Hospodársky denník
USD46,319 Sk
EUR43,695 Sk
CHF28,619 Sk
CZK1,24 Sk
  Pondelok  22.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Sadzby dane z príjmov

Od tohto roku viaceré zmeny

V súčasnosti sa pri zdaňovaní príjmov fyzických osôb za rok 2000 aplikujú tri možné sadzby daní. Prvá je všeobecná, vyplývajúce z § 13 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov. Rastie progresívne od 12 % do 42 % v závislosti od výšky ročných príjmov. Príjmy poľnohospodárov (najmä samostatne hospodáriacich roľníkov) za stanovených podmienok sa za rok 2000 môžu ešte posledný raz zdaniť 7-percentnou sadzbou dane. Táto je od 1. 1. 2001 zrušená a nahradená polovičnou sadzbou dane z príjmov fyzických osôb. T. j. bude rásť od 6 % do 21 %, v závislosti od výšky týchto príjmov.

Ďalším druhom je paušálna daň, ktorá má tri sadzby, a to 2 % pri príjmoch do 500-tisíc Sk, 2,25 % do 1 milióna Sk a 2,5 % do 1,5 milióna Sk.

Od tohto roka sa stanovila zákonom aj daň z majetkového prírastku zisteného z majetkového priznania. Sadzba je v tomto prípade maximálna, a to 42 %. Uplatní sa v prípade, ak daňovník nepreukáže prírastok majetku zo zdanených prostriedkov.

Pri dani z príjmov právnických osôb k zmene sadzieb dane z príjmov v roku 2001 oproti roku 2000 nedošlo. Naďalej základná sadzba dane zostáva na úrovni 29 %. Sadzbu vo výške 15 % majú daňovníci zabezpečujúci poľnohospodársku výrobu, ktorých tržby z rastlinnej a zo živočíšnej výroby vrátane ďalších činností nadväzujúcich na túto výrobu tvoria viac ako 50 % z celkových tržieb.

Vo výške 18 % má sadzbu dane z príjmov daňovník - právnická osoba, ktorá zamestnáva najmenej 20 zamestnancov, ak súčasne podiel zamestnancov so zmenenou pracovnou schopnosťou (ZPS) a zamestnancov so ZPS s ťažším zdravotným postihnutím predstavuje viac ako polovicu z priemerného prepočítaného počtu zamestnancov. Definícia týchto zamestnancov je uvedená v zákone o zamestnanosti. Na výpočet je rozhodujúci priemerný prepočítaný počet týchto zamestnancov so ZPS a zamestnancov so ZPS s ťažším zdravotným postihnutím v zdaňovacom období (kalendárnom roku) podľa spôsobu výpočtu určeného Štatistickým úradom Slovenskej republiky.

Okrem týchto sadzieb naďalej platia pri zdaňovaní príjmov fyzických i právnických osôb tzv. osobitné sadzby dane. Tieto sú stanovené - podľa druhu príjmu - od 5 % do 25 %.

Dagmar Piršelová

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.