Hospodársky denník
USD46,405 Sk
EUR43,702 Sk
CHF28,485 Sk
CZK1,24 Sk
  Streda  24.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zvieratá skladateľmi?

Hudba nie je a nikdy nebola výhradne ľudskou záležitosťou. Zvieratá, predovšetkým veľryby a vtáci, skladali vlastné piesne a kompozície už dávno pred Mozartom.

Keď niekedy budete počuť spievať vtáčiky, zbystrite pozornosť a možno začujete rytmus a melódiu nápadne pripomínajúcu hudbu ľudí. Vedci, ktorí sa touto problematikou zaoberajú, tvrdia, že povaha hudby môže byť oveľa hlbšia, než sa doteraz usudzovalo, a môže svedčiť o vrodených vedomostiach o hudbe, ktoré zdieľa mnoho živočíchov vrátane ľudí, veľrýb a vtákov.

V druhej polovici 20. storočia naspievalo niekoľko spevákov piesne s veľrybami a nahrávky zvukov z dažďového pralesa či rozkvitnutej lúky zaplavili regály obchodov. Dopyt po „hudbe prírody“ rástol. Sú však tieto upokojujúce zvuky skutočne hudbou? Alebo predstavujú jednoducho iba biologickú funkciu zvierat, ktoré ju tvoria?

Nedávne vedecké výskumy naznačujú, že prírodné zvuky, ako sú piesne veľrýb a vtákov, nie sú iba hudbou, ale že môžu byť súčasťou „hudby vesmíru“, ktorá poskytuje intuitívnu hudobnú osnovu mnohým živočíchom vrátane človeka.

„Môžeme vidieť dôkazy a môžeme si viac vážiť zvieratá. A môžeme sa pozerať na človeka a byť ním ohromení menej,“ vraví vedec z bostonskej univerzity Jelle Atema, ktorý sa zaoberal štúdiom prehistorických fláut. Flauty, vyrobené zo zvieracích kostí pred viac ako 57 000 rokmi, naznačujú význam hudby pre našich predkov obývajúcich jaskyne, vysvetlil Atema. „Hudobné nástroje boli zložitejšie ako nástroje na lov.“

Podobnosť medzi ľudskými a zvieracími zvukmi a vrodené želanie tvoriť hudbu, čoho sú tieto zvuky dôkazom, sú témy, ktoré sa dnes snažia preskúmať nový vedný odbor - biomuzikológia. Vedci dnes už nemajú pochybnosti o tom, že príroda dokáže vytvoriť príjemné zvuky. Mozart prepísal záverečnú pasáž svojho klavírneho koncertu v G dur, aby sa viac podobala piesni jeho slávika. Podľa biomuzikológov však bola pieseň vtáka hudbou ešte predtým, než ju Mozart „zložil“.

Biomuzikológovia tvrdia, že zvuky niektorých zvierat nie sú iba príjemné, ale sú zložené pomocou rovnakého hudobného kľúča, aký poznajú aj ľudia. Napríklad veľryby používajú mnoho hudobných pojmov známych z ľudskej hudby, ako sú rytmy, dĺžky fráz a stavby piesní. Podobnosti údajne dokazujú, že tieto morské cicavce sú rodenými skladateľmi.

(mb)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami občasné sneženie, v nížinách západného Slovenska dážď so snehom alebo dážď. K večeru zrážky na väčšine územia. Najvyššia denná teplota 0 až 4, na západe miestami okolo 6, na horách vo výške 1500 m okolo -2 stupňov. Juhovýchodný vietor 3 až 6, na juhozápade miestami okolo 10 m/s. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené, na mnohých miestach dážď, ktorý môže v ranných hodinách namŕzať. Od 1300 m sneženie. Cez deň ubúdanie zrážok. Nočná teplota 1 až -3, denná teplota 1 až 5 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené, miestami dážď, od 1500 m sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 2 až 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.31 a zapadne o 16.37 hod.

Amsterdamoblačno7
Atényoblačno10
Belehradoblačno5
Berlíndážď8
Bratislavaobčasný dážď5
Bruseloblačno6
Budapešťzamračené4
Bukurešťzamračené0
Frankfurtdážď9
Helsinkisneženie-3
Istanbuloblačno7
Kodaňdážď7
Kyjevpolojasno-5
Lisabonoblačno15
Londýnoblačno8
Madridobčasný dážď9
Milánooblačno7
Moskvajasno -14
Osloobčasný dážď0
Parížpolooblačno10
Prahadážď6
Rímoblačno15
Sofiazamračené 2
Štokholmobčasný dážď2
Varšavazamračené 3
Viedeňzamračené 6
Záhrebzamračené 10
Ženevaobčasný dážď8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.