Hospodársky denník
USD47,353 Sk
EUR43,652 Sk
CHF28,638 Sk
CZK1,252 Sk
  Utorok  30.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Najdôležitejšie udalosti vedy v roku 2000

Január

13. - V USA sa po prvý raz na svete podarilo vyklonovať opicu, a to makaka rhesus. Opica nazvaná Tetra pochádza z embrya, ktoré bolo vytvorené rozdelením bunky iného embrya.

19. - Kosti živočícha, ktoré by mohli patriť možno najväčšiemu z doteraz objavených dinosaurov, odhalili v oblasti kaňonov v juhoargentínskej Patagónii.

24. - Japonskí vedci vyklonovali býčka s použitím bunky z už klonovaného dobytka.

Február

7. - Americkí vedci zo Severokarolínskej univerzity objavili dva gény riadiace hybernáciu.

18. - Doteraz najvzdialenejší kvasar pozorovaný zo Zeme objavili v súhvezdí Veľryby (Cetus) americkí astronómovia.

28. - Skupina austrálskych vedcov identifikovala gén zodpovedný za ustavičné mutácie parazita malárie.

Marec

4. - Vedci z britskej firmy PPL Therapeutics priviedli na svet prvých päť klonovaných prasiat.

21. - Americkí vedci údajne vynašli detektor vydávajúci nízkofrekvenčné vlny, vďaka ktorým je schopný identifikovať a na monitore zobrazovať zakopané nekovové predmety.

24. - Americkí vedci z Kalifornskej univerzity rozlúštili genetický kód drobnej mušky octomilky.

Apríl

6. - Americká súkromná spoločnosť Celera Genomics oznámila, že rozčlenila nositeľov ľudskej genetickej informácie na základne chemickej párovej jednotky.

28. - Americkým vedcom z výskumného ústavu Advanced Cell Technology v Massachusetts sa podarilo v bunkách klonovaných zvierat zvrátiť proces starnutia.

Máj

16. - Guatemalskí archeológovia objavili v departemente Petén na severe krajiny časť mayského mesta El Pajaral, ktoré sa svojou veľkosťou vyrovná ruinám mayského centra v Guatemale Tikalu.

18. - Grécki a tureckí vedci dospeli k názoru, že vyspelá minojská kultúra v Egejskom mori zanikla pred 3500 rokmi v dôsledku výbuchu sopky Santorin, ktorý vyvolal gigantickú prílivovú vlnu.

Jún

22. - Americkí paleontológovia objavili ostatky zvieraťa „Longisquama insignis“, ktoré je podľa nich doteraz najstarším známym operencom. Objav spochybňuje teóriu, podľa ktorej vtáci pochádzajú z dinosaurov.

26. - Medzinárodný tím vedcov v Londýne oznámil, že mu podarilo takmer celkom zmapovať prvý náčrt celého ľudského genetického kódu - takzvaného genómu.

Júl

13. - Kalifornským vedcom sa podarilo v laboratóriu vypestovať časť tkaniva ľudského oka.

21. - Medzinárodná skupina vedcov pracujúca s urýchľovačom Tevatron v americkom Chicagu potvrdila existenciu tau neutrina, elementárnej častice, ktorá patrí k základným prvkom hmoty.

21. - Zvrat pri výskume Alzheimerovej choroby ohlásili vedci z mníchovskej Univerzity Ludwiga Maximiliana. Podarilo sa im pomocou zdravých ľudských génov „opraviť“ genetický defekt nervovej bunky, ktorý chorobu spôsobuje.

August

16. - Britská vláda na odporúčanie odborníkov povolila klonovanie kmeňových ľudských buniek.

25. - Existenciu vody na mesiaci Jupitera Európa s doteraz najväčšou istotou potvrdili informácie z americkej sondy Galileo.

September

13. - Archeológovia pri vykopávkach na pohrebisku v Londýne urobili unikátny objav - zo zeme vykopali ostatky gladiátorky z obdobia starovekého Ríma.

14. - Čínski archeológovia objavili v okrese Čching-che na severe ujgurskej provincie Sin-ťiang na severozápade Číny skutočný hrob legendárneho Čingischána.

21. - Pozostatky veľkej prehistorickej opice (Ugandapithecus major), ktorej vek je odhadovaný na 19 miliónov rokov, objavil v Ugande francúzsko-ugandský tím bádateľov.

Október

26. - Americkí a venezuelskí astronómovia objavili na vonkajšom okraji slnečného systému medzi Neptúnom a Plutom planétku s priemerom 650 kilometrov, ktorú nazvali Plutík.

26. - Medzinárodný tím astronómov objavil ďalšie štyri mesiace Saturnu.

31. - Odštartovala ruská raketa s prvou ľudskou posádkou k Medzinárodnej kozmickej stanici (ISS) v misii nazvanej Expedícia jeden.

November

21. - Francúzski vedci identifikovali baktériu zodpovednú za mor (čiernu smrť), ktorá v 14. storočí zahubila v Európe asi 30 miliónov ľudí.

December

4. - Tím francúzskych a kenských vedcov oznámil, že objavili v Keni kostrové pozostatky šesť miliónov rokov starého hominida, ktorý dostal prezývku „Millennium Man“.

5. - Snímky zachytené americkou sondou Surveyor zatiaľ najpresvedčivejšie dokázali, že Mars omývali pred miliardami rokov mnohé jazerá a moria.

14. - Americkí vedci rozlúštili celý genetický kód prvej rastliny, arabidopsis thaliana.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia sneženie, v nižších polohách stredného a východného Slovenska dážď alebo dážď so snehom. Najvyššia denná teplota -2 až 2, na juhu stredného a východného Slovenska 2 až 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -3 stupne. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na juhozápade postupne 7 až 10, v nárazoch okolo 15 m/s. V stredu bude veľká oblačnosť a miestami sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -8 stupňov. Denná teplota -3 až 1 stupeň. Vo štvrtok bude oblačno, na severe časom až polooblačno. Miestami snehové prehánky najmä na horách. Nočná teplota -4 až -8, v údoliach -10 až -14, denná teplota -5 až -1 stupeň. Slnko vyjde zajtra o 7.24 a zapadne o 16.47 hod.

Amsterdamoblačno5
Aténypolooblačno16
Belehradoblačno10
Berlínpolooblačno3
Bratislavaoblačno5
Bruselpolooblačno8
Budapešťoblačno5
Bukurešťoblačno9
Frankfurtoblačno7
Helsinkiprehánky-1
Istanbulpolooblačno15
Kodaňoblačno2
Kyjevoblačno3
Lisabonpolooblačno12
Londýndážď4
Madridoblačno9
Milánodážď6
Moskvaoblačno1
Oslopolooblačno1
Parížzamračené7
Prahapolooblačno4
Rímdážď12
Sofiaoblačno9
Štokholmpolooblačno1
Varšavapolooblačno 5 
Viedeňoblačno5
Záhrebdážď6
Ženevaoblačno5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.