Hospodársky denník
USD46,293 Sk
EUR43,52 Sk
CHF28,571 Sk
CZK1,241 Sk
  Štvrtok  11.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Aliancia nemení názor na urán

The Guardian: Juhoslovanská vláda urobila viac na ochranu ako KFOR

Brusel (TASR) - Severoatlantická aliancia včera v Bruseli odmietla prepojenie rakovinových ochorení u vojakov slúžiacich na Balkáne s použitím uránových zbraní. Na „legitímne obavy“ vlád i verejnosti sa však rozhodla odpovedať akčným plánom, ktorého súčasťou je aj vytvorenie pracovnej skupiny poverenej skúmaním dôsledkov využitia ochudobneného uránu na zdravie ľudí.

„Nemáme čo skrývať. Neexistuje však žiadny vedecký dôkaz o výrazných zdravotných rizikách ochudobneného uránu,“ vyhlásil po rokovaní Severoatlantickej rady v Bruseli generálny tajomník NATO George Robertson. Odvolal sa na mnohé odborné štúdie a pripomenul, že napríklad v Kosove, kde boli strely s ochudobneným uránom na jar 1999 použité, bol počet prípadov leukémie za posledný rok v priemere nižší ako v minulosti. „Ak existujú obavy, musíme na ne odpovedať. Sústreďme sa však viac na fakty ako na emócie,“ vyzval Robertson. Zdôraznil, že aliancia by nikdy nepoužila takú muníciu, o ktorej by vedela, že môže spôsobiť trvalé škody na zdraví vojakov či civilistov.

V špeciálnej pracovnej skupine, ktorá sa bude zaoberať aspektmi balkánskeho syndrómu, majú byť zastúpené nielen členské krajiny aliancie, ale aj všetky štáty podieľajúce sa na mierových operáciách KFOR a SFOR v Kosove a Bosne.

Okrem toho sa NATO zaviazalo plne spolupracovať na ďalšom vyšetrovaní aféry s medzinárodnými organizáciami, konzultovať všetky štáty, ktoré sa zúčastňujú alebo v minulosti zúčastnili na operáciách KFOR a SFOR, a poskytovať teraz i v budúcnosti všetky dostupné informácie o prípadných zdravotných rizikách používania ochudobneného uránu. Už v pondelok 15. januára bude v Bruseli rokovať výbor združujúci šéfov vojenských lekárskych služieb členských armád aliancie

Čo civilisti?

Aj britský The Guardian sa včera venoval hrozbe z ochudobneného uránu pre obyvateľstvo žijúce v oblastiach, kde sa špeciálna munícia používala. Hovorí, že aj keď západné vlády o potenciálnych rizikách vedeli a varovali cudzincov v Kosove, aby sa zasiahnutej juhoslovanskej vojenskej technike vyhýbali, na ochranu radových občanov neurobili vôbec nič. Jeden Kosovčan v reportáži hovorí, že mnohí ľudia si dokonca vzali úlomky z rozstrieľaných tankov a obrnených vozidiel domov ako suvenír. Ironické podľa Guardianu je, že juhoslovanská vláda urobila viac ochranných opatrení ako NATO a ohradila osem oblastí v južnom Srbsku, kde dopadlo podľa jej odhadov 5000 striel s obsahom ochudobneného uránu. K ďalším asi sto lokalitám v Kosove však nemá prístup, pretože tam má jurisdikciu medzinárodná administratíva. Denník Independent v tejto súvislosti prináša pochmúrnu reportáž z niekoľkých irackých nemocníc, kde zomierajú deti na rakovinu. Všetky pochádzali z oblastí, ktoré boli počas vojny v Perzskom zálive intenzívne bombardované muníciou s ochudobneným uránom.

Studená vojna

Škody na zdraví a životoch napáchané pravdepodobne muníciou s ochudobneným uránom nachádzajúcej sa vo výzbroji NATO, považuje ruský denník Nezavisimaja gazeta za následky studenej vojny. V súvislosti s prepuknutím aféry tzv. balkánskeho syndrómu moskovské noviny vo svojom dnešnom vydaní napísali, že uránová munícia bola vyvinutá v časoch, keď sa USA pripravovali na totálnu vojnu s použitím jadrových zbraní proti Sovietskemu zväzu. V takej situácii nebolo potrebné brať ohľad na škodlivý vplyv ochudobneného uránu na životné prostredie. Teraz však nastali nové časy. Do popredia sa dostali konflikty menšej intenzity, v ktorých, ako sa ukázalo, už nemožno ekologické problémy ignorovať.

