CZK1,254 Sk
  Pondelok  29.Januára 2001

Kráľovské exceľovanie Pľuščenka

Európsky šampionát v krasokorčuľovaní dosiahli iba priemernú úroveň

Majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní včera dopísali svoju kapitolu na rok 2001. Šampionát, ktorý sa uskutočnil v Bratislave, priniesol nových majstrov v kategórii športových dvojíc - J. Berežnaja - A. Šikharulidze, tanečných párov - B. Fusar Poliová - M. Margaglio a potvrdil v tejto pozícii u mužov J. Pľuščenka a I. Slutskú. Celkovo sa na majstrovských bojoch zúčastnilo 163 krasokorčuliarov z 33 krajín.

Detailnejší pohľad na výkonnosť na ME v Bratislave hovorí, že najslabšiu úroveň mali športové dvojice. Súťažilo iba 15 párov, no vo finále sa predstavilo len 13. Hoci kategória v poslednom období zaznamenala výkonnostný vzostup, v Bratislave sme videli vskutku dobré páry iba štyri. Je to asi dôsledok náročnosti, ktorú si vyžaduje súčasný trend. Je nevyhnutné, aby pretekári zvládali tak športové majstrovstvo (okrem iného trojité sólo skoky), ako aj umelecký prejav. V Bratislave rozhodcovia prvenstvo prisúdili niekoľkonásobným majstrom sveta i Európy, Rusom Berežnej so Šikharulidzem (vlani im titul odobrali pre dopingový nález u partnerky). Lenže najvyššie pocty si zaslúžili aj ich rodáci Totmianinová - Marinin, ktorý predviedli bezchybne krátky programe i voľnú jazdu. Z majstrovského páru Berežnaja spadla v oboch súťažných jazdách, no na druhej strane ukázali obaja pretekári, že sú vskutku majstri svojej kategórie a navyše choreografia ich voľnej jazdy (Chaplinovove Svetlá rámp), bola ukážkou dokonalosti. Bronzoví Francúzi Abitbolová - Bernadis nezvládli voľnú jazdu. Šampionát nezastihol vo vrcholnej forme ani obhajcov titulu Petrovú s Tichonovom, skončili štvrtí. Ostatné páry výrazne zaostali za výkonom spomínanej štvorky. Slovensko reprezentovali súrodenci Beständigovci, ktorí obsadili historicky najlepšie miesto od roku 1986 (J. Sabovčík zlato). No výkon, ktorý predviedli, ich nemôže uspokojiť. Tri pády v hlavnom programe, ako aj niekoľko drobných chýb či nesúrodosť páru avizuje, že musia na sebe veľmi pracovať, ak chcú nadviazať na tento úspech.

Božská kombinácia

V mužskej kategórii sme videli úchvatný výkon obhajcu titulu Jevgenia Pľuščenka. Exceloval tak v krátkom programe, ako aj vo voľnej jazde. Skočil v oboch prípadoch štvorité skoky, vo štvrtkovom finále božskú kombináciu - štvoritý tulup - trojitý tulup a trojitý rittberger a ešte k tomu pridal aj sólo štvoritý tulup (odpichnutý rittberger), kombináciu trojitý tulup - trojitý tulup v dokonalej choreografii. „Tak táto jazda bola najkrajšia, akú som vo svojom živote videla. Bolo to fantastické. Skokansky geniálne, choreografia úžasná. S takou ľahkosťou, s akou skáče, to sa nevidí,“ chrlila superlatívy na Pľuščenovu voľnú jazdu trénerka Hilda Múdra. Prekvapením bola slabšia forma ďalšieho Rusa - Jagudina, ktorý mal nevyrovnané výkony. Bronz získal zásluhou voľnej jazdy Francúz Jeannette. Miesto mu uvoľnil Rus Abt, ktorý hoci zajazdil skvelý krátky program, a to aj napriek zápalu dutín, vo voľnej jazde jeho zdravotný stav už zanechal výrazné stopy. Prvých pätnásť krasokorčuliarov sa prezentovalo na výbornej úrovni. Ostatní ďaleko zaostali za dobrým hodnotením. Potešujúce je, že európsku desiatku uzatváral náš Róbert Kažimír a dosiahol svoj najlepší výsledok. Po prvý raz sa prezentoval ako pretekár, ktorý zvláda všetky trojité skoky vrátane axela. Jeho kvalitatívny skok z technickej a aj z umeleckej stránky a výsledkovej teší. No treba pripomenúť, že Róbert zvládol všetky trojité skoky v čase, keď svetová krasokorčuliarska špička skáče bežne štvorité skoky v kombinácii s trojitými. Aj na ME sme videli tento skok v podaní siedmich pretekárov.

