Hospodársky denník
USD49,238 Sk
EUR42,603 Sk
CHF27,542 Sk
CZK1,208 Sk
  Piatok  8.Septembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













"Ropná" vojna po francúzsky

Ultimátum španielskych rybárov a farmárov vládnemu kabinetu

Vysoké ceny pohonných látok bičujú v Európe vášne a spôsobujú vrásky vládam, najmä francúzskej. Blokády prístavov, benzínových skladov, rafinérií, letísk či tunelov núti politické špičky v Paríži prijímať rozhodnutia na národnej úrovni, aj keď podstata problému je globálna: historické maximá ceny surovej ropy na svetových trhoch. Bežný nástroj v takýchto situáciách - spoločný nátlak priemyselných krajín na členov OPEC, aby zvýšili produkciu - v danom momente však nestačí. Francúzski farmári, rybári, dopravní prepravcovia či taxikári nemajú trpezlivosť čakať na výraznejšie pohyby na burzách. Kolegovia z Belgicka, zo Španielska a z ďalších krajín sa odhodlávajú vykročiť na ich cestu.

Cena nafty vo Francúzsku sa v súčasnosti pohybuje okolo 5,5 franku za liter (okolo 36 slovenských korún) a demonštranti poukazujú na fakt, že v priebehu posledného roka vzrástla o 40 percent. S benzínom je situácia podobná, keď jeho cena ( v prepočte okolo 48 korún za liter), patrí medzi najvyššie v Európe. Pritom súčasný stav majú len sčasti na svedomí pohyby na svetových trhoch so surovou ropou, a sčasti aj vysoká daň na pohonné látky v krajine, ktorá je po Veľkej Británii druhá najväčšia v EÚ. Odboroví predáci a predstavitelia jednotlivých odvetví tvrdia, že takéto ceny predstavujú existenčné hrozby pre firmy a jednotlivcov.

Ako prví sa ohlásili rybári a, zdá sa, prešli najlepšie. Za odblokovanie prístavov im vláda zaplatila sľubom 500 mil. frankov, ktoré by mali dostať vo forme odpustenia daní a sociálnych odvodov. Ukazuje sa však, že toto nebol práve najšťastnejší ťah premiéra Lionela Jospina. Európska komisia totiž už začala skúmať, či ponuka je v súlade s pravidlami EÚ o štátnej podpore, ktoré striktne limitujú práva európskych vlád subvencovať jednotlivé odvetvia národných ekonomík. Čo je však ešte horšie pre Paríž, ústupok vyvolal reťazovú reakciu, pričom ťažkosti spôsobili najmä kamiónoví prepravcovia blokádou rafinérií a benzínových skladov. Krajina začína trpieť vážnym nedostatkom benzínu.

Na demonštrantov nezapôsobil minulý týždeň ohlásený plán znižovania daní v hodnote 120 miliárd frankov (16,3 miliardy USD) počas nasledujúcich troch rokov, do ktorých je zahrnutý aj balík v hodnote 7,7 miliardy frankov na zmierňovanie efektov vysokých cien surovej ropy na svetových trhoch. Vláda preto odborom prepravcov ponúkla 15-percentné zníženie dane na palivá pre nákladné automobily. V praxi by toto zníženie bolo o 35 centimov na 2,22 franku na liter nafty. Najväčšia asociácia francúzskych autodopravcov však vyhlásila, že s odstránením blokády bude súhlasiť len v prípade zníženia daní o 50 centimov. Premiér Jospin toto razantne odmieta. Situácia sa pritom komplikuje z hodiny na hodinu, keď sa k protestom čoraz hlasnejšie pripájajú farmári a taxikári. Okrem toho dochádza k treniciam aj vo vládnej koalícii - medzi socialistami a zelenými.

Belgicko

Belgicko napriek pokračujúcemu trendu zvyšovania cien pohonných látok (od začiatku roka stúpli ceny za benzín o 30 percent) zatiaľ žiadne protesty zo strany odborov nechystá. Kým začiatkom roka stál bezolovnatý benzín s oktánovým číslom 98 35 belgických frankov, dnes sa jeho cena pohybuje okolo 48 belgických frankov. Za benzín s oktánovým číslom 95 dnes motoristi zaplatia 46 belgických frankov za liter a za naftu 35,5 (začiatkom roka sa jej cena pohybovala okolo 20 BEF). Hoci je spotrebná daň určená percentuálne, teda sa jej výška odráža na vzostupných cenách ropy na svetových trhoch, ako pre Hospodársky denník uviedol obchodný radca na OBEO v Belgicku Ing. Peter Lukáč, belgická vláda zatiaľ žiadne protiopatrenia nerobí. Nie sú zatiaľ náznaky nepokojov, ako sme toho svedkami vo Francúzsku, a je zrejmé, že aj tu spotrebná daň tvorí značnú položku príjmov do štátneho rozpočtu. Jediné, čo belgické odborové zväzy požadujú, je, aby vláda prerozdelila dodatočné zisky z nárastu spotrebnej dane, ktorý už dnes predstavuje 200 mil. USD.

Situácia je však podľa Lukáča iná, ako napr. vo Francúzsku, kde sú nepokoje ohlasom aj na vládne opatrenia, pričom belgický benzín a nafta sú ešte stále lacnejšie v porovnaní s Francúzskom. Vznikla aj taká kuriózna situácia, že juh Belgicka dnes trpí absolútnym nedostatkom benzínu a nafty, o ktorý sa pričinili francúzski susedia.

Španielsko

Pokiaľ ide o Španielsko, aj tu rapídne vzrástli ceny 98-oktánového benzínu, ale aj nafty. Kým začiatkom roka bola jeho cena 137 pesiet (95-oktánového 125 pesiet) v súčasnosti sa cena 98-oktánového benzínu pohybuje na cene 154 pesiet. Skok cien je jasným odrazom vyšších cien benzínu na svetových trhoch, španielska vláda oznámila, že zníženie spotrebnej dane nie je východiskom. Na otázku Hospodárskeho denníka, či španielski dopravcovia alebo farmári pripravujú protestné akcie podobné ako vo Francúzsku, obchodný radca na OBEO v Madride Ing. Emil Matejka odpovedal, že poľnohospodári a rybári dali vládnemu kabinetu ultimátum do 15. septembra. Potom chystajú zátarasy na cestách, ako aj blokády na čerpacích staniciach. Medzitým odborové zväzy dopravcov požadujú výnimku zo súčasného uvalenia daní za uhľovodíkové znečistenie ovzdušia.

Nemecko

Nemecký motoristický klub nevylučuje, že najvážnejšia kríza na trhu s ropou od vojny v Perzskom zálive môže v krajine vyvolať protesty a blokády. Nespokojnosť sa v Nemecku zatiaľ manifestuje iba skrytou formou napriek tomu, že cena za liter nafty (1,74 DEM) je na historickom maxime.

Rastislav Boldocký

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Cez deň prevažne polojasno. Najvyššia denná teplota 17 až 21, na severe miestami okolo 15 stupňov. Severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 7 stupňov.V sobotu a nedeľu bude prevažne polojasno, zrána miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 10 až 6, v horských dolinách a kotlinách okolo 4, najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 18 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.22 a zapadne o 19.15 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.