Hospodársky denník
USD45,897 Sk
EUR43,664 Sk
CHF28,393 Sk
CZK1,234 Sk
  Pondelok  15.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bez konkrétnych ziskových čísel

Komplimenty za organizáciu ME do 21 rokov na Slovensku

Na vlne superlatívov sa nieslo hodnotenie záverečného turnaja ME do 21 rokov. Od člena Výkonného výboru UEFA Mariosa Lefkaritisa, ktorý má „pod palcom“ túto vekovú kategóriu, to zaznelo jednoznačne: „Po úspešnom šampionáte v Rumunsku sme mali pochybnosti, či sa dá zvládnuť ešte lepšie. Po malom EURO na Slovensku sa pýtame, či to pôjde ešte lepšie?“ Marios Lefkaritis označil ME z lanského roka za absolútny úspech zo stránky organizačnej, z diváckej i výkonnostnej. Ocenil aj zainteresovanosť vlády a vyzdvihol fakt, že zápasy sa televíznym signálom šírili nielen do Európy, čo prispelo k dobrej reklame Slovenska. A zvýšilo aj apetít u nás doma o organizáciu podobného rangu, ktorým by mal byť záverečný turnaj ME do 18 rokov. Poklony padli dobre, utvrdili v tom, že na poli diplomacie sa urobil kus dobrej práce a Európa nás „začína brať“.

Túžba po dokonalej informovanosti sa však nenaplnila u tých, ktorí chceli počuť aj konkrétne cifry. „ME boli ziskové, prispeli k tomu najmä príjmy z televíznych prenosov a zo vstupného. Presné údaje poskytnúť nemôžem, lebo nemám so sebou podklady,“ bilancoval šampionát všeobecne M. Lefkaritis. Ak už nie od kompetentných zo sídla UEFA, odkiaľ sa má našinec k týmto určite zaujímavým číslam dopracovať?

Politika a šport

Osobnosťou číslo jeden na tlačovej besede SFZ, kde odzneli aj hodnotiace slová, bol prezident UEFA Lennart Johansson. Popri komplimentoch Bratislave sa zmienil v prvom rade o stretnutí so slovenskými politickými činiteľmi - podpredsedom vlády Ľ. Fogašom a ministrom školstva a športu M. Ftáčnikom. „Šport by sa síce nemal miešať s politikou, ale bez politikov ťažko realizovať v športe vysoké ciele,“ povedal na margo stretnutia L. Johansson. Z jednohodinovej diskusie o význame futbalu v živote spoločnosti ocenil fakt, že slovenská vláda prikladá veľký význam rozvoju športu a je odhodlaná podporovať ho.

UEFA a EÚ

Aj bez priamej otázky sa pomerne obšírne vyjadril k najhorúcejšej téme posledných týždňov - diskusii s komisármi EÚ o slobodnom pohybe ľudí a voľbe zamestnania. Zopakoval už známe, že predstavitelia EÚ nesúhlasia s obmedzovaním prestupov, chcú, aby sa zmluvy klubov s hráčmi uzatvárali maximálne na jeden rok. „Pri presadení týchto požiadaviek by vznikli obrovské problémy pre trénerov s plánovaním práce, pretože by nevedeli, s akým mužstvom budú pracovať o rok. UEFA i hráči sú stúpencami dlhších zmlúv, aby si mohli veci plánovať dlhodobejšie. Ďalším problémom sú prestupy mladých, 14 - až 15-ročných futbalových nádejí, ktorí v útlom veku odchádzajú do neznámeho prostredia, čo môže mať nepriaznivý vplyv na ich vývoj športový i ľudský,“ vyslovil obavy prezident UEFA.

V súvislosti s veľkou hráčskou migráciou vyjadril presvedčenie, že v platnosti by sa malo zachovať staré pravidlo o limite piatich cudzincov v tíme. Ako protipól uviedol fakt z pohárov, keď anglický klub nastúpil s jediným rodeným Angličanom a grécky bez jediného domorodca, čo označil za smiešne. Za jednu z potrebných konštánt označil potrebu centralizácie televíznych práv z Ligy majstrov a ďalších významných podujatí. Centrálny marketing prináša milióny švajčiarskych frankov, z ktorých sa veľká časť môže prerozdeliť tzv. malým krajinám na rozvoj futbalu, najmä mládežníckeho.

Európske poháre

Prezident UEFA pripustil, že sú výhrady k súčasnému modelu Ligy majstrov, v ktorej hrajú nielen šampióni, ale aj druhí, tretí či štvrtí z konečných tabuliek. „Vedú sa diskusie o zmene modelu LM, ktoré sú určite užitočné, ale my nemôžeme meniť status každé dva roky. Ukazuje sa, že počet účastníkov je privysoký a počet zápasov hráčov neúnosne zaťažuje,“ priznal L. Johansson. O veľkých kluboch sa zmienil stručne v tom zmysle, že sú spokojné, keď v súťaži fungujú a majú kritické pripomienky, ak sa do nej nedostanú. Prvý muž európskeho futbalu súhlasil aj s pripomienku o neprehľadnosti súčasného Pohára UEFA a pripustil isté korektúry. Jednou z nich má byť zrušenie letného UEFA - Intertoto - Cup (traja najlepší z neho sa kvalifikovali do P-UEFA) a využitie výdavkov naň na vhodnejšie účely. Oponenti argumentujú, že UEFA - Intertoto - Cup má význam, ak v ňom štartujú viaceré známe kluby - a tie zvyčajne reprezentujú krajiny silnejšej päťky. „Päť futbalovo najsilnejších krajín - Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Taliansko - nám do pokladnice naháňa 90 percent príjmov a ich názory musíme rešpektovať,“ priznal L. Johansson.

Prestupová špirála

Témou na diskusie stále zostáva rast odstupného za hráčov, šplhajúce sa do astronomických výšok. Ako sa javí zo zorného uhla prezidenta UEFA? „Treba veriť vo voľný trh, lebo on rozhoduje o prípadných hraniciach. Pravdu povediac, ani nás v riadiacom orgáne európskeho futbalu stále sa krútiaca špirála financií neteší a už dva roky pracujeme na novej verzii prestupového poriadku -, ale aj platových podmienkach v kluboch. Myslíme si, že nie je morálne, ak futbalista-hviezda zarába desaťkrát viac než prezident krajiny a pevne veríme, že raz sa výška odstupného a platov musí stabilizovať. Mottom pre kluby by mohla byť situácia mladých ľudí, ktorí nemôžu míňať veľa peňazí dovtedy, kým si ich nezarobia.“

Podľa L. Johanssona bude čoraz ťažšie obracať veľké sumy peňazí, ktoré dnes plynú najmä z reklám a televíznych prenosov, raz však môže prísť k presýtenosti diváka futbalom, a to pôjde ruka v ruke s poklesom príjmov.

Ľubomír Dávid

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.