Hospodársky denník
USD46,925 Sk
EUR43,631 Sk
CHF28,576 Sk
CZK1,254 Sk
  Pondelok  29.Januára 2001

Čierna sobota kvôli globalizácii?

Slzotvorný plyn a gumové projektily boli najčastejšími pomôckami policajtov v Zürichu, Ženeve, Berne a sčasti v Davose, kde demonštrovalo do tisíc odporcov globalizácie proti týždeň trvajúcemu výročnému mítingu Svetového ekonomického fóra (WEF). Materiálne škody sa odhadujú na viac ako 100 000 švajčiarskych frankov. Len vďaka mimoriadnym bezpečnostným opatreniam vo vysokohorskom lyžiarskom stredisku sa Davos vyhol väčším nepokojom. Napriek tomu predstavitelia 69 organizácií tretieho sektora, ktorí sa na fóre zúčastňujú na základe oficiálneho pozvania, uvažovali o ďalšej účasti na fóre. Viaceré vplyvné médiá tento zásah označili za „čiernu sobotu“.

Davos od uplynulého štvrtka hostí približne 3200 popredných svetových politikov a finančníkov. Včera bol Sport day, ale bilaterálne stretnutia pokračovali. Prisľúbil sa aj palestínsky vodca Jásir Arafat, ktorý prišiel so „zásadným prejavom o politickej a hospodárskej situácii na palestínskych územiach“.

Pomalší rast

Víkendovým rokovaniam tematicky dominoval hospodársky rast a bezpečnostné otázky. Spomalenie hospodárskeho rastu americkej ekonomiky viedlo MMF k zmene prognóz celosvetového hospodárskeho rastu z pôvodných 4,2 % na 3,5 %. Podľa nich sa svet s najväčšou pravdepodobnosťou vyhne recesii. Spojené štáty, ktoré na fóre nemali ani jedného zástupcu novej Bushovej administratívy, čo značne skepticky poznačilo davoské rokovania, majú podľa francúzskeho ministra financií Laurenta Fabiusa v úsilí o zabránení recesie svojej ekonomiky značný priestor na znižovanie úrokových sadzieb a tiež priestor na zníženie daní.

Európsky bankový sektor čaká ďalšia vlna konsolidácie, pravdepodobnosť fúzií bánk na nemeckom trhu je však veľmi nízka, vyhlásil o. i. prezident Deutsche Bank R. Breuer.

BSE a ropa

Účastníci výročného zhromaždenia sa venovali aj problematike choroby šialených kráv (BSE). Predstavitelia EÚ sa zhodli na tom, že nebezpečenstvo BSE otriaslo dôverou spotrebiteľov v hovädzie mäso, avšak krajiny s výskytom tohto ochorenia vykonali dostatočné opatrenia na zaistenie bezpečnosti konzumovaného mäsa. „Naše potraviny neboli nikdy také bezpečné, ako sú dnes. Zároveň však verejnosť nemala nikdy také obavy, aké má dnes,“ vyhlásila vicepremiérka holandskej vlády E. Borst-Eilersová. Rokovania v Davose neobišli ani tému vývoja svetových cien ropy. Tie podľa odstupujúceho prezidenta ropného gigantu Royal Dutch/Shell Marka Moody-Stuarta neklesnú v tomto roku pod úroveň 20 USD za barel. „Očakávame, že ceny ropy sa budú väčšinou držať nad hodnotou 20 USD za barel. OPEC sa dobre zhostila svojej úlohy a zvláda situáciu,“ povedal. „Vzhľadom na flexibilitu a jednotnosť členov OPEC si myslím, že urobia viaceré úpravy v oboch smeroch. Tie pohyby budú v rozpätí 4 až 5 USD, ale vo všeobecnosti ostanú nad úrovňou 20 USD,“ dodal.

Účastníkov WEF nakoniec príjemne prekvapilo vyhlásenie Ruska, že splatí všetky svoje záväzky voči krajinám združeným v Parížskom klube veriteľov a urobí všetko pre to, aby čo najskôr uskutočnilo všetky zmeškané platby. „Dúfame, že v priebehu nasledujúcich šiestich týždňoch budeme schopní vyriešiť problém odkladu splátok a že si splníme všetky povinnosti spojené s dlhovou službou,“ vyhlásil po rokovaní s S. Fischerom vicepremiér ruskej vlády Alexej Kudrin.

Prezentácia SR

Premiér M. Dzurinda sa okrem bilaterálnych rokovaní s kolegami z európskych krajín stretol v Davose aj so zakladateľom a prezidentom WEF profesorom K. Schwabom. Počas stretnutia vyslovil záujem o širšiu kultúrnu a hospodársku prezentáciu SR na WEF v roku 2002. Dzurinda sa stretol aj so zástupcami spoločnosti DaimlerChrysler. Na margo zápornej odpovede spoločnosti BMW umiestniť svoju významnú investíciu na Slovensku M. Dzurinda povedal, že konkurencia bola mimoriadne veľká a aj toto rozhodnutie vedenia nemeckej automobilky je pre Slovensko skúsenosťou, ako byť pre investorov ešte zaujímavejším. Stretol sa aj so šéfom VW F. Piëchom, ktorý o. i. zdôraznil, že pre ním reprezentovanú automobilku je Slovenská republika z hľadiska investícií európskou jednotkou a svoje aktivity v SR bude naďalej rozširovať. Dzurinda sa stretol aj s podnikateľom T. Baťom a generálnym tajomníkom OECD D. Johnstonom. (Je zaujímavé, že všetci uvedení činitelia sú nositeľmi Zlatého biateka.)

Skeptický Annan

Napriek všetkým pozitívam globalizácie však generálny tajomník OSN Kofi Annan požiadal o rozsiahle odpustenie dlhov najchudobnejším krajinám sveta, viac rozvojovej pomoci a otvorenie bohatých trhov pre produkty z tretieho sveta. O to sa podľa neho môžu postarať aj podniky, ktoré pri tejto príležitosti vyzval k väčším investíciám v chudobných krajinách. Inak podľa neho globalizácia nebude mať úspech a osoh z nej nebude mať nikto. Pred zástupcami niekoľko sto podnikov z celého sveta uviedol: „Musíte akceptovať aj záväzky, nielen šance globálnej spoločnosti.“ K. Annan vymenoval bývalého šéfa švédsko-švajčiarskeho technologického koncernu ABB Görana Lindahla za osobitného poradcu OSN pre dialóg s hospodárskym svetom. Do konca budúceho roka by sa malo tisíc veľkých podnikov verejne zaviazať k dodržiavaniu určitých základných princípov v oblasti životného prostredia, pracovných štandardov a ľudských práv. Z globalizácie doteraz profitovalo len niekoľko málo krajín. „Priatelia, pravda je taká, že ak sa nepostaráme o to, aby globalizácia priniesla niečo všetkým, na konci z nej nebude profitovať nikto,“ dodal Annan.

(Hd/vs, TASR, REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.