Hospodársky denník
USD46,319 Sk
EUR43,695 Sk
CHF28,619 Sk
CZK1,24 Sk
  Pondelok  22.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nízke platy na ministerstvách

S vicepremiérom Ľ. Fogašom o problémoch tvorby legislatívy

Nedávno niektoré ministerstvá žiadali o oddialenie termínov splnenia úloh v oblasti legislatívy. Okrem toho ich činnosť je terčom oprávnenej kritiky, pretože jednak svoje úlohy neplnia, čo sa prejavuje tlakom na parlament rokovať v skrátenom konaní a navyše predkladajú nekvalitné návrhy s vecnými chybami. Podpredseda vlády Ľubomír Fogaš, zodpovedný za legislatívu, nie je so súčasným stavom spokojný a žiada nápravu. Vláda prijala uznesenie, v ktorom žiadala ministrov zlepšiť prácu v oblasti legislatívy.

Aké cesty povedú k náprave?

- Ministri musia technicky a personálne dovybaviť legislatívne útvary. Okrem toho sa zvýšia moje kompetencie v oblasti koordinačnej práce.

Kde vidíte problémy?

- V nedostatku techniky a odborníkov v službách ministerstiev. Keď pracujú legislatívne útvary bez náležitej techniky, bez informácii, lebo technika má slúžiť najmä na to, aby existovala rýchlosť a dostatok informácii, tak sa dá hovoriť o spojených nádobách.

Ale výkonnosť ľudí sa dá predsa ustrážiť.

- To je síce pravda, ale mnohí kvalitní právnici pracujú v súkromnej praxi a nemajú záujem o prácu v legislatíve. Platy v štátnej správe sú mimoriadne nízke.

Potom vznikajú nedorobky, na ktoré dopláca prax. Najnovšie zákon o informáciách. Má dobrý cieľ, avšak narába s pojmami, ktoré slovenská legislatíva nepozná (napríklad rozhodnutie obecného úradu) alebo hovorí o iných termínoch ako iné zákony. Napríklad prikazuje informovať do 10 dní. Iné zákony o správnom konaní majú 30-dňovú lehotu.

- Tu už vstupuje do hry politika.

... ako?

- Na tieto a ďalšie problémy, ktoré vyplývajú z toho zákona, sme upozorňovali už pri jeho schvaľovaní. No naše výhrady boli ponímané tak, ako keby vláda a jej poradné orgány boli proti tomu, aby sa tento poslanecký návrh zákona prijal.

A neboli ste proti?

- Naopak, už predtým, než poslanci predložili návrh zákona, sme prerokovali v legislatívnej rade legislatívny zámer, ktorý pripravovalo ministerstvo vnútra. Ten reagoval aj na tieto nedostatky. Legislatívna rada v záujme dopracovania tohto návrhu vypracovala rozsiahle stanovisko, ktoré sme dali poslancom k dispozícii. Čo z toho akceptovali a čo nie, to sa dnes odráža v zákone. Ale, jednoducho, je na svete a treba byť optimistom v tom, že sa postupne niektorými zmenami zlepší.

Čo považujete z hľadiska legislatívy tento rok za kľúčové z hľadiska vytvárania, ako povedal premiér M. Dzurinda, „normálneho“ podnikateľského prostredia?

- Pripravujeme novelu Obchodného zákonníka, ktorá by sa mala dotknúť predovšetkým práva obchodných spoločností. Chceme posilniť záložné práva, ktoré by dali veriteľom väčšiu istotu. Dôležitá je aj oblasť týkajúca sa jednak reformy pracovného zákonodarstva a reformy štátnej správy. Predpokladám, že už v tomto polroku dokážeme usporiadať veci tak, aby to množstvo úradov, ktoré vzniklo aj po nástupe našej vlády, fungovalo racionálne.

Peter Višváder

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.