Hospodársky denník
USD46,37 Sk
EUR43,72 Sk
CHF28,586 Sk
CZK1,237 Sk
  Piatok  19.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nie je smrť ako smrť

V baniach údajne denne zomrie na svete asi 55-ľudí

Jeden z popredných svetových ekonómov Lester Thurow z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) vyzval environmentalistov na celom svete, aby „pripustili, že sa mýlia“ v otázke jadrovej energetiky alebo aby sa postavili proti následkom svojej pokračujúcej opozície, ktoré sa prejavujú ako zrýchľujúce sa klimatické zmeny. Profesor Thurow, bývalý dekan školy podnikania na MIT, ktorý je teraz profesorom manažmentu a ekonómie na MIT, túto výzvu uverejnil v amerických novinách USA Today .

S týmto názorom prichádza dva mesiace po krachu konferencie COP 6 o klimatických zmenách. Kalifornská kríza v dodávkach elektrickej energie nám niečo naznačuje o Američanoch a o elektrickej energii. Keď príde rozhodujúci moment, Američania nie sú ochotní znížiť spotrebu elektriny. V Kalifornii sa zdá, že každé iné riešenie ako alternatíva úspor vyvolá veľký záujem. Guvernér štátu Gray Davis povzbudzuje spotrebiteľov, aby znížili spotrebu o 7 % a sľubuje, že krajine sa bude dariť ešte lepšie, ale jeho myšlienka „prosím, používajte menej elektriny“ sa iba horko-ťažko dostala do novín. „Zdá sa, že viaceré štáty sú na hrane energetickej krízy. Je zrejmé, že Američania sa chystajú v budúcich rokoch používať elektrinu oveľa viac a že sa bude musieť postaviť oveľa viac výrobných kapacít,“ hovorí Thurow. Je to však v priamom rozpore so snahami urobiť niečo s globálnym otepľovaním.

Fosílne palivá sa využívajú v dvoch hlavných oblastiach: spaľovanie benzínu a nafty v osobných a nákladných automobiloch a spaľovanie plynu a uhlia na výrobu elektriny. „V oboch oblastiach, ak chce zelené hnutie vyriešiť problém globálneho otepľovania, bude musieť nové technológie prijímať, a nie ich odmietať – ako bol jeho štandardný postup v poslednom desaťročí.“ Riešenie problémov zmenou správania sa, nie je podľa profesora žiadnou alternatívou. Američania sa nezaobídu bez elektriny, ani sa nevzdajú jazdy autom. Americkí politici sa nechystajú nútiť Američanov, aby jazdili v menších autách tým, že zavedú vyššie dane na benzín, ani používať menej elektriny tým, že sa za ňu bude platiť viac. V prípade elektriny už máme technické riešenie poruke. Volá sa jadrová energetika – čistý spôsob výroby elektriny, ktorý nevyvoláva globálne otepľovanie. A napriek tomu neexistuje nič, čo by malo zelené hnutie menej v obľube ako jadrovú energetiku. V Európe je zatváranie jadrových elektrární v centre politických platforiem strán Zelených. Táto hrozná voľba bude konfrontovať zelené hnutie s momentom pravdy. Tretia cesta neexistuje.

Slnečná energia jednoducho nemôže urobiť to, čo je potrebné. Nie je k dispozícii dostatok slnečného žiarenia, aby pokrylo potrebu elektriny v noci, v zime a pri zamračenom počasí. Slnečná energetika tiež vyžaduje venovať obrovský priestor „tým hrozným kolektorom“. Prof. Thurow ďalej pripomína: „Spomínate si, ako pred rokom zomreli dvaja pracovníci závodu na výrobu jadrových palív v Japonsku? Ich úmrtia sa objavili v titulkoch všetkých novín na svete. Koľko si myslíte, že zomiera každý deň ľudí v banskom uhoľnom priemysle na svete? V Amerike každý rok zabijeme 36 ľudí.“ Hovorí, že presná úmrtnosť v rôznych krajinách nie je známa, ale vie sa, koľko miliónov ton uhlia tam vyťažia. Ak predpokladáme, že priemyselný svet má intenzitu úmrtí na milión ton vyťaženého uhlia rovnakú ako USA a že tretí svet (tretím najväčším producentom uhlia na svete je India) má úmrtnosť na milión ton vyťaženého uhlia rovnakú ako Čína, potom každý deň zomrie 55 ľudí v banskom uhoľnom priemysle na svete. „Keďže som strávil niekoľko vysokoškolských prázdnin prácou v hlbinnej medenej bani v Montane, majú uhoľní baníci moju sústrasť. Pre väčšinu Američanov je to však naopak. Pre nich je v poriadku, že baníci riskujú svoje životy, aby mi dali elektrinu, ktorú chcem. Moja a jeho smrť nie sú rovnaké. Z hľadiska úmrtnosti je rovnica jednoznačná. Jadro je oveľa bezpečnejšie než uhlie. Je bezpečnejšie aj ako plyn. Počet Američanov, ktorí zahynuli pri ťažbe ropy alebo plynu, je dokonca viac ako dvojnásobný než pri ťažbe uhlia. Členovia environmentálneho hnutia sa tým dostávajú medzi mlynské kamene. Nepáči sa im globálne otepľovanie a nepáči sa im jadrová energetika. Ak by však chceli zabrániť globálnemu otepľovaniu, museli by prijať jadrovú energetiku,“ dodáva profesor Thurow.

(NucNet/tu)

Počasie

Dnes bude v západnej polovici územia Slovenska prevažne veľká oblačnosť a miestami sa vyskytne slabé sneženie. Na východe bude naďalej prevažne polojasno. Najvyššia denná teplota -1 až 3, na Orave a Kysuciach okolo -4 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -2 stupňov. Viať bude prevažne len slabý juhovýchodný až južný vietor, na juhozápadnom Slovensku však dosiahne rýchlosť 3 až 7 m/s. V sobotu bude prevažne oblačno, na východe časom až polooblačno. Ojedinele slabé sneženie. Zrána miestami hmla. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách so snehovou pokrývkou -6 až -10 stupňov, na severe ojedinele aj chladnejšie. Denná teplota - 2 až 3 stupne. V nedeľu polooblačno. Zrána a predpoludním miestami hmla. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -9 stupňov. Denná teplota -2 až 2 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.36 a zapadne o 16.30 hod.

Amsterdamoblačno1
Aténypolooblačno12
Belehradpolooblačno4
Berlínpolooblačno1
Bratislavaoblačno1
Bruseloblačno2
Budapešťoblačno1
Bukurešťjasno0
Frankfurtpolooblačno2
Helsinkizamračené0
Istanbuloblačno7
Kodaňsneženie0
Kyjevjasno-2
Lisabonoblačno13
Londýnpolooblačno4
Madridpolojasno8
Milánooblačno3
Moskvapolooblačno-4
Oslooblačno-5
Parížoblačno6
Prahapolooblačno-1
Rímoblačno9
Sofiajasno0
Štokholmzamračené-2
Varšavaoblačno-1
Viedeňoblačno2
Záhrebzamračené2
Ženevaoblačno2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.