Hospodársky denník
USD46,065 Sk
EUR43,815 Sk
CHF28,782 Sk
CZK1,249 Sk
  Piatok  5.Januára 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Recept „doktora“ FED

Americká obdoba centrálnej banky, Federálny rezervný systém FED, v stredu prekvapujúco pristúpil k zníženiu kľúčových úrokových sadzieb. Nebolo to však samotné rozhodnutie, ktoré prekvapilo odbornú verejnosť, ale najmä načasovanie tohto kroku. Z radov analytikov sa síce špekulácie o možnej úprave výšky sadzieb ozývali už pred posledným zasadaním Federálneho výboru pre operácie na otvorenom trhu (FOMC) z 19. decembra minulého roka, k realizácii však malo podľa vyhlásenia predstaviteľov FED-u prísť až na jeho ďalšom stretnutí koncom januára.

K úpravám úrokov mimo pravidelných zasadaní FOMC došlo naposledy na jeseň 1998, keď sa americká centrálna banka rozhodla zakročiť proti vtedajšej hrozbe finančnej krízy, zúriacej v krajinách juhovýchodnej Ázie. Tentoraz stojí v pozadí neočakávaného rozhodnutia hospodárska situácia v samotných Spojených štátoch. Odštartovaný scenár takzvaného hladkého pristátia, podľa ktorého sa FED snažil sériou zvyšovania kľúčových úrokových sadzieb postupne ochladiť prehriatu ekonomiku a udržať pritom infláciu pod kontrolou, je však až „príliš úspešný“. Ako totiž dokazujú aj posledné výsledky ukazovateľov ekonomického vývoja, „doktorovi“ FED sa podarilo pacienta skôr „podchladiť“. Výrazné spomalenie tempa rastu hrubého domáceho produktu, pokles dôvery konzumentov, nižší dopyt po tovare dlhodobej spotreby, zníženie priemyselnej výroby na takmer ročné minimum, klesajúce tržby, to je iba niekoľko symptómov.

V snahe stabilizovať pacienta a zabrániť „kómatickému stavu“ recesie, sa centrálna banka odhodlala k liečbe šokom a neočakávane pohotovo upravila kľúčovú sadzbu na jednodňové úvery o pol percenta smerom nadol. V takejto výške bola spomínaná sadzba znížená naposledy v roku 1992. Ordinujúci pohotovostný tím chirurgov FOMC, samozrejme, nezabudol zdôrazniť ani svoju odhodlanosť ďalších úprav na tlakomery úrokov diskontnej sadzby, ktorá bola znížená o 0,25 %.

Prekvapujúci zákrok FED-u vrelo prijali okrem nastávajúceho amerického prezidenta Busha, ktorého plánované zníženie daní v objeme 1,3 bil. USD by nemalo byť týmto krokom ohrozené, aj kapitálové trhy. Tie totiž vzápätí predviedli raketový nástup akciových indexov, spomedzi ktorých vynikol technologický NASDAQ končiaci stredajšie obchodovanie ziskom 14,17 percenta, najvyšším percentuálnym rastom vo svojej histórii.

Peter Machala

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách prechodne zmenšená oblačnosť. Miestami slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo nuly. Slabý vietor južných smerov večer na západnom Slovensku zosilnie na 4 až 8, v nárazoch miestami okolo 12 m/s. Na horách popoludní zosilnie juhozápadný vietor na 15 až 20 m/s. V sobotu bude prevažne oblačno a hmlisto. Na západe cez deň postupne až zamračené a ojedinele dážď. Nočná teplota 2 až -2 stupne. Denná teplota 2 až 6 stupňov. V nedeľu bude zamračené a hmlisto, ojedinele občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Cez deň od západu čiastočne zmenšovanie oblačnosti. Nočná teplota 2 až -2 stupne. Denná teplota 2 až 6, na juhu pri zmenšenej oblačnosti aj vyššia. Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.10 hod.

Amsterdamdážď6
Aténypolojasno15
Belehradprehánky7
Berlíndážď6
Bratislavaoblačno4
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno5
Bukurešťoblačno5
Frankfurtdážď7
Helsinkiveľká oblačnosť0
Istanbulpolooblačno12
Kodaňprehánky4
Kyjevjasno0
Lisabondážď14
Londýndážď5
Madridprehánky10
Milánoprehánky3
Moskvapolojasno-3
Osloprehánky1
Paríždážď10
Prahazamračené5
Rímjasno13
Sofiazamračené4
Štokholmprehánky3
Varšavaoblačno3
Viedeňoblačno5
Záhreboblačno9
Ženevadážď8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.