Hospodársky denník
USD46,37 Sk
EUR43,72 Sk
CHF28,586 Sk
CZK1,237 Sk
  Piatok  19.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Hrozba nerovnováhy v USA

Oficiálny nástup vládneho kabinetu designovaného prezidenta G. W. Busha sa blíži, no jeho predstavitelia už niekoľkokrát avizovali budúcu orientáciu hospodárskej politiky v USA. V posledných týždňoch sa tlačí do popredia otázka stability americkej ekonomiky, ktorá za posledné desaťročie zaznamenala kontinuálny rast hrubého domáceho produktu (HDP), pri historicky najnižšej miere nezamestnanosti. Väčšina ekonómov sa však zhoduje v možnosti prechodu hospodárstva do fázy recesie, ktorá je vzhľadom na predchádzajúci vývoj takmer nevyhnutnou reakciou.

Pomocná ruka

Prvý stimul odvrátenia „tvrdého pristátia“ US ekonomiky bol vyslaný zo strany americkej centrálnej banky (FED), ktorá neočakávane znížila úroveň základných úrokových sadzieb o 50 bázických bodov. Šéf FED-u, A. Greenspan týmto naplnil očakávania finančných trhov, ktoré vzhľadom na stabilizáciu cien energie najmä ropy a jej produktov na konci minulého roka pri súčasnom poklese hrozby rastu cenovej hladiny považovali tento krok za nevyhnutný. Zníženie úrokových nákladov v hospodárstve je jedným zo spôsobov podpory zvýšenia domáceho dopytu, pri určitom „zlacnení“ získavania finančných zdrojov. Zníženie daňového zaťaženia a silná domáca mena sú základné piliere hospodárskej politiky G. Busha, ktorými sa po desaťročí blahobytu snaží odvrátiť nastupujúcu makroekonomickú nerovnováhu. Pozorné sledovanie vývoja inflácie, ktorá bola makroekonomickou hrozbou číslo jeden v minulom roku, by malo nahradiť monitorovanie vývoja hospodárskeho rastu s využívaním všetkých možných podporných prostriedkov v prospech aspoň minimálneho kladného rastu. Do hry však vstúpil svojím rozhodnutím ropný kartel OPEC, ktorý v priebehu tohto týždňa radikálne znížil úroveň produkčných kvót o 1,5 mil. barelov denne. Aj napriek lobistickej politike odchádzajúceho ministra pre energetiku B. Richardsona sa ministri členských krajín takmer jednohlasne zhodli na tomto kroku. Na konečný verdikt viedenského stretnutia OPEC okamžite reagoval B. Richardson, ktorý to komentoval v intenciách chybného kroku a vyslovil sklamanie nad týmto rozhodnutím. Hlavným nebezpečenstvom pre US ekonomiku sú aj prechodné cenové disproporcie na trhu smerom nahor, ktoré by mohli prebudiť inflačné tlaky.

O'Neill potvrdil

Pozitívne výsledky decembrového vývoja spotrebiteľských cien komentoval aj nastupujúci minister financií P. O'Neill, ktorý potvrdil snahu o zabezpečenie pozície silného dolára. Týmto vyvrátil všetky pochybnosti o schopnosti transformácie svojho presvedčenia, keď v minulosti ako šéf spoločnosti Alcoa stál na druhej strane tejto pomyselnej bariéry. Vo volebnom programe často vyzdvihované zníženie daní by podľa odhadov malo dosiahnuť až 1,3 bilióna USD. Systém znižovania daňového zaťaženia je však sporný, keď realizáciou tejto myšlienky by došlo k zvýhodneniu obyvateľov s vyššími príjmami. Pokles daní ako jedného z hlavných príjmov štátneho rozpočtu môže narušiť rovnováhu Clintonovej administratívy, ktorá za posledné roky vykazovala vysoké rozpočtové prebytky. Pri už tradične vysokom deficite obchodnej bilancie môžu tieto dva faktory vyústiť do nerovnováhy vonkajšej ako aj vnútornej, čo je len predohra krízy.

Marcel Tirpák

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia Slovenska prevažne veľká oblačnosť a miestami sa vyskytne slabé sneženie. Na východe bude naďalej prevažne polojasno. Najvyššia denná teplota -1 až 3, na Orave a Kysuciach okolo -4 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -2 stupňov. Viať bude prevažne len slabý juhovýchodný až južný vietor, na juhozápadnom Slovensku však dosiahne rýchlosť 3 až 7 m/s. V sobotu bude prevažne oblačno, na východe časom až polooblačno. Ojedinele slabé sneženie. Zrána miestami hmla. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách so snehovou pokrývkou -6 až -10 stupňov, na severe ojedinele aj chladnejšie. Denná teplota - 2 až 3 stupne. V nedeľu polooblačno. Zrána a predpoludním miestami hmla. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -9 stupňov. Denná teplota -2 až 2 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.36 a zapadne o 16.30 hod.

Amsterdamoblačno1
Aténypolooblačno12
Belehradpolooblačno4
Berlínpolooblačno1
Bratislavaoblačno1
Bruseloblačno2
Budapešťoblačno1
Bukurešťjasno0
Frankfurtpolooblačno2
Helsinkizamračené0
Istanbuloblačno7
Kodaňsneženie0
Kyjevjasno-2
Lisabonoblačno13
Londýnpolooblačno4
Madridpolojasno8
Milánooblačno3
Moskvapolooblačno-4
Oslooblačno-5
Parížoblačno6
Prahapolooblačno-1
Rímoblačno9
Sofiajasno0
Štokholmzamračené-2
Varšavaoblačno-1
Viedeňoblačno2
Záhrebzamračené2
Ženevaoblačno2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.