Hospodársky denník
USD47,848 Sk
EUR42,721 Sk
CHF27,557 Sk
CZK1,209 Sk
  Streda  6.Septembra 2000

Tvárou v tvár v New Yorku

Uvoľnenejšia klíma pred stretnutím Clintona a Putina

Mediálnou udalosťou tohto týždňa je nepochybne Miléniový summit OSN v New Yorku, ktorý by mal definovať úlohu svetovej organizácie v budúcom tisícročí. V skutočnosti, ako to v prípade takýchto mamutích podujatí obyčajne býva, dramatické výsledky nemožno očakávať. Nie je dokonca vylúčené, že väčší praktický význam pre budúcnosť budú mať nespočetné bilaterálne schôdzky premiérov a hláv štátov, ktoré sa uskutočnia v zákulisí summitu.

V prvom rade máme na mysli stretnutie amerického prezidenta Billa Clintona s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Je síce pravda, že mandát B. Clintona sa neúprosne blíži ku koncu, takže súčasná administrácia už v otázkach zahraničnej politiky nebude prijímať závažnejšie rozhodnutia. No aj tak bude newyorská schôdza príležitosťou využiť priaznivú klímu z posledných dní na upevnenie vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom.

Cez víkend totiž USA a Rusko podpísali dohodu , na základe ktorej obe krajiny zničia 68 ton plutónia, upraveného na vojenské účely, čím by malo dôjsť k zníženiu nukleárnej hrozby. Asi v rovnakom čase prezident Clinton odložil rozhodnutie o vybudovaní Národného systému protiraketovej obrany (NMD), čo najväčší kritici plánu - Rusko a USA - okamžite uvítali. „Toto rozhodnutie upevní celosvetovú strategickú stabilitu a bezpečnosť a posilní autoritu USA v očiach medzinárodného spoločenstva,“ uviedol Putin.

To však neznamená, že stretnutie bude nekonfliktné. Príčinou iskrenia zrejme aj naďalej bude kontroverzný systém NMD. Clintonove rozhodnutie v tomto smere bolo totiž skôr politickým gestom, ktoré má primäť ruských (a čínskych) partnerov, aby rokovali o možnej revízii dohody o protiraketovej obrane z roku 1972. Washington sa totiž v žiadnom prípade nemieni zrieknuť budovania protiraketovej obrany, veď ho v programe majú zakotvený obaja hlavní prezidentskí kandidáti, tak Al Gore, ako aj George Bush jr. Clinton sa však v New Yorku bude snažiť získať zahraničné požehnanie na tento krok, ktorý je v rozpore s so spomínanou dohodou z roku 1972.

Na rokovacom stole prezidentov bude aj situácia na svetových ohniskách napätia a bilaterálne politické a ekonomické vzťahy medzi mocnosťami.

(TASR/by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.