Súťaž tanečných párov mala dramatické vyvrcholenie, ale nič nové nepriniesla. Kým vývoj v športových dvojiciach či v mužskej kategórii ide vpred, u tanečníkov zaznamenávame už druhý rok akúsi stagnáciu. Chýba výrazná osobnosť, ktorá by udala tón a smer tejto kategórii. Prvenstvo získal taliansky pár Fusar Poliová - Margaglio, no veľa toho nepredviedol. Ani francúzski tanečníci Anissinová - Peizerat neprekročili vlastný tieň a len pokračovali v tom, na čo vlani siahli ako na vrchol svojho umenia. Navyše vo voľnom tanci spadli (chýbala im evidentne dobrá kondícia). Kategória po odchode dvojíc - Griščukovová - Platov, Krylová - Ovsianikov, stratila náboj a fantáziu. Bronzová dvojica Lobachevová - Averbuchin bola akousi menej úspešnou kópiou niekdajších veľkých párov slávnej trénerskej dvojice Liničuková - Karponosov. Kto sa prezentoval naozaj zaujímavým tancom tak v originálnom, ako aj vo voľnom, bol nemecký pár Winklerová - Lhose. Rukopis trénera a choreografa M. Skotnického znova prehovoril. Lenže páru chýba zase technická vyzretosť. Naši tanečníci Ďurkovská - Mesároš skončili na 24. mieste. Neoslnili. Ich choreografii chýbala nápaditosť, páru väčší náboj a dynamika, ale aj technická rutina.

Ženský úpadok

Ženská kategória bola veľmi slabá. Ani jedna pretekárka nezajazdila excelentne a majsterke Európy Ruske Slutskej stačil priemerný výkon na zisk titulu. Jej krajanka Butyrská získala striebro po rozpačitom a upadanom výkone a iba zásluhou dobrého mena. Ani tretia Ruska Volčková neoslnila. Kto zo žien zaujal, bola Maďarka Sebestyenová. Tá išla vskutku vynikajúcu tak zo skokanskej, ale aj choreografickej stránky voľnú jazdu. Ktovie, kam by sa bola prepracovala, keby nepokazila krátky program (11.). Takto jej patrí šiesta priečka. Životný úspech zaznamenala naša Zuzana Paúrová-Babiaková. Obsadila 13. miesto. Jej výkon bol priemerný. No nepokazila voľnú jazdu a na to, že trénuje iba pol roka po materskej, klobúk dole.

Európsky šampionát je minulosťou. Pozornosť krasokorčuliarskej obce sa už teraz upriamuje na marcové MS vo Vancouveri, na ktorých sa kvalifikuje na ZOH, ktoré sa uskutočnia o 12 mesiacov v Salt Lake City.

Stela Geregayová

Počasie

Dnes bude od juhu postupne oblačno až zamračené, ojedinele dážď, najmä na juhu. Zrána v nižších polohách miestami hmla. Najvyššia denná teplota 2 až 6 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -2 stupne. Slabý premenlivý, popoludní severný vietor 2 až 5 m/s.V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a na viacerých miestach sneženie,. Na severe spočiatku jasno a polojasno. Nočná teplota 0 až -4, na severe okolo -7 stupňov. Denná teplota -3 až 1 stupeň. V stredu zamračené a sneženie. Nočná teplota -1 až -5 stupňov, najvyššia denná teplota -3 až 1 stupeň. Silný vietor. V horských oblastiach sa budú vytvárať záveje. Slnko vyjde zajtra o 7,25 a zapadne o 16,45 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 25. 1. 2001: Bratislava 99, 81, Sliač 97,91, Košice 99,15, Poprad 93,23, za 26. 1. 2001: Bratislava 99,47, Sliač 97,40, Košice 98,52, Poprad 92,70, za 27. 1. 2001: Bratislava 98,72, Sliač 96,77, Košice 97,89, Poprad 92,17.