Hospodársky denník
USD45,897 Sk
EUR43,664 Sk
CHF28,393 Sk
CZK1,234 Sk
  Pondelok  15.Januára 2001

Bush jr. nasadí vlastný štýl

Jedným z prvých krokov zrušenie niektorých opatrení B. Clintona

New York (TASR) - Designovaný americký prezident G. W. Bush sa pripravuje na rýchlu revíziu a pravdepodobne aj na zastavenie niektorých z najambicióznejších iniciatív odstupujúceho prezidenta Billa Clintona. Bush povedal, že sa najprv sústredí na kontrolu smerníc o rozvoji 24,3 milióna hektárov štátnych lesov. „Chápem západnú mentalitu a chcem, aby bola západná mentalita zastúpená v tejto administratíve,“ vyhlásil Bush. „Naši právnici prehľadajú všetky oblasti, hľadáme akúkoľvek príležitosť, aby sme mohli zrušiť Clintonove kroky, ktoré podnikol v posledných týždňoch v úrade,“ uviedol.

Bývalý texaský guvernér, ktorý sa v sobotu 20. januára stane 43. prezidentom USA, tiež oznámil, že uvažuje o novom, tvrdšom prístupe k Rusku, čím by sa obmedzila americká pomoc na zmenu ruskej ekonomiky. Týmto krokom by Bush skončil Clintonovo osemročné úsilie poskytovať Rusku priamu finančnú pomoc, vďaka ktorej by táto postkomunistická krajina konečne uskutočnila reformy. Bush naznačil, že sa pokúsi zastaviť akúkoľvek finančnú pomoc okrem zdrojov určených na likvidáciu jadrových zbraní až dovtedy, kým ruský prezident Vladimir Putin nezničí korupciu a nezrealizuje ekonomické a právne reformy.

Ďalším ostrým zvratom nasledujúcim po politike Clintonovej administratívy bude Bushom signalizovaný zákaz finančnej pomoci všetkým medzinárodným organizáciám, ktoré v zahraničí podporujú umelé prerušenie tehotenstva.

Medzi Bushove plány patrí aj urýchlená prezentácia jeho plánu na zníženie daní približne o 1,6 bilióna dolárov v priebehu desiatich rokov a daňové úľavy by mal riešiť jediný zákon. Budúci prezident o výške krátenia daní nemieni ďalej diskutovať, pretože podľa neho je primeraná na to, aby oživila spomaľujúcu sa americkú ekonomiku.

Bill Clinton sa vraj iba zabával, keď začiatkom týždňa v Chicagu povedal, že dezignovaný prezident George W. Bush ho vystrieda v Bielom dome len vďaka tomu, že republikáni dosiahli zastavenie zratúvania sporných hlasovacích lístkov na Floride. Jeho slová mali však veľmi negatívny ohlas medzi Bushovými stúpencami a za nie veľmi šťastné ich považovali aj politickí pozorovatelia. Doteraz totiž žiadny odchádzajúci prezident nespochybnil legitimitu svojho nástupcu. „Nechcel som byť ani sarkastický alebo protivný, alebo dokonca urobiť akékoľvek vyhlásenie,“ povedal Clinton.

Okrem toho, prezident USA Bill Clinton už uznal, že konečnú mierovú dohodu na Blízkom východe vo svojom úrade nedosiahne, pretože vyhlásil, že dosiahnutie mierovej dohody bude závisieť od jeho nástupcu a víťaza izraelských volieb premiéra, ktoré sa uskutočnia 6. februára.

Clinton predpovedá Bushovi aj úspech v KĽDR vo forme podpisu dohody o severokórejskom raketovom programe a prípadnej dohody s Ruskom o ďalšej redukcii jadrových hlavíc. Clinton však zároveň Busha varoval, aby opatrne zaobchádzal s plánmi na budovanie obrovského systému americkej protiraketovej obrany, pretože by to mohlo vyvolať opäť celosvetové zbrojenie. Nemecký konzervatívny bývalý minister obrany Volker Rühe vyjadril podporu plánom USA na vybudovanie národného systému protiraketovej obrany (NMD) a vyzval európske krajiny, aby sa k tomuto projektu pripojili.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.