Hospodársky denník
USD46,071 Sk
EUR43,945 Sk
CHF28,861 Sk
CZK1,247 Sk
  Štvrtok  4.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Úvahy o zahraničnej politike

Mnohopolárnosť sveta podľa amerických vízií

Do inaugurácie 43. prezidenta USA zostávajú ešte dobré dva týždne, no svetová tlač už teraz hodnotí za a proti novej administratívy Spojených štátov, pričom v stredobode pozornosti je najmä budúca zahraničná politika USA. Zloženie nového kabinetu pod taktovkou Georgea Busha mladšieho by malo všetkých upokojiť, uviedol včera britský denník Independent. Veď Dick Cheney, ktorý bude viceprezidentom, Colin Powell ako minister zahraničných vecí a Donald Rumsfeld ako minister obrany svojho času odprevadili Sovietsky zväz zo sveta, bez toho, aby na to ostatní doplatili. No napriek tomu panuje vo svete pocit určitého nepokoja, píšu noviny. Prečo? Jednoducho preto, že vek, skúsenosť, múdrosť a dobrá pamäť majú svoje výhody i nevýhody. Generáli sú známi tým, že vedú nové vojny metódami, ktoré im priniesli víťazstvo v tých predchádzajúcich. Ako vyplýva z nedávno uverejnenej správy CIA, nové globálne problémy budú celkom iné než tie, s ktorými má Bushov tím skúsenosti. V budúcnosti už medzi sebou nebudú bojovať rôzne štáty, ale ozbrojené konflikty sa budú odohrávať v rámci určitej krajiny, a to väčšinou veľmi chudobnej a z medzinárodného hľadiska zanedbateľnej. Zároveň s tým sa budú rozmáhať nadnárodné problémy s narkotikami, medzinárodným zločinom a šírením zbraní, a to vo svete, v ktorom v dôsledku moderných spôsobov komunikácie budú sankcie čoraz menej efektívne. Nová americká administratíva, ktorá tieto záležitosti chápe a uznáva, bude k novým problémom pristupovať novým spôsobom. No či sa jej bude dariť tieto problémy zvládnuť, to je vzhľadom na vek jej členov dosť pochybné, uvádza Independent.

Aká bude teda zahraničná politika nového prezidenta? Francúzsky denník Le Monde včera pripomenul, že v predvolebnej kampani George Bush na túto tému predniesol len jeden prejav, ktorý však nepresvedčil zmyslom pre detail. Na druhej strane už vtedy predpokladaná (teraz potvrdená) bezpečnostná poradkyňa Condoleezza Riceová vysvetľovala spojencom USA, že úlohou amerických síl nie je sprevádzať deti do školy v rámci medzinárodných operácií na udržiavanie mieru. Inými slovami, pre mierové misie v Európe sa musia Európania spoliehať sami na seba, čo však neznamená, že by mohli rokovať podľa vlastnej ľubovôle bez ochrany Washingtonu. Také reči boli počas kampane. Európa nezabudla, a preto po inaugurácii ich noví americkí predstavitelia budú musieť čo najskôr spresniť. Už aj preto, že niektoré vízie ľudí pohybujúcich sa v blízkosti budúceho prezidenta sú pre Európu dosť znepokojivé. Napríklad Richard Haass, predpokladaný člen Bushových poradcov a bývalý bezpečnostný poradca prezidenta Busha staršieho nedávno médiám poskytol jasnejší obraz toho, aké by mohli byť ciele zahraničnej politiky nastupujúcej republikánskej vlády.

Haass nezavrhol multilateralizmus, ktorý požadujú veľmoci ako Rusko a Čína, ale aj väčšina štátov. Pravdaže s podmienkou, že multilateralizmus bude „účinný a pod americkým vedením“. Mnohopolárny svet je podľa neho taký, v ktorom partneri USA budú mať svoje slovo, aj tu však musia Američania hrať hlavnú úlohu. „Naším cieľom by malo byť nebrániť sa multipolarite, cieľom by malo byť ju definovať,“ povedal Haass. Inými slovami prispôsobiť to predovšetkým americkým záujmom. Nezavrhuje vopred ideu amerických vojenských humanitárnych intervencií. USA však podľa neho nemôžu zasahovať všade, kde sú porušované ľudské práva, lebo by možno nemohli čeliť oveľa vážnejším hrozbám pre životne dôležité americké záujmy, napríklad v Perzskom zálive či Ázii. Podľa neho USA podporia regionálne spojenectvá, ak sa dá pod americkým vedením, a preto vítajú aj úsilie Európanov na vytvorenie autonómnych obranných síl. Ako však podotýka Le Monde, toto otvorenie sa voči európskym spojencom a ďalším partnerom (Rusku alebo Číne) však predpokladá, že Washington bude aj naďalej udávať tón. Haass sa odvoláva pritom na princíp britskej politiky z 19. storočia a želá si „americkú kontrolu, ktorá by bola tak neformálna, ako je to len možné, a tak formálna, ako to len bude užitočné“.

(jnk/TASR, ČTK)

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Slabý, cez deň na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Na väčšine územia sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď, od stredných polôh sneženie. Cez deň väčšinou polojasno a zrážky len ojedinele. V sobotu polojasno až oblačno, cez deň od západu pribúdanie oblačnosti a časom dážď, od stredných polôh sneženie. Najnižšia nočná teplota 2 až -2, v sobotu v horských dolinách -5 stupňov. Najvyššia denná väčšinou 1 až 5, na juhu miestami okolo 7 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.09 hod.

Amsterdamdážď9
Aténypolojasno15
Belehradpolojasno10
Berlínoblačno6
Bratislavazamračené3
Bruseldážď6
Budapešťzamračené2
Bukurešťzamračené4
Frankfurtdážď8
Helsinkisneženie2
Istanbuloblačno10
Kodaňdážď6
Kyjevzamračené0
Lisabondážď12
Londýnprehánky10
Madridoblačno11
Milánomrholenie5
Moskvasneženie-2
Oslozamračené3
Parížprehánky9
Prahazamračené2
Rímoblačno13
Sofiapolojasno6
Štokholmdážďso snehom
Varšavaoblačno4
Viedeňzamračené3
Záhreboblačno6
Ženevadážď5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.