Hospodársky denník
USD46,032 Sk
EUR43,484 Sk
CHF28,448 Sk
CZK1,236 Sk
  Piatok  12.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pozor na počítačovú myš

Opakované nesprávne pohyby môžu byť príčinou nepríjemných problémov. Tentoraz máme na mysli každodenné mnohohodinové ťukanie do počítačovej klávesnice, a predovšetkým na myš. Vedzte, že sa vám môže nepekne vypomstiť nielen „stuhnutým“ krkom a bolesťami v krížoch.

Homo sapiens dokázal v honbe za mamutom prechodiť dlhými krokmi nespočetné mnoho kilometrov. Ako je teda možné, že ho zničí malá počítačová myš? Pozná to dozaista nejeden z vás... jedného pekného rána, keď si na počítači spisujete poznámky a vybavujete elektronickú poštu, ucítite nepríjemnú bodavú bolesť v pravom ramene a za krkom. A končí sa to celkom prozaicky - každý rýchlejší pohyb pažami je dnes pre vás mimoriadne bolestivý. Nemôžete si zatancovať, pretože držať niekoho za ruku vám spôsobuje neznesiteľnú bolesť, neudržíte v ruke ani miniatúrny predmet.... „Buďte pri zachádzaní s počítačom opatrní, ako by to bola motorová píla,“ varujú experti.

V Spojených štátoch, kde mnoho ľudí používa počítač nielen v práci, ale aj v domácnostiach, zaznamenávajú čoraz väčšiu súvislosť medzi vysokou automatizáciou kancelárií a zvýšeným počtom „ochorení vyvolaných opakovaným natiahnutím svalov“. V roku 1999 bolo na desaťtisíc pracovníkov nahlásených 1235 prípadov s podobnými ťažkosťami. Pri prieskume žiadostí o odškodnenie, podaných zamestnancami, sa zistilo, že poruchy spôsobené používaním myši vystúpili od nuly v roku 1986 na takmer dve tisícky prípadov v roku 1998.

Na základe týchto údajov začal Ústav zdravia a bezpečnosti práce pripravovať ergonomické normy, ktoré by špecifikovali riziká tohto druhu a prispeli k ich obmedzeniu. Problémom však je, že mnohí používatelia počítačov nevenujú pozornosť varovným príznakom, akými je mravčenie v prstoch, znecitlivenie rúk alebo bolesti v krížoch. Pokračujú v používaní tak dlho, až „sa v tkanive vytvoria jazvy, ktoré potom možno ťažko odstrániť“, tvrdí Paula Bohrová, pracovná terapeutka z Washingtonskej univerzity.

V boji proti „novej myšej epidémii“ používajú ľudia rôzne prostriedky: protizápalové lieky, bylinky, ľadové obklady, jogu alebo sa dokonca uchyľujú k chirurgickým zákrokom. Väčšinou s minimálnymi výsledkami, pretože pri príznakoch, ktorými sa toto poškodenie prejavuje, býva veľmi zložité stanoviť správnu diagnózu. Niekedy tu hrajú úlohu aj ďalšie faktory. Symptómy môže zhoršiť aj stres z množstva práce, únava, depresie...

Pri výskume, ktorý robil Emil Pascarelli, profesor z Univerzitného inštitútu v Kolumbii, sa ukázalo, že takmer vo všetkých prípadoch bol počítač nevhodne umiestený a v miestnosti bola klimatizácia. „Vravím svojim klientom, aby si uvedomili, že sú vlastne počítačovými atlétmi,“ vysvetľuje Pascarelli, ktorý odporúča špeciálne cvičenie prstov a ramien.

Podľa výsledkov výskumu Školy pracovnej terapie Bostonskej univerzity by sa dalo väčšine problémov predísť, keby ľudia používajúci pravidelne počítač dbali viac na to, aby myš i klávesnica boli umiestnené v čo najvhodnejšej polohe. Je chybou, keď sa pracovník musí za myšou naťahovať cez stôl, pretože pre ňu nie je dosť miesta pri klávesnici tak, aby pri manipulácii s ňou zvierala ruka ohnutá v lakti uhol deväťdesiat stupňov a zápästie sa mohlo voľne pohybovať.

Nepriaznivo môžu pôsobiť aj niektoré zlozvyky. Ľudia často tlačia tlačidlá myši silnejšie ako treba v domnení, že tým dosiahnu väčšiu presnosť. Zbytočne dlhý stisk však môže vyvolať natiahnutie svalov predlaktia.

Margaret Bleeckerová, neurologička v Baltimore, odporúča používať prístroje s programovateľnými tlačidlami, David Rempel z Kalifornskej univerzity, ktorý sa špecializuje na ergonomický program, zase radí vyskúšať niekoľko rôznych modelov, kým nenájdete ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Niektorí výrobcovia dnes už ponúkajú možnosť výmeny myši alebo klávesnice. V poslednom čase sa na trhu objavujú nové, ergonomickejšie modely: vejárovito usporiadané klávesnice, opierky zápästia, ktoré udržujú ruky v správnej polohe a citlivejšie myši.

Najúčinnejším a najekonomickejším ergonomickým prostriedkom je však rozumná „kávová prestávka“. V niektorých počítačových programoch je dokonca zahrnutá: na obrazovke sa z času na čas objaví upozornenie, ktoré pripomína, že treba rukám dožičiť

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severe pri časom zväčšenej oblačnosti ojedinele snehové prehánky. Najvyššia denná teplota -2 až 2, na Orave, v Liptove a na Spiši len okolo -4, na horách vo výške 1500 m -6 stupňov. Severný vietor 3 až 6 m/s. V sobotu bude jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota -8 až -12, v horských dolinách pri snehovej pokrývke -16 až -18, najvyššia denná teplota -6 až -2 stupne. V nedeľu bude jasno až polojasno. Zrána ojedinele hmla. Najnižšia nočná teplota -8 až -12, na miestach so snehovou pokrývkou -15 až -17, najvyššia denná teplota -4 až 0, pri snehovej pokrývke -6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.41 a zapadne o 16.20 hod.

Amsterdampolooblačno4
Aténypolooblačno16
Belehradoblačno8
Berlínpolooblačno2
Bratislavapolooblačno1
Bruseloblačno8
Budapešťpolooblačno2
Bukurešťdážď5
Frankfurtoblačno3
Helsinkiprehánky0
Istanbuloblačno12
Kodaňpolooblačno4
Kyjevprehánky1
Lisabonpolooblačno2
Londýnhmla5
Madridpolooblačno10
Milánodážď7
Moskvasneženie-2
Oslosneženie-2
Paríždážď7
Prahapolooblačno2
Rímdážď2
Sofiaoblačno7
Štokholmsneženie-2
Varšavapolooblačno2
Viedeňoblačno1
Záhrebdážď8
Ženevadážď5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.