Hospodársky denník
USD46,37 Sk
EUR43,72 Sk
CHF28,586 Sk
CZK1,237 Sk
  Piatok  19.Januára 2001

Rezervy pod verejnú kontrolu

S predsedom Správy štátnych hmotných rezerv

„Existujú skupiny ľudí, ktoré by chceli so štátnymi hmotnými rezervami nakladať cez priame zadania, cez utajovaný režim a prostredníctvom priameho oslovovania firiem, s ktorými môžu byť spriaznené. Toto aj u mňa vyvoláva isté pochybnosti,“ povedal nám jeden vedúci pracovník Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR. Preto sme požiadali predsedu Stanislava Rajca, povereného riadením tejto inštitúcie, aby nám

priblížil zmysel novely zákona č. 82/1994 o štátnych hmotných rezervách, ktorý už vláda schválila. Napriek tomu, že objem majetku, ktorý správa obhospodaruje, je utajovaný, novela, ako nám povedal, si kladie za cieľ práve sprehľadnenie nakladania s majetkom štátu. V tejto súvislosti zdôraznil, že by sa to malo dosiahnuť maximálne možným využívaním práve zákona o verejnom obstarávaní, ktorý je s novelou v súlade. Pri verejnom obstarávaní sa bude pri obmenách komodít v maximálnej možnej miere využívať napríklad burza.

„Novým prvkom zákona má byť aj nová kategória štátnych hmotných rezerv, ktoré podľa doteraz platného zahŕňajú hmotné, mobilizačné a osobitné rezervy. Osobitné novela navrhuje zrušiť a nahradiť pohotovostnými zásobami. Tieto zásoby budú určené na riešenie prípadných krízových situácií nevojenského charakteru a na poskytovanie humanitárnej pomoci. Poslaním mobilizačných rezerv je riešenie a odstraňovanie problémov hospodárstva aj v rámci vojenských kríz a sú bezprostredne napojené na systém hospodárskej mobilizácie SR. Snahou pripravovanej novely je dostať

spod utajenia

na verejnú kontrolu čo najviac druhov komodít, ktorých uverejnenie neohrozí bezpečnosť štátu. Pritom objemy týchto položiek, ako aj lokalizovanie ich uskladnenia ostanú naďalej utajené. Prípadné odtajnenie je však v kompetencii vlády,“ hovorí ďalej S. Rajec.

SŠHR skladuje aj ropu a ropné výrobky pre armádu, ako aj tzv. núdzové zásoby. Ako sme sa dozvedeli, Slovensko získalo predbežný súhlas na osemročné prechodné obdobie, počas ktorého bude čas na prípravu skladovacích zásob ropy tak, aby vystačili na tri mesiace. Tento údaj nie je utajovaný a podľa návrhu novely zákona bude ju možné skladovať aj v zahraničí.

Predbežný súhlas

dal Asociačný podvýbor Európskej komisie zaoberajúci sa otázkami dopravy, životného prostredia, energetiky a transeurópskych sietí.

V súvislosti s bežným výkonom činnosti nám poverený predseda povedal, že ak je vznesené podozrenie o nesprávnom manipulovaní s rezervami štátu, tak na konkrétne miesto spravidla prídu aj so zástupcami policajného zboru. V poslednom čase, aj keď boli výjazdy, nedospeli k žiadnym nálezom, čo znamená, že nedochádza k vážnym porušeniam zákonov. Na otázku, či to znamená, že je v štátnych rezervách

všetko v poriadku,

povedal, že to netvrdí. „Kontrolujeme piatimi pracovníkmi, šiesty nastúpi prvého februára, pričom z piatich pracovných dní sú štyri dni v teréne. Pri tom množstve skladovateľov, partnerov, skladov v rozličných lokalitách Slovenska je to, čo vykonávajú, nadľudské. Preto oceňujem, že kontrolu okrem príslušného odboru robia aj špecialisti na hmotné rezervy.“

Vzhľadom na tento počet kontrolórov sme vyslovili pochybnosť, či to môže znamenať, že SŠHR nemusí mať

presný prehľad

o tom, aká je situácia so zásobami štátu v teréne.

S. Rajec uviedol, že SŠHR má zmluvných partnerov, ktorí sú povinní hlásiť akékoľvek pohyby. „Ak zistíme, že tovar bol neoprávnene použitý, tak okamžite nastupuje dohadovacie konanie, prípadne aj sankcie, ktoré vyplývajú z porušenia zmluvy. Veď predsa platíme aj ochranu a skladovanie.“

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.