Hospodársky denník
USD45,897 Sk
EUR43,664 Sk
CHF28,393 Sk
CZK1,234 Sk
  Pondelok  15.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













„Neakceptovateľné“ ceny ropy

Po viac ako mesiaci sa ceny ropy na americkom New York Mercantile Exchange opäť vyšvihli nad hranicu 30 USD za barel. Rastúce presvedčenie, že ropný kartel OPEC na svojom najbližšom zasadaní, ktoré sa uskutoční budúci týždeň, rozhodne o znížení ťažobných kvót asi o 1 až 2 mil. barelov denne, vyvoláva na trhu nervozitu a následne aj vysoký dopyt. So znížením ťažby nesúhlasia najmä Spojené štáty americké, ktoré majú vysoký podiel na svetovej spotrebe. Americký minister pre energetiku B. Richardson, ktorý sa má v Paríži stretnúť s predstaviteľmi OPEC krátko pred jeho zasadaním, povedal, že súčasné ceny ropnej komodity „sú neakceptovateľné“. Richardson sa pokúsi presvedčiť, aby prípadný škrt v ťažbe nebol príliš markantný, a to s ohľadom na súčasné nízke zásoby čierneho zlata v ropných rezervoároch krajín západného sveta. Budúci prezident USA G. Bush varoval OPEC pred neuváženým rozhodnutím a vyhlásil, že „ministri OPEC-u by nemali zabúdať, aký vplyv majú vysoké ceny ropy na svetový ekonomický vývoj“. Pod tlakom udalostí si februárové dodávky ropy na NYMEX-e pripísali silný zisk 64 USc, resp. 2,2 % a konečná cena jedného barelu v piatok dosiahla 30,05 USD. Od začiatku nového roka sa cena barelu čierneho zlata posilnila o 3,25 USD (+12 %). Februárový vykurovací olej si pripočítal 0,20 USc na konečných 84,21 USc za galón. Rovnako datované dodávky benzínu sa posilnili o 1,23 USc na 90,08 USc za galón.

Zlato stráca

Skrátené predvíkendové obchodovanie na americkom COMEX-e prinieslo prepad zlatého kovu, keď povzbudzujúce makroekonomické údaje z USA pomohli americkému doláru opäť nabrať silu a posilniť tak svoju pozíciu oproti euru, čo následne negatívne ovplyvnilo dopyt európskych obchodníkov po zlatom kove. Februárové dodávky tohto drahého kovu sa v piatok oslabili o 20 USc na záverečných 264,6 USD za troyskú uncu, čo je mierne nad 16-mesačným minimom, na ktorom sa dočasne ocitli počas štvrtkového obchodovania. Maklérske príkazy na predaj sa v piatok budovali pod úrovňou 263 USD, čo dáva tušiť, že zlato sa môže prepadnúť pod rekordné minimum zo septembra 1999, keď jeho kontrakty finišovali len mierne nad 263 USD. Na druhej strane v Indii sa budúci týždeň otvorí svadobná sezóna, vďaka čomu sa očakáva už tradičné zvýšenie fyzického dopytu po tomto drahom kove. Pred blížiacim sa predĺženým víkendom uzatvárali kontrakty strieborného kovu vďaka príkazom na nákup zo strany veľkých inštitucionálnych investorov na 4,655 USD/oz, čo predstavuje denný zisk 6,2 %.

Konečne v pluse

Medvedí trend, ktorý dominoval obchodovaniu s kontraktmi medi na COMEX-e počas celého uplynulého mesiaca, vystriedal v piatok silný nákupný záujem. Veľké investičné fondy, ale aj menší špekulatívni investori sa vrhli na kľúčový marcový futuritný kontrakt červeného kovu, ktorý tak nakoniec uzatváral so ziskom 1,1 USc na 84,15 USc za libru. Týždenný vzostup tohto kontraktu sa tak nakoniec ustálil na 1,7 USc. Rastúce ceny futurít však podľa niektorých analytikov nemajú logické opodstatnenie. Zásoby medi vo veľkoskladoch stúpajú, čo by podľa nich malo práve naopak stláčať jej cenu nižšie.

(REUTERS/sd)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.