Hospodársky denník
USD46,327 Sk
EUR43,594 Sk
CHF28,349 Sk
CZK1,235 Sk
  Streda  17.Januára 2001

Staré víno s novou etiketou

Bushova vláda pripomína administratívu jeho otca

Washington (TASR) - Vláda dezignovaného amerického prezidenta G. W. Busha až priveľmi pripomína administratívnu zostavu z roku 1988, keď bol prezidentom USA jeho otec George W. Bush st. Táto podobnosť prezrádza, že zahraničná a obranná politika USA bude spočívať na tých istých ľuďoch - a na tých istých myšlienkach. To v skratke znamená, že budúca vláda nebude mať veľký záujem o intervencie do krajín, ako sú štáty bývalej Juhoslávie. O to väčší dôraz však bude klásť na zosadenie antagonistov - akým je napríklad iracký vodca Saddám Husajn alebo kubánsky prezident Fidel Castro. Zhoda medzi Bushom I. a Bushom II. sa odrazí najmä v obrannej politike, kde najvýznamnejšiu úlohu zohrajú dvaja veteráni z Pentagónu - viceprezident Dick Cheney a minister obrany Donald Rumsfeld. Obaja sú prívržencami budovania systému národnej protiraketovej obrany (NMD). Aj budúci prezident je zanieteným prívržencom budovania NMD. Rumsfeld chce zvýšiť výdavky na modernizáciu súčasnej generácie zbraní. Časť prostriedkov plánuje použiť aj na zvýšenie platov príslušníkov ozbrojených síl. Tiež chce začať výskum futuristických zbraní, ako je moderná bojová stíhačka F-22 a supertorpédoborec DDE-21.

Budúcemu ministrovi zahraničných vecí USA, penzionovanému generálovi Colinovi Powellovi prisľúbili, že bude hrať prím v americkej zahraničnej politike. Splnenie tohto sľubu si však bude musieť vybojovať v každodenných byrokratických zápasoch s Rumsfeldom, Cheneym a novou poradkyňou pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezou Riceovou.

Pozoruhodným faktom je aj stála prítomnosť exministra zahraničných vecí USA Jamesa Bakera, suverénneho „zasvätenca a intrigána“. Nemá síce v novej administratíve žiadnu formálnu pozíciu, má však niečo oveľa dôležitejšie - porozumenie exprezidenta Busha i jeho syna. A preto Baker zostane i naďalej silnou postavou na americkej politickej scéne. Neprehliadnuteľný je aj fakt, že na post ministra obchodu vymenoval Bush Roberta Zoellicka, ktorý bol dlhý čas Bakerovým poradcom.

Ak zabudneme na byrokratické boje, potom sa tím obrany z administratívy Busha II. nezdá byť až taký výbojný. Sú v ňom samí veteráni z predchádzajúcich kríz, napr. z vojny v Perzskom zálive.

Aj keď nie sú romantici, v prípade, že by sa pre romantický ideál nadchli, prichádzali by do konfliktu s konzervatívcami v Kongrese - medzi nich patrí aj Jesse Helms, predseda senátnej komisie pre medzinárodné vzťahy, ktorý má o zahraničnej politike vlastnú predstavu. Medzi jeho najnovšie návrhy patrí napríklad rozpustenie Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID) a zrušenie jej pomocných programov pre súkromné organizácie.

Najväčším Bushovým problémom bude „nepriechodnosť“ Kongresu - Senát je rozdelený na polovicu a v Snemovni reprezentantov je pomer síl tiež približne v rovnováhe. Po nástupe do úradu 20. januára sa začne v Kongrese tvrdý boj o odsúhlasenie niektorých nominovaných členov vlády a schválenie Bushových ambicióznych návrhov štátneho rozpočtu.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.