Hospodársky denník
USD46,293 Sk
EUR43,52 Sk
CHF28,571 Sk
CZK1,241 Sk
  Štvrtok  11.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Žiariaca záhada

Nie každá fyzikálna záhada sa ukrýva za náročnými experimentmi s miliónovými rozpočtami. Asi pred desiatimi rokmi dostal postgraduálny študent Elipe Gaitan z Univerzity v Mississippi úlohu pomocou ultrazvuku balansovať malú vzduchovú bublinku v nádobke s vodou. S prekvapením zistil, že bublinka pri tom slabo svieti. Prečo? Celkom presne to dodnes nikto nevie.

Tomuto javu sa hovorí sonoluminiscencia (z latinského sonus = zvuk, lumen = svetlo) a hľadanie jeho vysvetlenia pre vzduchovú bublinu sa stalo detektívnym dobrodružstvom mnohých vedcov.

Zistili, že žiarenie je vlastne sériou zábleskov. Tak, ako kmitá ultrazvuková vlna, bublinka zväčšuje a zmenšuje svoj objem. Keď je najmenší, objaví sa krátky záblesk. To sa opakuje dvadsaťtisíckrát za sekundu, samotný záblesk trvá asi desaťmiliardtinu sekundy.

Ako vysvetlenie kandidovalo viacero teórií. Jedna z najnádejnejších, publikovaná začiatkom roku 2000 v časopise Nature, považuje za zdroj svetla ionizované vzácne plyny argón a xenón. Ionty vznikajú pri prudkom pohybe bublinky, ktorá sa tak rozžeraví až na tridsaťtisíc stupňov. Autori teórie – Sascha Hilgenfeldt z USA, Siegfried Grossmann z Nemecka a Detlef Lohse z Holandska – pritom museli spojiť výsledky mnohých oblastí fyziky, pre ktoré sa bublinka stala dômyselným laboratóriom. Pozoruhodné je, že sonoluminiscenciu sa darilo pozorovať iba vo vode. Čím je práve táto kvapalina taká zvláštna.

Nedávno sa na stránkach Nature objavil ďalší zaujímavý príspevok. Vedec Yuri Didenko s kolegami z Illinoiskej univerzity formulovali dve požiadavky na kvapalinu, umožňujúcu sonoluminiscenciu. Aby sa argón a xenón vôbec mohli zahriať na dostatočnú teplotu, musí byť kvapalina schopná počas kolapsu bublinky pohltiť ostatné, viacatómové plyny. Kvapalina zároveň nesmie do bublinky dodávať príliš mnoho svojej vlastnej pary. Obe vlastnosti má práve voda. Vedci vytypovali niekoľko organických kvapalín, ktoré tiež spĺňajú obe požiadavky, urobili experiment a - pozorovali sonoluminiscenciu.

Zdá sa, že vedci sú opäť o krôčik bližšie k dôkladnému objasneniu tohto fenoménu. Nikto však zatiaľ nevie, či jav nájde nejaké praktické uplatnenie alebo či jeho výskum zostane iba jedným z krásnych dobrodružstiev na ceste za pochopením prírody.

(mb)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami slabé sneženie. Popoludní zmenšovanie oblačnosti od severu. Najvyššia teplota -1 až 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -6 stupňov. Slabý vietor. V piatok bude polooblačno, na severe a východe až oblačno s občasným snežením. Nočná teplota -3 až -7, v údoliach na severozápade krajiny okolo -10 stupňov. Denná teplota -3 až 1 stupeň. V sobotu bude jasno až polojasno, v okolí hôr ojedinele snehové prehánky. Nočná teplota -6 až -10, v horských dolinách pri snehovej pokrývke okolo -13 stupňov. Denná teplota -5 až 0 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.42 a zapadne o 16.19 hod.

Amsterdamjasno2
Atényjasno12
Belehraddážď7
Berlínjasno0
Bratislavazamračené2
Bruselpolojasno4
Budapešťzamračené4
Bukurešťzamračené5
Frankfurtdážď2
Helsinkizamračené-4
Istanbuloblačno11
Kodaňoblačno1
Kyjevsneženie0
Lisabonpolooblačno14
Londýnoblačno5
Madriddážď10
Milánodážď6
Moskvasneženie-3
Oslojasno-5
Paríždážď6
Prahaoblačno1
Rímoblačno13
Sofiaoblačno5
Štokholmjasno-3
Varšavajasno-1
Viedeňzamračené2
Záhrebdážď9
Ženevadážď6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.