Francúzsky ľavicovoliberálny denník Libération sa včera kriticky postavil k varovaniu americkej ministerky zahraničných vecí Madeleine Albrightovej pred vyvolaním hystérie pre uránovú muníciu. Noviny uviedli, že táto byrokratická arogancia, hovoriť o úplne neškodnom vplyve uránovej munície, sa dostáva do protikladu s postojom expertov a lekárov, ktorí potvrdili skutočnú škodlivosť týchto zbraní. Odborníci dodávajú, že škodlivosť predsa len závisí od toho, akému silnému vplyvu týchto zbraní sú vystavení ľudia, ktorí s nimi manipulujú a tí, proti ktorým sú použité. Omnoho závažnejšie je dnešné poznanie, že najvyššie americké vojenské úrady roky klamali, keď kategoricky odmietali akékoľvek riziko, uzatvára Libération. Robert Thompson, hovorca Stabilizačných síl v Bosne a Hercegovine (SFOR), informoval verejnosť, že podľa výsledku vyšetrovania, ktoré uskutočnili príslušníci SFOR, sa potvrdilo, že v okolí hlavného mesta Sarajeva našli zvyšky munície s ochudobneným uránom. Istý taliansky novinár našiel totiž zvyšky troch takých striel v areáli bývalého vojenského podniku na sarajevskom predmestí Hadžiči, ktorý bol v roku 1995 jedným z cieľov vzdušných útokov síl NATO proti bosnianskym Srbom.

Opatrenia

Španielska vláda pod tlakom paniky, ktorá v krajine prepukla v spojitosti s balkánskym syndrómom, zriadila osobitnú telefonickú linku. Na nej všetci bývalí vojaci, ktorí slúžili v bývalej Juhoslávii, môžu hovoriť s lekármi.

Portugalský minister vedy a techniky José Mariano Gago včera pre portugalský štátny rozhlas uviedol, že výsledky testov zameraných na meranie rádioaktívneho žiarenia v blízkosti kosovského mesta Klina dokazujú, že na tomto území je normálna úroveň radiácie. Tieto testy urobili portugalskí experti pred štyrmi dňami v kosovskom meste, kde sú situované portugalské mierové jednotky.

V Juhoslovanskej zväzovej republike mimo územia juhosrbskej provincie Kosovo a Metohija nepozorovať žiadne výrazné rádioaktívne zamorenie spôsobené ochudobneným uránom, ktorý používali jednotky NATO počas leteckej kampane proti Belehradu na jar 1999. Vyhlásil to v utorok večer v televízii Yu Info plukovník Milan Žarič z armádneho Úradu protijadrových, biologických a chemických zbraní.

Podľa neho boli všetky lokality na území Juhoslávie zasiahnuté strelami NATO preskúmané a v nich experti zväčša nezaznamenali žiadne nebezpečné úrovne radiácie.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami slabé sneženie. Popoludní zmenšovanie oblačnosti od severu. Najvyššia teplota -1 až 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -6 stupňov. Slabý vietor. V piatok bude polooblačno, na severe a východe až oblačno s občasným snežením. Nočná teplota -3 až -7, v údoliach na severozápade krajiny okolo -10 stupňov. Denná teplota -3 až 1 stupeň. V sobotu bude jasno až polojasno, v okolí hôr ojedinele snehové prehánky. Nočná teplota -6 až -10, v horských dolinách pri snehovej pokrývke okolo -13 stupňov. Denná teplota -5 až 0 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.42 a zapadne o 16.19 hod.

Amsterdamjasno2
Atényjasno12
Belehraddážď7
Berlínjasno0
Bratislavazamračené2
Bruselpolojasno4
Budapešťzamračené4
Bukurešťzamračené5
Frankfurtdážď2
Helsinkizamračené-4
Istanbuloblačno11
Kodaňoblačno1
Kyjevsneženie0
Lisabonpolooblačno14
Londýnoblačno5
Madriddážď10
Milánodážď6
Moskvasneženie-3
Oslojasno-5
Paríždážď6
Prahaoblačno1
Rímoblačno13
Sofiaoblačno5
Štokholmjasno-3
Varšavajasno-1
Viedeňzamračené2
Záhrebdážď9
Ženevadážď6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.