Hospodársky denník
USD47,166 Sk
EUR43,94 Sk
CHF28,864 Sk
CZK1,256 Sk
  Utorok  2.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nádej na lepší rok 2001

Švédsko včera bez fanfár prevzalo predsedníctvo EÚ

Pri príležitosti Nového roku štátnici už tradične vystúpili s prejavmi. Z hľadiska Európy bolo pritom politickou udalosťou číslo jeden, že Švédsko včera prvýkrát od svojho vstupu do Európskej únie v roku 1995 bez fanfár a oficiálneho vyhlásenia prevzalo polročné predsedníctvo v Európskej únii. Francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine v nedeľu zatelefonoval švédskej rezortnej kolegyni Anne Lindhovej, aby jej zaželal veľa úspechov. Francúzsko bolo predsedníckou krajinou EÚ v druhom polroku 2000. Minister financií Bosse Ringholm bude prvým členom švédskeho vládneho kabinetu, ktorý bude od 19. januára v Bruseli predsedať schôdzke ministrov EÚ.

Ruský prezident Vladimir Putin vo svojom príhovore k obyvateľom poukázal na pokroky, ktoré ich krajina dosiahla. Zároveň však zdôraznil, že mnohé problémy majú ešte iba pred sebou. „Lúčime sa s ďalším rokom, rokom šťastných aj tragických udalostí, rokom zložitých rozhodnutí. Ale veci, ktoré sa len nedávno zdali byť nemožné, sa pomaly stávajú realitou nášho života,“ povedal Putin.

Francúzsky prezident Jacques Chirac dúfa, že rok 2001 bude užitočný pre jeho krajinu a celú Európu. „Verím v pokrok v ochrane životného prostredia, v našom každodennom živote a v kvalite života,“ povedal Chirac v tradičnom novoročnom príhovore, ktorý dnes vysielala televízna stanica TF1. V novom roku treba začať robiť reformy pre prípravu na budúcnosť, „ktoré mnohí naši susedia už vykonali“. Chirac konkrétne spomenul zabezpečenie dôchodkov a daňovú reformu. „Vďaka súčasnej hospodárskej situácii máme potrebné finančné prostriedky, aby sme mohli konať,“ povedal francúzsky prezident.

Dvojnásobný dôvod na oslavu príchodu nového roka včera mali obyvatelia Austrálie, ktorí si zároveň pripomínajú 100. výročie vzniku federatívneho štátu. Austrálskemu konzervatívnemu premiérovi Johnovi Howardovi blahoželali k výročiu lídri niekoľkých krajín vrátane kubánskeho prezidenta Fidela Castra a amerického prezidenta Billa Clintona. Azda najzaujímavejšie posolstvo Austrálčanom poslal španielsky premiér José María Aznar, ktorý sa neváhal v histórii vrátiť o 400 rokov do minulosti a spojiť s Austráliou historicky aj svoju krajinu. „Sám názov tejto veľkej krajiny môžeme nájsť už u španielskeho navigátora Pedra Fernandeza de Quirosa, ktorý v roku 1606 pomenoval novoobjavené územia v južných moriach ako Austráliu,“ napísal Aznar.

Rok 2001 bude podľa novoročného príhovoru juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu rokom „vysvetľovania a upokojovania“. Koštunica vyzval občanov Juhoslávie, aby hľadali pospolitosť a dodržiavali dohody. Takéto dohody sa musia rodiť v parlamente, zdôraznil prezident v televíznom prejave. Udržanie ústavného štátu, vybudovanie demokratických inštitúcií a nezávislého súdnictva považuje Koštunica za hlavné úlohy roku 2001. Ďalej treba modernizovať školstvo, novelizovať zákony, zlepšiť hospodársku, rozvojovú a sociálnu politiku a uskutočniť naozajstnú privatizáciu. Koštunica zdôraznil, že Juhoslávia musí so svetom nadviazať partnerské vzťahy, aby prilákala investorov. Pripustil, že obnova hospodárstva si vyžiada mimoriadne vypätie síl. Ale žiadna z týchto úloh nie je nesplniteľná. „Dokážeme to všetko, ak budeme chcieť,“ povedal juhoslovanský prezident.

Medzinárodné spoločenstvo pomaly stráca záujem o Bosnu a Hercegovinu a jej budúcnosť nie je veľmi ružová, povedal včera v novoročnom príhovore občanom krajiny vysoký predstaviteľ OSN pre Bosnu a Hercegovinu Wolfgang Petritsch. „Medové týždne sa nadobro skončili. Ak nedosiahneme rozhodujúci prielom v roku 2001, Bosna a Hercegovina sa ocitne na okraji, nie vo vnútri európskeho bohatstva a prosperity,“ povedal vo svojom novoročnom vyhlásení najvyšší predstaviteľ medzinárodného spoločenstva v Bosne. Rakúsky diplomat zároveň zdôraznil, že „mraky nad obzorom sú čierne, čo veští ťažké časy“ pre celú krajinu.

(TASR/by)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a na severe ojedinele zrážky. Najvyššia denná teplota -3 až 1, v nížinách miestami okolo 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7, na juhozápade 10 až 15, na horách až 20 m/s.V stredu bude prevažne veľká oblačnosť a miestami sneženie, na juhozápade neskôr dážď. Vo štvrtok prevažne oblačno a ojedinele slabé sneženie. V nižších polohách ráno a predpoludním miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Najnižšia nočná teplota -2 až -7, v horských dolinách v stredu miestami okolo -9 stupňov. Najvyššia denná teplota -2 až 3 stupne, vo štvrtok na juhu miestami vyššie teploty. Slnko vyjde zajtra o 7.46 a zapadne o 16.08 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 28. 12. 2000: Bratislava 97, 65, Sliač 95,56, Košice 96,56, Poprad 91,09, za 29. 12. 2000: Bratislava 98,33, Sliač 96,26, Košice 97,30, Poprad 91,78, za 30. 12. 2000: Bratislava 98,20, Sliač 98,86, Košice 96,78, Poprad 91,33, za 31. 12. 2000: Bratislava 99,84, Sliač 97,58, Košice 98,50, Poprad 92,77.

Amsterdamzamračené5
Atényjasno17
Belehradoblačno7
Berlínzamračené4
Bratislavaoblačno3
Bruselprehánky5
Budapešťoblačno2
Bukurešťoblačno8
Frankfurtzamračené5
Helsinkizamračené0
Istanbuloblačno15
Kodaňoblačno3
Kyjevoblačno2
Lisabonpolojasno15
Londýnprehánky 5
Madridpolojasno14
Milánooblačno8
Moskvasneženie-3
Oslooblačno -7
Parížprehánky7
Prahazamračené3
Rímpolooblačno15
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď1
Varšavazamračené1
Viedeňoblačno3
Záhreboblačno6
Ženevaoblačno5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.