Hospodársky denník
USD46,37 Sk
EUR43,72 Sk
CHF28,586 Sk
CZK1,237 Sk
  Piatok  19.Januára 2001

Za stratami iba neznalosť?

NKÚ o porušení rozpočtovej disciplíny v zdravotníckych zariadeniach

Kontrola vo vybraných Štátnych zdravotných ústavoch - v Prešove a Košiciach - potvrdila, že v riadiacom manažmente zdravotníckych zariadení chýbajú hlbšie ekonomické a právne vedomosti. Najmä v druhom prípade sa javí ako najčastejší dôvod zistených nedostatkov slabá odborná znalosť zodpovedných zamestnancov, permanentné opakovanie pôvodne zaužívaných postupov bez nadväznosti na zmeny a novely všeobecne záväzných právnych noriem, ako aj nefungujúci vnútorný kontrolný systém. Pracovníci NKÚ zistili porušenie rozpočtovej disciplíny v celkovej sume 1 190 tis. Sk, na tejto sume bol podiel ŠZÚ Košice 1 125 tis. a ŠZÚ v Prešove 65 tis. Sk. Kontrola napríklad objavila porušenie zákona o verejnom obstarávaní, účtovníctve a nezákonné poskytovanie preddavkov a predčasných úhrad dodávateľských faktúr. Podobné postupy sa vyskytujú aj v nemocniciach. Skutočne pozoruhodne si počínali v Žiari nad Hronom, kde preddavok tvoril 100 % výslednej sumy dodávky. Tá však doteraz nebola zrealizovaná, pričom išlo o 15 miliónov korún. Podľa známych informácií sú to práve nemocnice, ktoré majú najväčšie problémy - predovšetkým pri určovaní priorít a pri nakladaní s ekonomickými prostriedkami.

V civilizovanom svete nezvyknú stáť na čele takýchto zdravotníckych zariadení lekári, ale ekonómi, manažéri, prípadne právnici. U nás spôsobuje najviac problémov v tejto oblasti neprofesionálne vedenie nemocníc lekármi, vyberanými rezortným ministerstvom. Dosť často pri riadení uprednostňujú určité skupiny - v nadväznosti na minulé, profesionálne medicínske kontakty. Ťažko uveriť, že by manažéri mali o takéto miesta záujem len vo svete a u nás nie. Navyše napríklad na pôde Trnavskej univerzity, ale aj v Banskej Bystrici existujú také odbory ako manažment zdravotníctva. Problém je zrejme v niečom inom - lekárska loby by ich zrejme ťažko pustila na takýto riadiaci post a s tým manažovaním by to bolo tiež zložité, u nás chce totiž všetko riadiť rezortné ministerstvo. S akým efektom, ukazuje každodenná realita. Veď na riadiacich postoch zdravotníckych zariadení nám po každých voľbách sedia po ministerských konkurzoch lekári, ktorí sú najmä stranícki oddaní a poslušní. Aj keď sa na všetkých stupňoch zdôrazňuje odbornosť.

Aké nedostatky nám však takýto systém produkuje? Od tých elementárnych po tie najzložitejšie. V rozpore so zákonom napr. ŠZÚ Košice prekročil v období rozpočtového provizória stanovený limit výdavkov štátneho rozpočtu na mzdy a platy za I. štvrťrok o 264 tis. Sk, kontrolou predložených dokladov bolo tiež zistené, že v tom istom ústave nerešpektovali rozpočtové opatrenie v období január - apríl 1999 tým, že oproti povolenému čerpaniu prostriedkov ŠR SR vo výške 32 % použili navyše finančné prostriedky o 1 mil. Sk. Tiež za obdobie január - máj 1999, keď bolo rozpočtovým opatrením povolené čerpanie prostriedkov ŠR SR vo výške 38 %, organizácia použila prostriedky ŠR SR navyše o 2,4 mil. Sk. V rozpore s predpismi napr. ŠZÚ neoprávnene uhradil pred splnením dodávky dodávateľovi Trigon, s. r. o., Bratislava sumu 124 537 Sk, ŠZÚ Prešov zasa poskytol príslušným dodávateľom preddavky bez zmluvnej dohody za kalibráciu expozimetra, za overenie mikrofónu a za dodávku liehu. K rovnakému porušeniu došlo v ŠZÚ Košice aj pri zakúpení biologického inkubátora, keď úhrada bola dodávateľovi neoprávnene daná pred dodaním kompletnej dodávky. Vo vymenúvaní nedostatkov by sme podľa správy NKÚ mohli pokračovať. Spomeňme ešte, že kontrolou skladového hospodárstva bolo zistené, že v rozpore s právnym ustanovením kontrolované subjekty evidovali na sklade nevyužité zásoby - v Košiciach to boli chemikálie a jedy (94 druhov za 33 047 Sk) a v Prešove skladové zásoby DHIM za 39 340, 50 Sk. V oboch ústavoch dostali darom hmotný investičný majetok za vyše 312 000 Sk, ktorý nebol zaevidovaný v účtovnej ani operatívnej evidencii. Išlo o počítačovú techniku, laboratórne prístroje, foto a videopríslušenstvo, kancelársky nábytok... Je to zrejme už v úvode spomínaná neznalosť, ale aj manažérska neschopnosť, taká charakteristická pre celé zdravotníctvo. Zmeniť by bolo treba riadenie celého rezortu, no ako problém sa javia najmä dve skutočnosti: po prvé - tí, ktorí na najvyšších postoch sedia a ekonomicky z nich profitujú dobrovoľne preč nepôjdu a po druhé, niet toho, kto by ich posielal a riešením týchto problémov sa zaoberal.

Ľudmila Koníková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.