Hospodársky denník
USD46,191 Sk
EUR43,632 Sk
CHF28,257 Sk
CZK1,238 Sk
  Utorok  16.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Boj o izoláciu nacionalistov

Bosnianski Chorváti vraj hrozia referendom

Nemilosrdný boj medzinárodnej správy v Bosne o obmedzenie vplyvu nacionalistických strán pokračuje so striedavými úspechmi. Výhodou hlavného administrátora Petrischa je, že jeho právomoci sú naozaj rozsiahle, zatiaľ čo v jeho neprospech hrajú výsledky volieb, v ktorých obyvatelia stále prejavili veľkú dôveru v nacionalistov.

Hlavným Petrichovým spojencom na vnútropolitickej scéne je moslimská sociálna demokracia (SDP) na čele so Željkom Lagumdžijom. Práve SDP cez víkend podpísala dohodu s ďalšími 9 stranami (väčšinou moslimskými, až na dve menšie chorvátske) o vzniku postvolebnej aliancie, ktorá by mala prevziať moc v krajine. Pre autorov myšlienky je v každom prípade povzbudivé, že svoj podpis na dohodu položil aj Haris Silajdžič, ktorého Strana za Bosnu a Hercegovinu bola jazýčkom na váhach medzi moslimskými stranami a jej eventuálny príklon k nacionalistickej SDA by vytlačil umiernené strany na okraj politickej scény.

Avšak aj takýto vývoj udalostí umožní novej aliancii prevziať moc len vo Federácii BaH, jednej z dvoch bosnianskych entít. A aj to vďaka zmene volebnému systému do Snemovne národov. Podľa starého systému by totiž nacionalistické Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) získalo omnoho viac hlasov a mohlo by blokovať zostavenie vlády. Šéf bosnianskeho HDZ Ante Jelavič, preto už avizoval, že zmenu volebných pravidiel, ktorá je podľa neho v rozpore s daytonskou mierovou zmluvou, poženie pred ústavný súd. Okrem toho sa v radoch bosnianskych Chorvátov, ako uvádza záhrebský denník Vjesnik, uvažuje aj o referende o postavení Chorvátov, ako aj o budovaní paralelných inštitúcii v oblastiach, kde je tento národ väčšinový.

V druhej bosnianskej entite Srbskej republike, práve zostavili vládu na čele s umiernenejším premiérom Mladenom Ivaničom. V kabinete má dokonca zastúpenie aj Moslim, no časť ministrov je z najsilnejšej nacionalistickej Srbskej demokratickej strany. Je zrejmé, že Ivanič chcel zložením vlády urobiť akýsi kompromis medzi reálnymi výsledkami volieb, kde zvíťazila SDS, a plánmi medzinárodnej správy, ktorá chce vplyv SDS maximálne obmedziť. Západ však v prvých reakciách veľké pochopenie pre takýto kompromis neprejavil, a preto bude zaujímavé sledovať, aký osud postretne Ivaniča.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude slnečno, na severe a východe miestami zamračené nízkou oblačnosťou. Najvyššia denná teplota -1 až +3, na severe miestami chladnejšie, na horách vo výške 1500 m okolo -5 stupňov. Slabý vietor. V stredu bude jasno až polojasno, na východe časom až oblačno. Zrána ojedinele hmla. Najnižšia nočná teplota -6 až -10, v horských dolinách so snehovou pokrývkou -12 až -16, najvyššia denná teplota -3 až +1 stupeň. Vo štvrtok bude prevažne jasno, na východe časom až oblačno. Zrána v údoliach ojedinele hmla. Najnižšia nočná teplota -5 až -9, v dolinách okolo -13, najvyššia denná teplota -2 až +2 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.38 a zapadne o 16.26 hod.

Amsterdamjasno3
Atényoblačno10
Belehradpolooblačno3
Berlínjasno1
Bratislavapolooblačno1
Bruseljasno3
Budapešťpolooblačno0
Bukurešťoblačno0
Frankfurtjasno0
Helsinkijasno0
Istanbuldážď6
Kodaňpolooblačno-1
Kyjevpolooblačno0
Lisabonoblačno14
Londýnjasno6
Madridpolooblačno10
Milánohmla1
Moskvapolooblačno-7
Oslohmla-10
Parížpolooblačno5
Prahajasno-1
Rímpolooblačno12
Sofiaoblačno-1
Štokholmjasno-2
Varšavapolooblačno0
Viedeňpolooblačno0
Záhrebpolooblačno3
Ženevahmla0

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.