Hospodársky denník
USD46,37 Sk
EUR43,72 Sk
CHF28,586 Sk
CZK1,237 Sk
  Piatok  19.Januára 2001

Machiavelli, manažéri a podnikatelia

Môže slávny taliansky mysliteľ Niccoló Machiavelli (1469 - 1527) poradiť a prospieť súčasným podnikateľom a manažérom? Predsa len doba, v ktorej žil, mala iné parametre ako tá dnešná. Vtedy, v 16. storočí, udávali tón páni šľachtici, dnes velia páni politici, ekonómi, podnikatelia. Scéna a obsadenie sa síce zmenili, no scenár je takmer identický. Nový vladár je opäť všemocný, od jeho rozmarov, pardon, rozhodnutí, závisí osud tých, ktorí pre neho pracujú. On určuje mieru ich šťastia, úspechu či nešťastia... Zvyčajne máva absolútnu moc. Aj preto sa okolo neho šíri dvorská mentalita: niektorí sa maznajú nádejou a očakávaniami, iní sa ho boja a nenávidia ho. Medzi jeho suitou sú poddajní pätolizači i karieristi, ale aj nedočkavci želajúci si a čakajúci na jeho pád...

Pravda, ani sám „vladár“ si dnes nemôže byť celkom istý a dennodenne riešiť dilemu, ako sa má správať k svojim „poddaným“ či konkurentom.

Takže zalistujte v myšlienkach tohto nevšedného muža a iba si zopakujte, že všetko tu už bolo a ľudstvo je vskutku nepoučiteľné.

Tak napríklad v jednom z jeho hlavných politických diel Vladár takto deklaruje: Ľudia radi menia vládu v domnení, že si polepšia, a až skúsenosť ich poučí, že si vlastne pohoršili.

Možno kdesi na začiatku transformačných krokov si mali zodpovední preštudovať podrobne Machiavelliho bedeker a isto by sa ľahšie vyrovnali s množiacimi sa starosťami: Ten, kto sa chce udržať pri moci, musí už vopred uvážiť všetky potrebné tvrdosti a vykonať ich naraz, aby sa k nim neskôr už nemusel vracať, aby sa dokázal bez nich obísť a získavať poslušnosť inak, rozumnými a prospešnými činmi.

A do tretice: Ten, kto podvádza, vždy nájde niekoho, kto sa nechá podviesť.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.