté, v strede ich preseknite kliešťami a dlhou tenkou vidličkou s dvoma ihlami z nich vytiahnite mäso. Mäso z nôh môžete vysať, ale keďže ho nebýva veľa, pokojne sa môžete vzdať. Pre langusty platí ten istý postup. Pri krevetách odlomte chvost od tela a mäso v chvostovej časti oddeľte od panciera. Ak na stole nestojí miska na umytie rúk, požiadajte o ňu čašníka.

Ustrice. Vezmite ustricu do ľavej ruky a krátkou vidličkou s troma ihlami ju otvorte na mieste, kde je zrastená. Pokvapkajte ju citrónom alebo posypte korením. Ustricu môžete vysrknúť spolu so šťavou priamo z lastúry alebo ju môžete vybrať vidličkou a až potom vypiť šťavu.

Kaviár. Správne by sa mal servírovať v špeciálnej sklenej nádobe na ľade. Môže sa natrieť tupým nožom na maslovú hrianku alebo čierny chlieb, ktoré sa krájajú nožom a vidličkou na primerané kúsky. Ikry sa však môžu špeciálnou lyžicou položiť aj na placku, ktorá sa je rukou. Špeciálny príbor na kaviár sa väčšinou vyrába z rohoviny, dreva alebo perlete, aby sa neznehodnotila jeho chuť.

Artičoky. Jedia sa prstami, preto je miska s vodou a ďalšia servítka nevyhnutnosťou. Artičok pevne chyťte do ľavej ruky a palcom a ukazovákom pravej ruky postupne trhajte okvetné listy. Mäsité konce listov ponorte do omáčky a „mäso“ artičoky stiahnite zubami. Tvrdú časť listov položte na tanier určený na odpad. Ak sa dostanete k malým mäkkým lístkom a tyčinke, vytrhnite túto nejedlú časť rastliny preč alebo ju odrežte nožom. Teraz ste sa dostali k „srdcu“ artičoku. Pokvapkajte ho omáčkou a zjedzte vidličkou, ktorú držíte v pravej ruke.

Mušle a slimáky. Na vytiahnutie prvej mušle použite vidličku, pri ďalších môže ako kliešte poslúžiť jej prázdna lastúra. Vývar z mušlí sa je ako bežná polievka. Keďže mušle sa jedia rukami, miska na umytie rúk a servítka navyše sú nevyhnutné. Slimáky vyžadujú špeciálny príbor. S klenutými kliešťami podržte ulitu a malou vidličkou vytiahnite mäso. Zajedajte ho kúskami hrianky alebo chleba namočenými do rozpusteného masla alebo vývaru.

Ako jesť bežné jedlá?

Kurča. V typickom hydinovom grile si grilované kurča pokojne vezmite do ruky. Samozrejmosťou je servítka, prednosťou miska na umytie rúk. V reštaurácii sa smú stehná z kurčaťa vziať do ruky vtedy, ak majú papierovú manžetu. Kuracie prsia a veľké alebo s omáčkou servírované stehná sa vždy jedia nožom a vidličkou.

Špagety. Vidličku si vezmite do pravej ruky, s jej koncom zachyťte pár špagiet a otáčajte ňou proti okraju hlbokého taniera, kým nenaviniete primerane veľké klbko. Ak vidličku jemne nadvihnete a niektoré špagety sa zošmykujú, pomôžte si lyžicou.

Zemiaky. Znalci odporúčajú zemiaky nekrájať, len ich mierne roztlačiť vidličkou. Tým bude ich povrchová vrstva väčšia, takže vstrebú viac omáčky. Rozmiešať zemiaky s omáčkou na kašu, je z estetických dôvodov neprípustné. To isté platí pre knedľu.

Šalát. Rozkrájať priveľké šalátové listy nožom je síce dovolené, ak ich však vidličkou poskladáte do malých balíkov, bude to predsa len elegantnejšie. Dajte pozor, aby omáčka nevyprskla na obrus alebo na košeľu prísediaceho.

Chlieb a pečivo. S výnimkou raňajok sa nekrájajú, ale trhajú.

Posledný kúsok. Nadvihnúť tanier s polievkou a zjesť aj poslednú kvapku, sa v mnohých kruhoch považuje za nevyberané. Nechajte ju radšej tak. Ak sa polievka servíruje v šálke, môžete šálku vziať do pravej ruky a zvyšok vypiť.

A ešte bodka k téme reštaurácia: Ženy v reštaurácii často nevedia, kam si majú položiť kabelku. Dr. Táňa Lesayová pripomína, že si ju treba nechať na kolenách alebo položiť za seba na stoličku. Nikdy by sa nemala vešať na operadlo alebo dávať na podlahu.

(hyž)

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 15 až 20, na krajnom severe okolo 13, na horách vo výške 1500 m 4 stupne. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky. V piatok premenlivá, na juhu zmenšená oblačnosť a miestami prehánky, na vrcholoch Tatier snehové. Najnižšia nočná teplota vo štvrtok 10 až 6, v horských údoliach a v kotlinách okolo 4 stupňov, v piatok približne o 2 stupne chladnejšie. Najvyššia denná teplota 13 až 18, v piatok na juhu miestami 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 19.19 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.