Hospodársky denník
USD47,353 Sk
EUR43,652 Sk
CHF28,638 Sk
CZK1,252 Sk
  Utorok  30.Januára 2001

Ivanov zaostrí na hospodárske vzťahy

Napriek stratégii Slovenska orientovať sa na začlenenie do euroatlantických štruktúr je zrejmé, že jednou z priorít zahraničnej politiky stále zostávajú vzťahy s Ruskou federáciou, a to bez rozdielu zavedenia vízového styku. Je však zjavné, že osobitnú pozornosť venuje SR najmä ekonomickému aspektu. Tomu by mala dominovať aj zajtrajšia prvá oficiálna návšteva ministra zahraničných vecí RF v SR Igora Ivanova (ktorý následne bude pokračovať v návšteve Švajčiarska a ČR). Ide v poradí o trinástu návštevu na vysokej úrovni od roku 1993, samozrejme, ak nepočítame neoficiálnu januárovú návštevu ruského premiéra Michaila Kasjanova vo Vysokých Tatrách či návštevu moskovského primátora Jurija Lužkova v čase predvolebnej kampane na ruského prezidenta pred dvoma rokmi. Naši najvyšší predstavitelia navštívili RF naposledy v roku 1999 (J. Migaš), pričom šéf slovenskej diplomacie navštívil Moskvu ešte v roku 1996 (Hamžík).

Ruský trh je však podľa Veľvyslanectva SR v RF naďalej pre Slovensko veľmi zaujímavý a perspektívny, keďže SR má čo ponúknuť ruskej strane. Ako pred návštevou uviedli ruské médiá, snahy o prehĺbenie „vzájomne výhodnej hospodárskej spolupráce vyplývajú aj z reálnej situácie, pretože Rusko je hlavným dodávateľom strategických surovín ako ropa, plyn a jadrové palivo na Slovensko“,

pričom logicky by sa spolupráca mala zaostriť aj na infraštruktúru ropovodov a plynovodov či na možnosť využitia Dunaja ako významnej európskej magistrály. Na druhej strane si totiž Slovensko uvedomuje, že vo vzťahoch s RF sa nedarí nájsť účinnejší spôsob prekonávania slovenského narastajúceho pasívneho obchodného salda. Objem tovarovej výmeny SR a RF predstavuje ročne približne 1,5 mld. USD, čím Slovensko patrí medzi 20 najvýznamnejších partnerov Ruska v zahraničí, s podielom na obchodnom obrate vyše 1,5 %. Do zložitej situácie sa prakticky dostala aj deblokácia dlhu RF voči SR, ktorú začali riešiť ešte dve medzivládne zmluvy z roku 1994 a 1995. Základom riešenia problému by mala byť spolupráca Ruska v oblasti hospodárstva (najmä export) a predovšetkým dodávky surovín, keďže Rusko je prakticky stále monopolným dodávateľom strategických surovín pre SR. Ako ešte nedávno uviedol pre Hospodársky denník obchodný radca RF v SR V. Mazilov, Slovensko prakticky plne pokrýva svoje potreby ropy (6 mil. ton ropy ročne) a plynu (7 mld. m3 ročne), jadrového paliva a vo veľkej miere to možno potvrdiť aj pokiaľ ide o potreby uhlia a železnej rudy, syntetického kaučuku a surových koží. Zo Slovenska sa síce dovážajú do Ruska najmä stroje a zariadenia, rôzne priemyselné výrobky, chemické výrobky, medikamenty, metalurgické výrobky či potravinárske produkty, ale záujem je rovnako aj o dovoz takých tovarov, ako sú napríklad lode triedy rieka-more, medicínska technika, niektoré druhy strojov a zariadení spolu s náhradnými dielcami a podobne.

No predmetom rokovania Igora Ivanova so slovenským šéfom diplomacie Eduardom Kukanom by okrem spomínaných bilaterálnych vzťahov s dôrazom na obchodno-ekonomickú spoluprácu mali byť aj aktuálne medzinárodnopolitické otázky a integračné procesy v rámci EÚ a NATO. V rámci nich by sa mal v Bratislave stretnúť aj so všetkými tromi najvyššími predstaviteľmi - prezidentom SR R. Schusterom, predsedom NR SR J. Migašom a premiérom M. Dzurindom. Popoludní sa ruský šéf diplomacie zúčastní na otvorení ruského kultúrneho centra v Bratislave.

(sb)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.