Hospodársky denník
USD46,844 Sk
EUR43,642 Sk
CHF28,532 Sk
CZK1,249 Sk
  Štvrtok  25.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vyhrotiť vzťahy s Kubou?

Rokovaním z pozície sily sa podľa KSČM nič nedosiahne

„Niektorí ľudia, ako sa zdá, chcú konflikt eskalovať a dosiahnuť rozbitie konferencie Medziparlamentnej únie, ktorá sa má konať v apríli v Havane,“ uviedol pre náš denník podpredseda Zahraničného výboru Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR a podpredseda Ústredného výboru Komunistickej strany Čiech a Moravy Miloslav Ransdorf. Bude v šesťčlennej delegácii, ktorá má odcestovať na Kubu a pokúsiť sa urobiť maximum, aby tamojšie úrady prepustili z väzenia dvoch českých občanov - poslanca českého parlamentu, exministra financií ČR, Ivana Pilipa a aktivistu študentského hnutia v roku 1989 Jana Bubeníka. Pri argumentácii, ktorou podložil uvedené tvrdenie, sa M. Ransdorf zmienil o Organizačnom výbore Poslaneckej snemovne, „v ktorom našťastie neprešiel návrh, aby sa zmrazila česká účasť na tejto konferencii. Existoval zámer obrátiť sa na krajiny, ktorých parlamenty pôsobia v Medziparlamentnej únii, aby urobili to isté“.

Oslovili sme ho preto, že účasť zástupcu KSČM v delegácii je istým spôsobom pikantná, ale logická. Nominovala ho do nej poslanecká frakcia KSČM, a to, že v misii bude aj zástupca tejto strany, navrhlo vedenie českého parlamentu a jeho kluby to schválili. O termíne návštevy by mal v týchto dňoch rozhodnúť Organizačný výbor snemovne. Na otázku, či je účasť KSČM v delegácii vítaná práve preto, lebo strana má na Kube dobré kontakty, hoci českých komunistov doma neraz ignoruje aj hlava štátu, hovorí, „zdá sa, že áno. Pokiaľ ide o postoj pána Havla, ten je dlhodobo naozaj nekultúrny a plný intolerancie. Nie som si však istý, že všetci ľudia, ktorí patria k rozhodujúcim predstaviteľom snemovne, majú na mysli rýchle vyriešenie uvedeného problému. Pre nás je to prekážka v normálnych a civilizovaných vzťahoch s touto krajinou“.

Podľa podpredsedu ÚV KSČM na Kube by mali získať čo najviac informácií, bez ktorých sa nedá zodpovedne rozhodnúť o riešení. „Vo vzťahoch medzi oboma krajinami však treba vychádzať zo vzájomného rešpektu. Akékoľvek rokovanie, v ktorom by bola prítomná arogancia a pokus hovoriť z pozície sily, veci neprospeje.“ Zdôraznil, že každý, kto má skúsenosť s Kubou vie, že taký postoj je kontraproduktívny a nič sa tým nedosiahne. Uvítal by, keby výsledkom misie bolo prepustenie oboch, ale v súčasnosti, „ako sa zdá, je na stole veľmi vážne obvinenie. Ide o paragraf 124 Trestného zákona, bod 99. Na takéto delikty sa nevzťahuje dohoda o vzájomnej právnej pomoci medzi Kubánskou republikou a Československou socialistickou republikou z roku 1981, ktorá stále platí. Článok 14 tejto dohody vylučuje jej aplikáciu v prípade, že čin znamená ohrozenie suverenity a bezpečnosti štátu“.

Podpredsedu KSČM sme sa spýtali aj na vzťahy s Fidelom Castrom a jeho stranou. Uviedol, že s Komunistickou stranou Kuby majú českí komunisti „solídne, vecné a úplne otvorené vzťahy, čo znamená, že vzájomne sme schopní povedať si aj kritické slová. Vieme komunikovať bez akýchkoľvek obmedzení. Predseda ÚV KSČM Miroslav Grebeníček v utorok oznámil, že KSČM ešte môže z delegácie svojho zástupcu odvolať.

