Hospodársky denník
USD46,376 Sk
EUR43,804 Sk
CHF28,76 Sk
CZK1,247 Sk
  Streda  3.Januára 2001

Vážne trhliny avizovaného pristátia

Scenár hladkého pristátia americkej ekonomiky, ktorý avizoval šéf americkej centrálnej banky (FED) A. Greenspan začína mať vážnejšie trhliny. Kontinuálny prepad akciových trhov na Wall Street spolu s negatívnymi makroekonomickými výsledkami amerického hospodárstva za posledné mesiace tlačia USA do fázy recesie. Už v polovici decembra predstavitelia FED-u hovorili o možnosti zníženia základných úrokových sadzieb, aby nedošlo k prehĺbeniu hospodárskeho prepadu. Zníženie úrokových nákladov by malo priniesť tak potrebný impulz pre podnikovú sféru, čím by následne došlo aj k určitej stabilizácii akciových trhov. Orientácia hospodárskej politiky novozvoleného prezidenta USA G. Busha spočíva na pokračovaní ekonomickej expanzie a jej základným kameňom je silná mena.

Názory svetových ekonómov sa do veľkej miery rozchádzajú, no reálny obraz presunu finančných prostriedkov veľkých investičných fondov mimo amerického územia je jedným z prvých varovaní. Práve masívny prílev finančných prostriedkov do USA najmä z európskeho kontinentu bol jedným z podporných determinantov predlžovania konjunktúry na jednej strane a úpadku eurozóny zosobnenom vo vývoji eura na strane druhej. Neúmerne vysoké ceny ropy za posledných šesť mesiacov sa významnou mierou podpísali pod nárast inflácie, ktorá však prostredníctvom série zvyšovania úrokov zo strany FED-u bola viac-menej zažehnaná. Kľúčovým problémom týchto dní je však výrazné spomalenie hospodárskeho rastu. Redukcia sadzieb centrálnou bankou sa javí ako výnimočná možnosť stabilizácie hospodárstva bez výraznejších inflačných dosahov. Rast cenovej hladiny bol v minulom roku ťahaný najmä segmentom energetiky, ktorý pri súčasnej stabilizácii svetových cien ropy a predpokladanom znižovaní produkčných kvót kartelom OPEC, by nemal predstavovať vážnejšiu destabilizačnú hrozbu.

Nejednotný názor

Ekonómi predpokladajú tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v prvom kvartáli 2001 na úrovni 1 %, keď práve tieto úvahy v podstate popierajú riziko recesie. Ak porovnáme hospodársky rast USA v druhom štvrťroku 2000, kedy dosiahol úroveň 5,6 % na medziročnej báze a súčasné predikcie analytikov, môžeme hovoriť o fenoméne recesie len v užšom zmysle. Spomaľovanie ekonomiky so sebou nevyhnutne prinesie nárast nezamestnanosti, pri súčasnom poklese spotrebných a investičných výdavkov.

Svetová osobnosť finančníctva G. Soros uviedol, že očakáva tvrdé pristátie najväčšieho svetového hospodárstva, pričom vyslovil obavy nad možnými dôsledkami prípadnej recesie na ekonomiku tzv. „emerging markets“. Ako uviedol pre čílsky denník El Mercurio počíta s možnosťou znižovania úrokov zo strany FED-u, ktorý však bude mať veľmi negatívny dosah na stabilitu svetovej ekonomiky. Podľa G. Sorosa väčšie obavy vyplývajú najmä pre krajiny juhovýchodnej Ázie, ktoré po prekonaní ázijskej krízy v rokoch 1997 - 1998 sú v súčasnosti zraniteľné. Prípadné opakovanie hospodárskej krízy však vylúčil.

Euro na ťahu

Prudké ochladzovanie US ekonomiky sa v posledných dňoch minulého roka premietlo aj do výmenného kurzu EUR/USD na svetových devízových trhoch. Spoločná mena sa takmer po dvoch rokoch svojej existencie dostala do pozornosti investorov, ktorí ju vzhľadom na predchádzajúce makroekonomické výsledky USA úplne ignorovali. V priebehu posledného týždňa dosiahlo euro na tejto parite svoje 10-mesačné maximum na úrovni 0,9453 EUR/1 USD. Vyhlásenia predstaviteľov eurozóny začínajú mať vážnejšie dôsledky, keď v predchádzajúcich mesiacoch bola jediným prostriedkom na odvrátenie negatívneho sentimentu len priama intervencia Európskej centrálnej banky na podporu

Marcel Tirpák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.