CZK1,238 Sk
  Utorok  16.Januára 2001

Prekvapenie v našom balení

Na grandslamovom Australian Open Waterloo Sloveniek

O prvé prekvapenie úvodného dňa grandslamového Australian Open v Melbourne sa v 1. kole postarala slovenská tenistka Janette Husárová. Jedenástu nasadenú Rubinovú (USA) zdolala vo dvoch setoch jednoznačne 6:3, 6:0. Naša hráčka sa od úvodnej loptičky presadzovala dôraznejšou hrou, robila menej nevynútených chýb a mimoriadne jej vychádzal servis. Z ďalších slovenských hráčok sa nedarilo Henriete Nagyovej, ktorá nestačila na dvanástu nasadenú Capriatiovú (USA) a po trojsetovej bitke (6:4, 2:6, 5:7) sa so súťažou rozlúčila. Turnajová osmička, ruská kráska Anna Kurnikovová, nemala s našou mladou hráčkou Danielou Hantuchovou žiadne problémy a po setoch 6:2, 7:5 postúpila do 2. kola. Waterloo slovenských žien dovŕšila 20-ročná Martina Suchá (113. v rebríčku WTA), ktorá prehrala so skúsenou Farinovou-Eliovou z Talianska (63.) v troch setoch 6:4, 5:7, 3:6. Hoci Suchá v rozhodujúcom sete dokázala tromi hrami za sebou vyrovnať z 0:3 na 3:3, menším počtom nevynútených chýb sa napokon z víťazstva radovala Talianka.

Polovičný úspech

Slovenský daviscupový reprezentant a čerstvý víťaz turnaja ATP Tour v Aucklande Dominik Hrbatý (14.) mal s málo známym Francúzom Lisnardom plné ruky práce a postúpil až po päťsetovej bitke po setoch 3:6, 3:6, 6:4, 6:1, 6:1. Najťažšieho súpera dostal v 1. kole Karol Kučera, bol ním dvojnásobný víťaz tohto podujatia a tretí nasadený v bežiacom turnaji Pete Sampras (USA). Náš reprezentant prehral po štvorsetovej bitke za 3.17 hod. v štyroch setoch 6:7, 6:3, 4:6, 6:7. Sampras si víťazstvom zlepšil vzájomnú zápasovú bilanciu na 7:1 a vrátil Kučerovi štvrťfinálovú prehru z Australian Open spred troch rokov. Kučera bol v úvodnom sete veľkému majstrovi vyrovnaným súperom, vychádzalo mu prvé podanie, niekoľkokrát sa blysol povestným returnom, ale v tajbrejku neuspel. Vynikajúci tenis v podaní oboch aktérov poskytol aj druhý set. „Malá mačka“ v jeho závere zahrala tri famózne loptičky, ktoré znamenali víťazstvo 6:3. V treťom sete sa Sampras dostal využitím prvého brejkbalu do vedenia 3:2, obaja v ďalšom priebehu podržali svoj servis a Sampras vyhral 6:4. Na začiatku štvrtého setu náš tenista viedol 2:0, ale Sampras dotiahol a po vyrovnanom priebehu opäť prišiel k slovu tajbrejk - opäť bol v ňom úspešný Američan a postúpil do 2. kola. V ňom sa stretne s Čechom Ulihrachom, ktorý vyradil minuloročného semifinalistu Wimbledonu Volčkova (Bielorus.) 4:6, 7:5, 6:3 a 6:2. Úspešne vstúpili do prvého grandslamového turnaja roka minuloroční víťazi. Andre Agassi (6-USA) zdolal českého súpera Vaněka po setoch 6:0, 7:5, 6:3, Lindsay Davenportová (2-USA) až po boji skončila turnajové pôsobenie Dokičovej (Juh.) v troch setoch (4:6, 6:4, 6:3).

Polemika o povrchu

Zranenia hráčov vyvolali kritické pohľady na dvorce v Melbourne Parku. Rippnerová (USA) musela pre zranenie členka vzdať zápas krajanke Selešovej, Maročan El Aynaoui zasa po zranení kolena duel so Švajčiarom Heubergerom za stavu 2:6, 4:5. „Horúčava robí dvorce lepkavejšími, organizátori sa ich snažili oproti minulému roku spomaliť. Musia povrch každoročne obnovovať a teraz som cítila, akoby som hrala na novom kurte,“ vyjadrila sa o kvalite dvorcov v Melbourne Parku Američanka Jeniffer Capriatiová.

Počasie

Dnes bude slnečno, na severe a východe miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Najvyššia denná teplota -1 až +3, na severe miestami chladnejšie, na horách vo výške 1500 m okolo -5 stupňov. Slabý vietor. V stredu bude jasno až polojasno, na východe časom až oblačno. Zrána ojedinele hmla. Najnižšia nočná teplota -6 až -10, v horských dolinách so snehovou pokrývkou -12 až -16, najvyššia denná teplota -3 až +1 stupeň. Vo štvrtok bude prevažne jasno, na východe časom až oblačno. Zrána v údoliach ojedinele hmla. Najnižšia nočná teplota -5 až -9, v dolinách okolo -13, najvyššia denná teplota -2 až +2 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.38 a zapadne o 16.26 hod.