"Oni chceli vyvážať kontrarevolúciu“, vyhlásil na margo zadržania českých občanov ústredný tajomník Komunistickej strany Slovenska Ladislav Jača. Podľa neho vlani navštívili Kubu dva milióny cudzincov a „ani jeden nebol zadržaný tak, ako oni. Nech sú akékoľvek názory na správnosť kubánskych zákonov, ako hosť predsa musím rešpektovať zákony krajiny, do ktorej idem“. L. Jača si myslí, že celá záležitosť bola zneužitá bývalou ministerkou zahraničných vecí USA cez Pražský hrad.

Pripomíname, že téza o vyvážaní revolúcie v časoch bývalého sovietskeho impéria, bola akceptovanou komunistickou doktrínou a neraz aj vyskúšaná v praxi. Neslávne sa však napríklad skončil „vývoz revolúcie“ ešte aj v súčasnosti idolom mnohých obyvateľov niektorých oblastí amerického kontinentu - Che Guevarom, ktorý bol revolučným priateľom F. Castra.

„My to vnímame tak, že KSČM zvyšuje v ČR svoje preferencie (teraz asi 22 %), tak bolo treba niečo spraviť, aby nerástli.“ Popularitu KSČM chceli podľa neho isté kruhy znížiť tak, že poukážu na nehumánnosť kubánskeho komunistického režimu a „povedia, takýto režim znovu chcete? Veď vidíte, oni zatvárajú ľudí“. Hlboké znepokojenie nad zadržaním českých občanov vyjadril predseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnosti László Nagy počas návštevy Kubánskeho veľvyslanectva v Bratislave. Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International vyzvala kubánske úrady, aby podľa noriem medzinárodného práva zaručili dodržiavanie všetkých práv zatknutých českých občanov. Demokratická strana tiež protestovala proti zatknutiu. Protest proti ich uväzneniu vyjadrilo aj Grémium tretieho sektora, členovia vedenia KDH, Demokratickej strany a ďalší.

Ministerstvo zahraničných vecí SR ponúklo pomoc českému partnerskému rezortu. Ako uviedol šéf našej diplomacie Eduard Kukan, v tejto veci sa dohodol s českým veľvyslancom v SR Rudolfom Slánskym, že SR podnikne kroky, o ktoré česká strana požiada. Zároveň dodal, že MZV SR nechce robiť v tejto súvislosti nepremyslené postupy a každú ďalšiu akciu bude konzultovať s ČR. Pripomíname, že minister E. Kukan pred niekoľkými dňami hovoril o záujme SR dokončiť revíziu zmluvno-právnej základne s Kubánskou republikou a požiadal Kubu o podporu kandidatúry SR na post nestáleho člena BR OSN na roky 2006 - 2007. Takže pozícia Slovenska je v tomto kubánsko-českom spore nanajvýš zaujímavá.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, miestami prehánky alebo dážď, predpoludním od 1000 m, popoludní až od 1600 m, sneženie. Na východe spočiatku sneženie na celom území. Najvyššia denná teplota 0 až 5, na západe okolo 7 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m vystúpi na +2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s, na horách 10 až 15 m/s. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené, na mnohých miestach dážď, ktorý môže v ranných hodinách namŕzať. Od 1500 m sneženie. Nočná teplota 1 až -3 stupne. Denná teplota 2 až 6 stupňov. V sobotu bude oblačno, miestami prehánky, asi od 1200 m snehové. Na západe popoludní veľká oblačnosť až zamračené so zrážkami. Nočná teplota 2 až -2 stupne. Denná teplota 3 až 7 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.39 hod.

Amsterdamdážď7
Atényoblačno10
Belehradoblačno5
Berlíndážď5
Bratislavaoblačno8
Bruseloblačno11
Budapešťdážď7
Bukurešťoblačno3
Frankfurtpolooblačno7
Helsinkisneženie1
Istanbulpolooblačno8
Kodaňjasno5
Kyjevpolooblačno-2
Lisabonoblačno11
Londýndážď7
Madridpolooblačno15
Milánodážď10
Moskvajasno -8
Osloprehánky4
Parížoblačno8
Prahaoblačno7
Rímoblačno16
Sofiaoblačno4
Štokholmoblačno3
Varšavadážď5
Viedeňprehánky8
Záhrebdážď7
Ženevadážď1

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.