Hospodársky denník
USD46,327 Sk
EUR43,594 Sk
CHF28,349 Sk
CZK1,235 Sk
  Streda  17.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kim Čog-il tajne v Číne

Severokórejská cesta pomalých krokov

Severokórejský líder Kim Čong-il nedosahuje štátnickú veľkosť a charizmu svojho otca Kim Ir-sena, avšak aj časy sú dnes iné. Ktovieako by sa správal sám veľký Kim Ir-sen, keby žil v dnešných časoch. V časoch bez ideologických spojencov, keď sa Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) spolu s Vietnamom a Kubou považuje za poslednú baštu konzervatívneho komunizmu. Veď dokonca už aj Čína popustila opraty a bratríčkuje sa s kapitalizmom. V časoch, keď svetová ekonomika pomaly, ale isto nahlodáva posledné izolované ostrovy autoritárskych červených režimov. Kuba sa svetovej ekonomike neotvára, lebo jej to vďaka hospodárskemu embargu a sankciám nedovolia USA. Vietnam si síce udržal vládu jednej strany, ale práve prehadzuje výhybku na trhové hospodárstvo. Jedine KĽDR akoby zaryto čelila prúdu času a zmenám. Akoby... Lebo aj tu sa v posledných rokoch veci badateľne menia.

Minulý rok bol pre Kórejský polostrov doslova prelomový. V júni sa uskutočnila historická návšteva medzi prezidentmi oboch Kóreí Kim Čong-ilom a Kim Te-džungom (tzv. stretnutie dvoch Kimov) a rozdeleným rodinám bolo po 50 rokoch dovolené sa stretnúť. Dve strany rozdeleného ostrova sa dokonca dohodli na zostavení spoločného olympijského tímu na OH v Sydney. Nevídané. Tomu všetkému však vlani v máji predchádzala utajovaná trojdňová návšteva Kim Čong-ila v Číne. Peking ju priznal až dodatočne. A ani nie po roku sa situácia opakuje. Juhokórejský denník Džung-ang ilbo včera priniesol prekvapujúcu správu, že Kim Čong-il je od pondelka opäť v Číne. Pekinská vláda informácie nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Šéf KĽDR údajne nie je v Pekingu (zatiaľ), ale bolo potvrdené, že jeho špeciálny vlak v pondelok prešiel pohraničným mestom Ta-tung. Kim Čong-il by mal v Číne stráviť údajne celý týždeň a mal by sa stretnúť tak s prezidentom Ťiuang Ce-minom, ako aj premiérom Ču Žung-ťim. Juhokórejskí analytici vo svojich prvých reakciách na túto udalosť uviedli, že zrejme ide o pokus KĽDR otvoriť svetu svoju štátom riadenú zbedačenú ekonomiku.

Čosi pravdy na tom bude. Po rokoch neúrody, sucha a povodní sa KĽDR stalo synonymom pre hladomor. A zrejme už aj pchjongjanský režim pochopil, že biedu sa večne ututlávať nedá a okrem toho treba rátať aj s prejavmi rastúcej občianskej nespokojnosti. Orientácia na Čínu je pritom prirodzená. Peking je tradičným ideologickým spojencom KĽDR, teda oveľa prijateľnejší ako kapitalistická Kórejská republika či neďaleké Japonsko, aj ako bývalý spojenec Rusko, ktoré svojimi ekonomickými reformami svet viac sklamalo ako presvedčilo. Čínsky postupný model reforiem „zhora dole“ okrem toho už roky dokazuje svoju úspešnosť a efektivitu. Model hodný nasledovania. „Čínska barla“ ekonomického oživovania je možno dlhšou (krok za krokom), ale o to istejšou cestou pre Pchjongjang. Predsa len, komunistické myslenie je až príliš hlboko zakorenené v myslení a správaní národa, aby sa krajina vybrala cestou rýchlych šokových ekonomických a spoločenských reforiem, ktoré by rozvrátili domáce špecifiká. Veď donedávna ešte severokórejské úrady pred celým svetom obraňovali ideu čučche - svojpomocného a sebestačného hospodárenia. Pre KĽDR naozaj platí, že pomaly ďalej zájdeš.

Táto návšteva (budú aj po nej ďalšie historické udalosti?) opäť potvrdzuje skutočnosť, že Kim Čong-il je pragmatickejším štátnikom, než za akého ho donedávna medzinárodná verejnosť pokladala. Vyrastal v tieni svojho otca a po jeho smrti, počas trojročného štátneho smútku, bol pre svet veľkou neznámou. Kolovali fámy, že je alkoholik, psychicky labilný a neschopný vládnuť. Dokázal však uvoľniť napätie s Kórejskou republikou, vlani sa stretol s americkou šéfkou diplomacie Madelaine Albrightovou, nedávno rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a dokázal presvedčiť západnú Európu, že KĽDR búra hradby nedôvery voči okolitému svetu. Nakoniec, práve včera KĽDR nadviazala diplomatické styky s Holandskom a doteraz už normalizovala vzťahy aj s Talianskom, so Španielskom, s Veľkou Britániou a Austráliou.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, miestami oblačno a ojedinele slabé sneženie. Na severe predpoludním lokálne hmla. Najvyššia denná teplota -6 až -2, na juhu okolo nuly. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -6 stupňov. Slabý vietor. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, na juhovýchode časom až oblačno. Zrána ojedinele hmla. Nočná teplota -5 až -9, v horských dolinách so snehovou pokrývkou -11 až -15 stupňov. Denná teplota -2 až +2 stupne. V piatok bude jasno až polooblačno. Zrána miestami hmla. Nočná teplota -4 až -8, v dolinách okolo -12 stupňov. Denná teplota -2 až +2 stupne. Slnko vyjde zajtra o 7.38 a zapadne o 16.27 hod.

Amsterdampolooblačno-1
Aténypolooblačno11
Belehradpolooblačno2
Berlínpolooblačno0
Bratislavaoblačno-1
Bruselpolooblačno-1
Budapešťpolooblačno0
Bukurešťoblačno0
Frankfurtjasno0
Helsinkijasno-1
Istanbuloblačno8
Kodaňjasno0
Kyjevpolojasno-1
Lisabonpolojasno13
Londýnpolooblačno3
Madridjasno7
Milánooblačno3
Moskvasneženie-3
Oslojasno-4
Parížoblačno2
Prahajasno-7
Rímdážď9
Sofiazamračené-2
Štokholmjasno-4
Varšavapolooblačno0
Viedeňoblačno-2
Záhrebpolooblačno0
Ženevapolooblačno2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.